Valresultat Solna 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Solna med 24,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Solna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 45 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,4 %
- Röstberättigade
- 58 093
- Avgivna röster
- 50 788
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 124 | 24,0 % |
| MModeraterna | 11 976 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 707 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 995 | 9,9 % |
| CCenterpartiet | 4 563 | 9,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 101 | 8,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 205 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 928 | 5,8 % |
| Övriga partier | 911 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 456 | 27,9 % |
| MModeraterna | 11 938 | 23,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 446 | 10,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 199 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 3 980 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 934 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 698 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 305 | 6,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 550 | 1,1 % |
| Övriga partier | 381 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Solna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 15 687 | 30,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 251 | 23,5 % |
| VVänsterpartiet | 4 523 | 8,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 110 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 921 | 7,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 734 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 3 453 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 044 | 3,9 % |
| 12861286 | 1 008 | 1,9 % |
| BEPBEP | 848 | 1,6 % |
| Övriga partier | 509 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Solna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Solna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−6,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 24,5 % | 20,6 % | 22,5 % | 24,0 % | 29,5 % | 28,0 % |
| M | 37,8 % | 38,1 % | 29,9 % | 23,7 % | 21,2 % | 21,8 % |
| SD | 1,6 % | 3,4 % | 7,7 % | 11,3 % | 12,5 % | 10,4 % |
| V | 6,0 % | 6,1 % | 6,7 % | 9,9 % | 8,9 % | 9,9 % |
| C | 5,1 % | 5,8 % | 4,9 % | 9,0 % | 8,6 % | 9,5 % |
| L | 10,7 % | 9,1 % | 8,1 % | 8,1 % | 6,8 % | 6,6 % |
| MP | 6,9 % | 10,0 % | 10,0 % | 6,3 % | 6,9 % | 7,9 % |
| KD | 5,1 % | 5,4 % | 4,4 % | 5,8 % | 3,8 % | 4,6 % |
| Övr | 2,3 % | 1,6 % | 5,7 % | 1,8 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,1 % | 85,9 % | 87,4 % | 83,8 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Solna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Solna 2018
Så skiljer sig Solna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 11,3 % i Solna mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,9
- L +2,6
- MP +1,9
- V +1,9
Svagare än i riket
- SD −6,2
- S −4,3
- KD −0,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Solna, från 4,9 % till 9,0 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,9 % till 23,7 % (−6,2).
- M −6,2
- C +4,1
- FI −4,1
- MP −3,7
- SD +3,6
- V +3,2
- S +1,5
- KD +1,4
