Valresultat Botkyrka 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Botkyrka med 32,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 78,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Botkyrka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 49 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,2 %
- Röstberättigade
- 58 436
- Avgivna röster
- 45 719
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 680 | 32,3 % |
| MModeraterna | 8 407 | 18,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 287 | 16,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 471 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 691 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 2 354 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 992 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 749 | 3,9 % |
| Övriga partier | 762 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 639 | 35,2 % |
| MModeraterna | 8 398 | 17,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 923 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 4 882 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 4 608 | 9,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 220 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 2 084 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 900 | 4,0 % |
| Övriga partier | 664 | 1,4 % |
Kommunvalet 2018 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 655 | 30,8 % |
| MModeraterna | 7 231 | 15,2 % |
| TuPTuP | 5 893 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 424 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 4 347 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 891 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 448 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 854 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 1 533 | 3,2 % |
| Övriga partier | 334 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Botkyrka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Botkyrka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 35,7 % | 36,1 % | 32,3 % | 32,3 % | 33,6 % |
| M | 26,9 % | 30,0 % | 22,1 % | 18,5 % | 17,3 % | 16,0 % |
| SD | 2,2 % | 4,9 % | 10,3 % | 16,1 % | 18,5 % | 15,9 % |
| V | 7,2 % | 7,1 % | 6,8 % | 9,8 % | 10,3 % | 15,0 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 5,7 % | 8,1 % | 6,6 % | 5,9 % |
| C | 3,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 4,0 % |
| L | 7,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,1 % |
| MP | 5,3 % | 6,9 % | 8,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,4 % | 1,7 % | 3,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 74,6 % | 78,8 % | 77,8 % | 78,2 % | 71,3 % | 76,0 % |
Valdeltagande i Botkyrka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Botkyrka 2018
Så skiljer sig Botkyrka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 32,3 % i Botkyrka mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,1
- V +1,8
- KD +1,8
Svagare än i riket
- C −3,4
- SD −1,5
- M −1,3
- L −1,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Botkyrka, från 10,3 % till 16,1 % (+5,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 8,1 % till 3,9 % (−4,3).
- SD +5,8
- MP −4,3
- S −3,8
- M −3,6
- V +3,0
- KD +2,5
- C +2,5
- FI −1,9
Valdeltagande i Botkyrka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 78,2 %, vilket är 8,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Botkyrka på plats 288 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Botkyrka är indelad i 49 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,9 % i Botkyrka 42 Fittja Krögarvägen till 90,9 % i Botkyrka 6 Tullinge Gård.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Botkyrka 44 Fittja Värdshusvägen (55,3 %) och sitt svagaste i Botkyrka 1 N Lanthem (14,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 37, Moderaterna i 10, Kristdemokraterna i 1 av 49 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Botkyrka är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 16,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- SD −4,7
