Valresultat Värmlands län 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Värmlands län med 34,6 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,2 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Värmlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,2 %
Röstberättigade
216 666
Avgivna röster
184 607
Kommuner i länet
16

Riksdagsvalet 2022 i Värmlands län

Riksdagsvalet 2022 i Värmlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna63 03434,6 %
SDSverigedemokraterna41 55522,8 %
MModeraterna31 06817,0 %
CCenterpartiet11 5576,3 %
KDKristdemokraterna10 5905,8 %
VVänsterpartiet9 1265,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 7663,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6 6353,6 %
Övriga partier1 9061,0 %

Regionvalet 2022 i Region Värmland

Regionvalet 2022 i Region Värmland: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna66 32936,9 %
MModeraterna28 62615,9 %
SDSverigedemokraterna28 20415,7 %
KDKristdemokraterna13 9307,7 %
CCenterpartiet11 6706,5 %
VVänsterpartiet10 5265,9 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland7 4094,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 7333,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4 7442,6 %
Övriga partier1 6690,9 %

Kommunvalet 2022 i Värmlands län

Kommunvalet 2022 i Värmlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna63 24734,8 %
MModeraterna32 62318,0 %
SDSverigedemokraterna26 23914,4 %
CCenterpartiet15 7578,7 %
VVänsterpartiet9 9505,5 %
KDKristdemokraterna9 4435,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 4624,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5 7753,2 %
OROBEROENDE REALISTER3 0841,7 %
KLKarlstadpartiet Livskvalitet2 1381,2 %
Övriga partier4 9852,7 %

Partiernas utveckling i Värmlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Värmlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Värmlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S42,2 %38,7 %39,1 %33,9 %34,6 %31,1 %
SD2,9 %4,8 %12,6 %18,0 %22,8 %19,7 %
M20,8 %25,7 %19,6 %16,4 %17,0 %20,1 %
C10,0 %7,5 %7,4 %9,3 %6,3 %6,1 %
KD5,8 %4,7 %4,0 %6,3 %5,8 %6,9 %
V6,4 %5,8 %5,2 %6,9 %5,0 %5,8 %
L5,9 %6,0 %4,1 %4,4 %3,7 %4,4 %
MP3,8 %5,6 %5,2 %3,3 %3,6 %4,4 %
Övr2,1 %1,2 %2,8 %1,3 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande79,8 %84,1 %86,0 %87,3 %85,2 %85,2 %

Valdeltagande i Värmlands län 2006–2026

Länet mot riket.

788082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Värmlands län 2022

Så skiljer sig Värmlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,6 % i Värmlands län mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,3
  • SD +2,3
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • M −2,1
  • V −1,7
  • MP −1,4
  • L −0,9

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Värmlands län, från 18,0 % till 22,8 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,3 % till 6,3 % (−2,9).

  • SD +4,8
  • C −2,9
  • V −1,9
  • L −0,7
  • S +0,7
  • M +0,6
  • KD −0,5
  • MP +0,3

Valdeltagande i Värmlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Värmlands län är indelad i 179 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 64,2 % i Charlottenbergs tätort till 92,3 % i Råtorp-Älvåker.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hagfors Centrum (51,2 %) och sitt svagaste i Värmlandsnäs Södra (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 137, Sverigedemokraterna i 38, Moderaterna i 3 av 179 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 22,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.

  • SD −8,4
  • C +2,3
  • L +0,9
  • M +0,9
  • KD −0,6
  • V +0,5
  • MP −0,5
  • S +0,2

Största parti i Värmlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Värmlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Värmlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,1 %85,2 %
2022Socialdemokraterna34,6 %85,2 %
2018Socialdemokraterna33,9 %87,3 %
2014Socialdemokraterna39,1 %86,0 %
2010Socialdemokraterna38,7 %84,1 %
2006Socialdemokraterna42,2 %79,8 %

Valresultat per kommun i Värmlands län 2022

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Värmlands län, riksdagsvalet 2022
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
ArvikaS34,9 %84,6 %
EdaS33,4 %80,4 %
FilipstadS36,7 %80,4 %
ForshagaS37,7 %86,9 %
GrumsS37,9 %84,1 %
HagforsS43,2 %82,5 %
HammaröS37,2 %90,4 %
KarlstadS34,8 %85,8 %
KilS32,3 %87,6 %
KristinehamnS36,3 %84,9 %
MunkforsS44,0 %84,0 %
StorforsS36,1 %85,1 %
SunneS28,1 %86,1 %
SäffleSD29,3 %84,8 %
TorsbyS32,8 %83,2 %
ÅrjängSD30,6 %82,4 %

Andra län 2022

Valresultat för alla kommuner 2022