Valresultat Södertälje 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Södertälje med 27,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 77,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Södertälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 49 valdistrikt.

Se Södertälje på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,5 %
Röstberättigade
62 783
Avgivna röster
48 684
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Södertälje

Riksdagsvalet 2018 i Södertälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 12227,2 %
MModeraterna9 56119,8 %
SDSverigedemokraterna8 44117,5 %
KDKristdemokraterna5 39211,2 %
VVänsterpartiet3 7197,7 %
CCenterpartiet2 8275,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2 1784,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 1494,5 %
Övriga partier8841,8 %

Landstingsvalet 2018 i Södertälje

Landstingsvalet 2018 i Södertälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 44931,0 %
MModeraterna8 99218,1 %
SDSverigedemokraterna7 00214,1 %
KDKristdemokraterna5 51811,1 %
VVänsterpartiet4 1068,2 %
CCenterpartiet2 8925,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 7715,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 3184,7 %
Övriga partier7571,5 %

Kommunvalet 2018 i Södertälje

Kommunvalet 2018 i Södertälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 72231,3 %
MModeraterna8 56017,0 %
SDSverigedemokraterna7 22914,4 %
KDKristdemokraterna4 3868,7 %
VVänsterpartiet3 4326,8 %
CCenterpartiet3 2926,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 7425,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 7335,4 %
REALREAL1 6413,3 %
Övriga partier5201,0 %

Partiernas utveckling i Södertälje 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Södertälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Södertälje per valår
Parti200620102014201820222026
S36,1 %34,0 %32,0 %27,2 %28,5 %27,9 %
M26,7 %29,5 %23,1 %19,8 %20,6 %19,8 %
SD1,9 %5,6 %12,3 %17,5 %20,9 %20,2 %
KD7,3 %5,4 %6,9 %11,2 %8,2 %8,1 %
V5,6 %5,2 %5,8 %7,7 %7,0 %8,9 %
C5,4 %3,9 %3,8 %5,9 %4,5 %3,9 %
MP6,4 %8,3 %7,3 %4,5 %4,8 %5,1 %
L7,2 %6,2 %4,6 %4,5 %3,6 %3,9 %
Övr3,5 %2,0 %4,1 %1,8 %1,8 %2,1 %
Valdeltagande76,3 %79,5 %77,9 %77,5 %70,6 %74,6 %

Valdeltagande i Södertälje 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Södertälje 2018

Så skiljer sig Södertälje från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 11,2 % i Södertälje mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 4,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +4,8
  • MP +0,1

Svagare än i riket

  • C −2,8
  • S −1,1
  • L −1,0
  • V −0,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Södertälje, från 12,3 % till 17,5 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,0 % till 27,2 % (−4,8).

  • SD +5,1
  • S −4,8
  • KD +4,3
  • M −3,2
  • MP −2,8
  • FI −2,2
  • C +2,0
  • V +1,9

Valdeltagande i Södertälje

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 77,5 %, vilket är 9,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Södertälje på plats 289 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Södertälje är indelad i 49 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 48,7 % i Ronna norra till 90,1 % i Pershagen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hovsjö norra (47,2 %) och sitt svagaste i Järna landsbygd (14,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 39, Moderaterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 49 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södertälje är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,3 % i kommunvalet mot 27,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • S +4,1
  • SD −3,1
  • M −2,8
  • KD −2,4
  • L +1,0
  • MP +0,9
  • V −0,9
  • C +0,7

Största parti i Södertälje sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Södertälje i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Södertälje per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,9 %74,6 %
2022Socialdemokraterna28,5 %70,6 %
2018Socialdemokraterna27,2 %77,5 %
2014Socialdemokraterna32,0 %77,9 %
2010Socialdemokraterna34,0 %79,5 %
2006Socialdemokraterna36,1 %76,3 %

Valresultat per valdistrikt i Södertälje 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 49 valdistrikten i Södertälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Södertälje, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergvikS32,4 %S35,8 %83,7 %
Blom backaS32,0 %S37,3 %64,7 %
Brunnsäng västraS34,0 %S38,1 %68,9 %
Brunnsäng östraS32,1 %S35,0 %78,3 %
Bårstabergen västraS33,8 %S34,3 %70,1 %
Bårstabergen östraS34,0 %S38,1 %77,8 %
BårstafältetS34,9 %S40,9 %59,3 %
Centrum norraS27,0 %S33,3 %70,2 %
Centrum södraS26,8 %S30,7 %74,6 %
Enhöma västraM25,8 %S24,0 %88,6 %
Enhöma-EkebyM26,3 %S25,9 %81,3 %
FornbackaS35,0 %S41,5 %60,4 %
FornhöjdenS39,4 %S39,9 %63,0 %
Geneta norraS34,6 %S44,3 %60,1 %
Geneta södraS31,5 %S38,1 %73,7 %
GlasbergaKD33,3 %KD26,4 %72,6 %
Grusåsen norraS25,6 %S31,4 %78,2 %
Grusåsen-ListonhillS30,3 %S32,5 %67,0 %
Hagaberg-MajtorpM26,0 %S30,1 %83,6 %
Hovsjö norraS47,2 %S49,3 %49,5 %
Hovsjö södraS39,4 %S45,5 %55,8 %
Hovsjö-TvetaS31,0 %S35,0 %59,1 %
Hölö västraSD24,0 %C21,3 %87,1 %
Hölö-MörköS21,5 %C20,6 %82,8 %
Jäma västraS25,4 %S26,3 %84,8 %
Järna centrumS23,2 %S23,3 %87,1 %
Järna landsbygdSD20,6 %MP24,9 %81,9 %
Järna norraS22,4 %S22,2 %83,2 %
Lina västraS35,7 %S39,9 %67,9 %
Lina östraS25,3 %S34,4 %71,0 %
Mariekälla norraS26,5 %S31,4 %77,7 %
Mariekälla södraS24,0 %S30,8 %77,5 %
PershagenM30,7 %M30,9 %90,1 %
Ritorp-Viksberg västraM24,1 %S29,2 %80,6 %
Ritorp-Viksberg östraM28,0 %S22,1 %81,4 %
Ronna norraS45,1 %S49,2 %48,7 %
Ronna södraS32,6 %S36,9 %57,6 %
Ronna västraS34,2 %S40,4 %60,9 %
Ronna-KarlhovS32,4 %S34,0 %64,1 %
Rosenlund västraS23,7 %S29,4 %77,2 %
Rosenlund östraS30,1 %S37,3 %77,3 %
Saltskog västraS38,0 %S38,5 %63,5 %
Saltskog östraS31,8 %S32,6 %76,2 %
Södra-VärdsholmenS28,9 %S32,2 %75,4 %
TäljeS25,0 %S29,6 %79,5 %
VårdingeSD19,4 %S21,7 %81,6 %
Västergård-HögmohöjdenS29,5 %S36,1 %75,8 %
Västergård-VibergenS31,4 %S35,2 %76,0 %
ÖstertäljeS24,7 %S31,2 %87,4 %

Utforska valdistrikten i Södertälje på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018