Valresultat Ekerö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Ekerö med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 92,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ekerö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 92,2 %
- Röstberättigade
- 19 472
- Avgivna röster
- 17 946
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 010 | 28,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 059 | 17,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 887 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 2 002 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 398 | 7,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 361 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 016 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 848 | 4,8 % |
| Övriga partier | 233 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 647 | 26,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 599 | 20,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 042 | 11,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 973 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 1 816 | 10,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 645 | 9,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 942 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 894 | 5,0 % |
| Övriga partier | 214 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Ekerö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 915 | 27,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 731 | 15,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 091 | 11,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 928 | 10,8 % |
| ÖÖ | 1 695 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 1 430 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 366 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 200 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 496 | 2,8 % |
| Övriga partier | 64 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Ekerö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ekerö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−10,7 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,7 % | 47,1 % | 38,9 % | 28,1 % | 25,6 % | 27,0 % |
| S | 17,2 % | 13,2 % | 16,1 % | 17,2 % | 23,0 % | 20,0 % |
| SD | 1,4 % | 3,4 % | 9,3 % | 16,2 % | 19,3 % | 16,2 % |
| C | 7,0 % | 7,3 % | 7,1 % | 11,2 % | 9,1 % | 10,4 % |
| KD | 7,4 % | 7,1 % | 6,3 % | 7,8 % | 5,7 % | 6,4 % |
| L | 10,3 % | 9,3 % | 7,3 % | 7,6 % | 6,3 % | 8,0 % |
| MP | 6,5 % | 8,2 % | 8,3 % | 5,7 % | 6,1 % | 6,8 % |
| V | 3,2 % | 3,2 % | 3,2 % | 4,8 % | 3,8 % | 3,8 % |
| Övr | 2,3 % | 1,1 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 87,0 % | 90,1 % | 90,7 % | 92,2 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Ekerö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ekerö 2018
Så skiljer sig Ekerö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 17,2 % i Ekerö mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,3
- C +2,6
- L +2,2
- KD +1,5
Svagare än i riket
- S −11,1
- V −3,2
- SD −1,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ekerö, från 9,3 % till 16,2 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 38,9 % till 28,1 % (−10,7).
- M −10,7
- SD +6,9
- C +4,1
- MP −2,5
- FI −2,5
- V +1,6
- KD +1,6
- S +1,1
Valdeltagande i Ekerö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 92,2 %, vilket är 5,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ekerö på plats 5 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ekerö är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,6 % i Lovö till 92,1 % i Ekerö 4 Träkvista S.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ekerö 4 Träkvista S (35,1 %) och sitt svagaste i Adelsö (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 13, Sverigedemokraterna i 1, Socialdemokraterna i 1 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ekerö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,8 % i kommunvalet mot 16,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.
- SD −5,4
- L +4,0
- C −3,3
- V −2,0
- S −1,9
- MP +1,0
- M −0,7
- KD −0,2
Största parti i Ekerö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Ekerö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 27,0 % | 90,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 92,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 38,9 % | 90,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 47,1 % | 90,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,7 % | 87,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ekerö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Ekerö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adelsö | SD | 25,0 % | Ö | 21,9 % | 86,5 % |
| Ekerö 1 Ekerö C Gällstaö | M | 27,7 % | M | 27,6 % | 88,3 % |
| Ekerö 2 Ekebyhov | S | 23,3 % | M | 22,3 % | 86,6 % |
| Ekerö 3 Träkvista Ö | M | 28,4 % | M | 29,1 % | 91,5 % |
| Ekerö 4 Träkvista S | M | 35,1 % | M | 33,5 % | 92,1 % |
| Ekerö 5 Tappström | M | 31,9 % | M | 31,1 % | 89,4 % |
| Ekerö 6 Träkvista V | M | 31,7 % | M | 33,9 % | 90,9 % |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | M | 32,5 % | M | 33,4 % | 88,5 % |
| Färingsö 1 Färingsö N | M | 23,4 % | M | 23,0 % | 89,6 % |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | M | 23,4 % | M | 23,5 % | 87,2 % |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | M | 27,9 % | M | 24,7 % | 89,3 % |
| Färingsö 4 Stenhamra | M | 26,3 % | M | 24,6 % | 87,1 % |
| Färingsö 5 Skå | M | 27,0 % | M | 25,2 % | 90,0 % |
| Lovö | M | 23,8 % | M | 21,1 % | 85,6 % |
| Munsö | M | 26,7 % | M | 26,9 % | 85,6 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018