Valresultat Hudiksvall 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hudiksvall med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hudiksvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 29 561
- Avgivna röster
- 24 792
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2022 i Hudiksvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 887 | 36,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 172 | 21,2 % |
| MModeraterna | 3 560 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 2 042 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 542 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 294 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 044 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 601 | 2,5 % |
| Övriga partier | 299 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Hudiksvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 589 | 31,9 % |
| MModeraterna | 3 756 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 520 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 2 710 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 209 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 486 | 6,2 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 1 305 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 733 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 399 | 1,7 % |
| Övriga partier | 74 | 0,3 % |
Kommunvalet 2022 i Hudiksvall
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 150 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 4 578 | 19,0 % |
| MModeraterna | 4 080 | 16,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 577 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 310 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 299 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 784 | 3,3 % |
| Övriga partier | 313 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Hudiksvall 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hudiksvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,2 % | 37,0 % | 38,4 % | 34,7 % | 36,4 % | 32,6 % |
| SD | 2,3 % | 5,7 % | 13,8 % | 16,3 % | 21,2 % | 19,1 % |
| M | 17,4 % | 21,8 % | 16,2 % | 13,8 % | 14,6 % | 17,1 % |
| C | 16,0 % | 10,1 % | 9,2 % | 12,6 % | 8,4 % | 8,6 % |
| V | 8,4 % | 8,1 % | 7,0 % | 9,3 % | 6,3 % | 6,2 % |
| KD | 5,0 % | 4,4 % | 3,3 % | 5,3 % | 5,3 % | 5,4 % |
| MP | 5,1 % | 7,2 % | 6,0 % | 3,6 % | 4,3 % | 5,3 % |
| L | 3,6 % | 4,1 % | 2,8 % | 2,8 % | 2,5 % | 3,7 % |
| Övr | 3,1 % | 1,6 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 76,8 % | 81,9 % | 84,5 % | 85,6 % | 83,9 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Hudiksvall 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hudiksvall 2022
Så skiljer sig Hudiksvall från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 36,4 % i Hudiksvall mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,0
- C +1,6
- SD +0,6
Svagare än i riket
- M −4,5
- L −2,1
- MP −0,8
- V −0,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hudiksvall, från 16,3 % till 21,2 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,6 % till 8,4 % (−4,3).
- SD +4,9
- C −4,3
- V −3,0
- S +1,7
- M +0,8
- MP +0,7
- L −0,3
- KD −0,0
Valdeltagande i Hudiksvall
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,9 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hudiksvall på plats 197 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hudiksvall är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,8 % i Idenor till 88,5 % i Håsta mfl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Idenor (46,8 %) och sitt svagaste i Delsbo Västra (29,7 %). Partiet var största parti i samtliga 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hudiksvall är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 8,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- C +10,6
- S −6,7
- SD −6,3
- V +3,3
- M +2,4
- MP −1,0
- KD +0,1
Största parti i Hudiksvall sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hudiksvall i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 83,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 81,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,2 % | 76,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Hudiksvall 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Hudiksvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkberg mfl | S | 32,6 % | S | 28,2 % | 83,0 % |
| Bobygden-Kalvstigen | S | 30,7 % | C | 27,7 % | 85,9 % |
| Delsbo Västra | S | 29,7 % | C | 24,3 % | 77,8 % |
| Delsbo Östra | S | 33,7 % | C | 28,2 % | 84,4 % |
| Edsta-Sanna mfl | S | 33,5 % | S | 25,7 % | 85,9 % |
| Enånger | S | 37,4 % | S | 33,3 % | 84,8 % |
| Fridhem-Åvik | S | 36,3 % | S | 29,4 % | 83,6 % |
| Friggesund-Hålsjö mfl | S | 29,8 % | C | 26,8 % | 81,3 % |
| Helenedal mfl | S | 38,0 % | S | 29,9 % | 85,1 % |
| Håsta mfl | S | 37,1 % | S | 30,6 % | 88,5 % |
| Idenor | S | 46,8 % | S | 39,6 % | 67,8 % |
| Iggesund Norr | S | 42,0 % | S | 38,6 % | 83,9 % |
| Iggesund Söder | S | 44,6 % | S | 42,1 % | 73,1 % |
| Kristineberg mfl | S | 42,9 % | S | 34,2 % | 83,4 % |
| Kyrkbacken mfl | S | 37,7 % | S | 25,6 % | 75,9 % |
| Njutånger | S | 32,4 % | S | 27,4 % | 82,9 % |
| Näsviken mfl | S | 30,1 % | C | 30,5 % | 83,5 % |
| Rogsta | S | 31,4 % | S | 26,6 % | 86,3 % |
| Svågadalen | S | 33,0 % | S | 33,2 % | 83,1 % |
| Sörforsa mfl | S | 37,4 % | S | 28,9 % | 82,6 % |
| Västertull mfl | S | 41,1 % | S | 32,8 % | 79,1 % |
| Östertull mfl | S | 41,6 % | S | 31,8 % | 80,7 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022