- M −3,3
- C −2,0
- S −1,6
- MP +1,3
- V −0,7
- L −0,5
- KD +0,0
Största parti i Botkyrka sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Botkyrka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 71,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 78,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 77,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 78,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 74,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Botkyrka 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 49 valdistrikten i Botkyrka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Botkyrka 1 N Lanthem | M | 27,0 % | TuP | 49,6 % | 86,8 % |
| Botkyrka 2 Tullinge C | S | 30,2 % | TuP | 44,5 % | 79,2 % |
| Botkyrka 3 Ö Tullingeberg | S | 29,2 % | TuP | 48,2 % | 84,4 % |
| Botkyrka 4 Tullinge Parkhem | M | 25,7 % | TuP | 50,2 % | 89,4 % |
| Botkyrka 5 G:a Tullingeberg | S | 26,3 % | TuP | 45,3 % | 84,2 % |
| Botkyrka 6 Tullinge Gård | S | 26,7 % | TuP | 41,7 % | 90,9 % |
| Botkyrka 7 Banslätt/Römossen | S | 32,5 % | TuP | 49,6 % | 90,0 % |
| Botkyrka 8 Tullingeskog | M | 22,9 % | TuP | 48,0 % | 89,7 % |
| Botkyrka 9 Riksten | M | 23,6 % | TuP | 44,0 % | 86,4 % |
| Botkyrka 10 S Lanthem | M | 26,1 % | TuP | 49,3 % | 90,1 % |
| Botkyrka 11 Tullinge Villastad N | M | 28,2 % | TuP | 45,5 % | 90,6 % |
| Botkyrka 12 Tullinge Villastad S | M | 27,9 % | TuP | 44,1 % | 88,0 % |
| Botkyrka 13 Segersjö | S | 26,0 % | S | 26,2 % | 78,1 % |
| Botkyrka 14 Tumba C | S | 28,1 % | S | 28,2 % | 78,4 % |
| Botkyrka 15 Broängen | S | 26,7 % | S | 27,8 % | 85,2 % |
| Botkyrka 16 Kassmyra | M | 27,0 % | M | 31,1 % | 84,6 % |
| Botkyrka 17 Skäcklinge | S | 27,0 % | M | 27,8 % | 83,7 % |
| Botkyrka 18 Storvreten V | S | 41,1 % | S | 42,3 % | 64,3 % |
| Botkyrka 19 Storvreten S | S | 44,2 % | S | 44,4 % | 70,8 % |
| Botkyrka 20 Storvreten Ö | S | 38,8 % | S | 39,6 % | 64,6 % |
| Botkyrka 21 Vretarna/Tumba bruk | S | 29,0 % | S | 29,2 % | 83,7 % |
| Botkyrka 22 Tuna | S | 34,2 % | S | 35,1 % | 70,3 % |
| Botkyrka 23 Nackdala/Solhöjden | S | 29,0 % | S | 28,9 % | 80,6 % |
| Botkyrka 24 Kulturen Tumba park | S | 29,9 % | S | 31,6 % | 80,1 % |
| Botkyrka 26 Uttran | M | 29,5 % | M | 31,7 % | 89,6 % |
| Botkyrka 27 Vårsta C/Bremora | S | 30,2 % | S | 28,0 % | 85,1 % |
| Botkyrka 28 Grödinge Landsbygd | SD | 31,5 % | M | 28,1 % | 80,5 % |
| Botkyrka 29 Vårsta/Malmtorp | M | 30,2 % | M | 34,4 % | 87,3 % |
| Botkyrka 31 Albydalen V småhus S | S | 44,2 % | S | 43,5 % | 65,5 % |
| Botkyrka 32 Albydalen C/Rotemannen | S | 52,7 % | S | 48,7 % | 65,3 % |
| Botkyrka 33 Alby småhus Ö/Albygård | S | 40,0 % | S | 38,1 % | 74,5 % |
| Botkyrka 34 Albyberget V | S | 46,0 % | S | 45,0 % | 60,7 % |
| Botkyrka 35 Albyberget Ö/Albygård | S | 46,5 % | S | 40,2 % | 64,7 % |
| Botkyrka 36 Albydalen Ö | S | 51,8 % | S | 48,6 % | 62,0 % |
| Botkyrka 41 Fittja småhusområde | S | 43,0 % | S | 39,7 % | 67,6 % |
| Botkyrka 42 Fittja Krögarvägen | S | 50,1 % | S | 45,7 % | 55,9 % |
| Botkyrka 43 Fittja Forvägen | S | 51,9 % | S | 48,8 % | 59,2 % |
| Botkyrka 44 Fittja Värdshusvägen | S | 55,3 % | S | 51,8 % | 61,1 % |
| Botkyrka 51 Slagsta N | S | 33,7 % | S | 35,6 % | 78,9 % |
| Botkyrka 52 Slagsta S | S | 32,8 % | S | 35,1 % | 74,7 % |
| Botkyrka 53 Hallunda/Brunna | S | 38,8 % | S | 37,6 % | 63,1 % |
| Botkyrka 54 Hallunda C | S | 44,5 % | S | 46,7 % | 60,8 % |
| Botkyrka 55 Hallunda/Norsborg låghus | S | 34,0 % | S | 32,2 % | 69,4 % |
| Botkyrka 56 Norsborg småhusområde | KD | 32,0 % | KD | 39,9 % | 74,9 % |
| Botkyrka 57 Norsborg Ö | S | 44,5 % | S | 42,7 % | 57,3 % |
| Botkyrka 58 Norsborg C | S | 47,8 % | S | 47,4 % | 61,2 % |
| Botkyrka 59 Norsborg V | S | 46,5 % | S | 45,3 % | 59,8 % |
| Botkyrka 60 Eriksberg Ö | S | 37,6 % | S | 39,5 % | 57,7 % |
| Botkyrka 61 Eriksberg V/G:a Norsborg | S | 31,3 % | S | 32,9 % | 72,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018