Valdeltagande i Solna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Solna på plats 144 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Solna är indelad i 45 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,3 % i 28 Hagalund S till 90,3 % i 29 Frösunda N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 26 Hagalund NV (38,5 %) och sitt svagaste i 3 Kungshamra (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 23, Socialdemokraterna i 21, Vänsterpartiet i 1 av 45 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Solna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,1 % i kommunvalet mot 23,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- M +6,4
- SD −4,1
- C −2,4
- KD −1,9
- V −1,2
- MP +1,2
- S −0,5
- L −0,2
Största parti i Solna sedan 2006
Största parti har skiftat i Solna under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,0 % | 87,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,1 % | 84,1 % |
| 2006 | Moderaterna | 37,8 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Solna 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 45 valdistrikten i Solna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Järvastaden S | M | 30,1 % | M | 36,0 % | 88,4 % |
| 2 Ritorp-Nya Ulriksdal | M | 25,5 % | M | 32,3 % | 81,6 % |
| 3 Kungshamra | V | 20,5 % | S | 20,9 % | 77,1 % |
| 4 Bergshamra Ö | M | 23,2 % | M | 25,0 % | 85,2 % |
| 5 Haga | M | 19,9 % | M | 27,0 % | 76,0 % |
| 6 Huvudsta Ingenting | M | 28,2 % | M | 36,7 % | 85,2 % |
| 7 Huvudsta SO - Västraskogen | S | 29,2 % | M | 28,5 % | 81,8 % |
| 8 Huvudsta S | S | 28,3 % | S | 29,6 % | 82,6 % |
| 9 Huvudsta Centrum Ö | S | 24,4 % | M | 29,7 % | 84,3 % |
| 10 Huvudsta N | S | 23,1 % | M | 27,4 % | 78,7 % |
| 11 Huvudsta V | S | 28,2 % | S | 28,6 % | 79,0 % |
| 12 Huvudsta SV | S | 25,8 % | M | 26,3 % | 80,3 % |
| 13 Skytteholm SO | S | 31,3 % | S | 30,0 % | 79,8 % |
| 14 Skytteholm S | S | 24,3 % | M | 29,5 % | 83,9 % |
| 15 Solna Centrum | M | 28,3 % | M | 35,7 % | 74,5 % |
| 16 Skytteholm SV | M | 25,8 % | M | 31,4 % | 81,7 % |
| 17 Råsunda SV-Solna strand | S | 27,1 % | M | 27,3 % | 79,9 % |
| 18 Råsunda Centrum | M | 27,7 % | M | 37,3 % | 85,8 % |
| 19 Råsunda V | M | 22,9 % | M | 26,6 % | 82,8 % |
| 20 Råsunda Filmstaden | M | 25,8 % | M | 34,4 % | 90,0 % |
| 21 Råsunda N | M | 25,6 % | M | 32,6 % | 87,6 % |
| 22 Arenastaden | M | 30,9 % | M | 39,9 % | 81,8 % |
| 23 Råsunda SO | M | 25,1 % | M | 34,8 % | 80,8 % |
| 24 Råsunda Ö | M | 22,5 % | M | 32,5 % | 78,2 % |
| 25 Haga Norra | M | 23,9 % | M | 31,2 % | 76,8 % |
| 26 Hagalund NV | S | 38,5 % | S | 43,1 % | 70,5 % |
| 27 Rudviken Västravägen | S | 26,8 % | M | 28,6 % | 82,3 % |
| 28 Hagalund S | S | 36,4 % | S | 40,7 % | 66,3 % |
| 29 Frösunda N | M | 34,2 % | M | 44,3 % | 90,3 % |
| 30 Frösunda S | S | 24,8 % | M | 28,9 % | 81,8 % |
| 31 Frösunda Centrum | M | 32,8 % | M | 40,4 % | 89,0 % |
| 32 Bergshamra N | S | 29,4 % | S | 26,5 % | 78,5 % |
| 33 Bergshamra S | S | 24,3 % | M | 22,3 % | 77,9 % |
| 34 Ulriksdal- Bergshamra | S | 24,2 % | S | 20,5 % | 85,8 % |
| 35 Huvudsta Ö | M | 22,8 % | M | 29,8 % | 82,5 % |
| 36 Råsunda NV - Näckrosen | M | 23,4 % | M | 29,9 % | 85,9 % |
| 37 Agnesberg | S | 28,9 % | S | 30,6 % | 81,9 % |
| 38 Bagartorp | S | 34,0 % | S | 36,8 % | 77,3 % |
| 39 Huvudsta Centrum V | S | 27,7 % | M | 27,6 % | 79,2 % |
| 40 Skytteholm N | M | 26,6 % | M | 33,1 % | 83,5 % |
| 41 Råsunda NO | M | 25,7 % | M | 36,7 % | 81,9 % |
| 42 Järvastaden N | M | 33,1 % | M | 41,7 % | 89,6 % |
| 43 Ritorp S-Frösunda | M | 27,6 % | M | 36,7 % | 85,8 % |
| 44 Huvudsta pampasparken | S | 25,8 % | M | 32,2 % | 81,1 % |
| 45 Hagalund N | S | 35,8 % | S | 36,1 % | 70,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018