Valresultat Tyresö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Tyresö med 25,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,5 %). Valdeltagandet var 90,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tyresö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,2 %
- Röstberättigade
- 33 776
- Avgivna röster
- 30 482
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 818 | 25,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 223 | 23,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 941 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 2 399 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 099 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 929 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 741 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 636 | 5,4 % |
| Övriga partier | 474 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 869 | 29,0 % |
| MModeraterna | 7 391 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 779 | 12,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 329 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 254 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 2 167 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 081 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 330 | 4,4 % |
| Övriga partier | 342 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Tyresö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 738 | 28,5 % |
| MModeraterna | 8 486 | 27,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 911 | 12,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 041 | 9,9 % |
| CCenterpartiet | 1 713 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 629 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 584 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 273 | 4,1 % |
| Övriga partier | 313 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Tyresö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tyresö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−8,7 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- V
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 38,6 % | 42,2 % | 34,5 % | 25,8 % | 23,6 % | 24,6 % |
| S | 26,3 % | 21,5 % | 24,0 % | 23,9 % | 29,8 % | 26,7 % |
| SD | 1,5 % | 4,1 % | 9,6 % | 16,3 % | 18,9 % | 16,2 % |
| C | 4,9 % | 4,8 % | 4,6 % | 7,9 % | 6,6 % | 7,5 % |
| L | 9,3 % | 8,4 % | 6,5 % | 6,9 % | 5,5 % | 6,3 % |
| V | 4,9 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,0 % |
| KD | 6,0 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| MP | 6,0 % | 8,2 % | 8,4 % | 5,4 % | 5,3 % | 6,4 % |
| Övr | 2,6 % | 1,3 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,8 % | 87,1 % | 88,7 % | 90,2 % | 86,9 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Tyresö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tyresö 2018
Så skiljer sig Tyresö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 25,8 % i Tyresö mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,0
- L +1,4
- MP +1,0
Svagare än i riket
- S −4,4
- V −1,6
- SD −1,2
- C −0,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tyresö, från 9,6 % till 16,3 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 34,5 % till 25,8 % (−8,7).
- M −8,7
- SD +6,7
- C +3,4
- MP −3,0
- FI −2,2
- V +2,1
- KD +1,2
- L +0,5
Valdeltagande i Tyresö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,2 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tyresö på plats 27 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Tyresö är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,2 % i 29 Granängsringen till 92,9 % i 8 Öringe.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 10 Tyresö Strand (41,7 %) och sitt svagaste i 29 Granängsringen (9,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 10 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tyresö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 28,5 % i kommunvalet mot 23,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- S +4,6
- SD −3,6
- L +3,0
- C −2,3
- M +1,8
- KD −1,6
- V −1,1
- MP −0,2
Största parti i Tyresö sedan 2006
Största parti har skiftat i Tyresö under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 86,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,8 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 34,5 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 38,6 % | 83,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Tyresö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Tyresö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Björkbacken | S | 34,3 % | S | 41,7 % | 76,9 % |
| 2 Siken | S | 30,2 % | S | 35,1 % | 83,6 % |
| 3 Myggdalen | S | 33,0 % | S | 38,1 % | 85,8 % |
| 4 Nyboda | S | 35,5 % | S | 39,1 % | 73,9 % |
| 5 Fårdala | M | 27,4 % | S | 29,4 % | 90,3 % |
| 6 Krusboda N | S | 30,1 % | S | 36,9 % | 91,7 % |
| 7 Krusboda S | S | 30,0 % | S | 37,0 % | 90,4 % |
| 8 Öringe | M | 23,7 % | M | 31,9 % | 92,9 % |
| 9 Rotvik | M | 32,1 % | M | 34,2 % | 89,7 % |
| 10 Tyresö Strand | M | 41,7 % | M | 40,6 % | 91,6 % |
| 11 Tyresö Strand Centrum | M | 27,0 % | M | 27,2 % | 89,2 % |
| 12 Gimmersta - Nytorp - Raksta | M | 30,0 % | M | 29,2 % | 90,7 % |
| 13 Brevikshalvön | M | 30,9 % | M | 32,5 % | 90,3 % |
| 21 Fornudden | M | 34,6 % | M | 39,7 % | 91,4 % |
| 22 Sofieberg | M | 26,1 % | M | 30,0 % | 90,0 % |
| 23 Trollbäcken V | M | 26,1 % | S | 32,0 % | 83,8 % |
| 24 Skälsätra | M | 29,5 % | M | 31,2 % | 89,0 % |
| 25 Trollbäcken Ö | M | 29,8 % | M | 29,7 % | 90,1 % |
| 26 Hanviken | M | 33,0 % | M | 37,5 % | 90,1 % |
| 27 Lindalen | M | 26,9 % | M | 28,8 % | 83,6 % |
| 28 Bollmoraberg | S | 31,4 % | S | 37,0 % | 79,4 % |
| 29 Granängsringen | S | 35,6 % | S | 43,0 % | 70,2 % |
| 30 Farmarstigen V | S | 27,0 % | S | 30,7 % | 88,0 % |
| 31 Farmarstigen Ö | S | 28,0 % | S | 33,9 % | 79,9 % |
| 32 Masten | M | 28,7 % | M | 31,4 % | 87,5 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018