Valresultat Ovanåker 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ovanåker med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ovanåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Ovanåker på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
9 015
Avgivna röster
7 604
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2022 i Ovanåker

Riksdagsvalet 2022 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 36331,5 %
SDSverigedemokraterna1 82024,2 %
MModeraterna1 04313,9 %
KDKristdemokraterna86411,5 %
CCenterpartiet7479,9 %
VVänsterpartiet2713,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1852,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1542,1 %
Övriga partier630,8 %

Regionvalet 2022 i Ovanåker

Regionvalet 2022 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 11728,7 %
SDSverigedemokraterna1 28517,4 %
KDKristdemokraterna1 20516,3 %
CCenterpartiet88612,0 %
MModeraterna83611,3 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg4045,5 %
VVänsterpartiet3644,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1592,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1121,5 %
Övriga partier170,2 %

Kommunvalet 2022 i Ovanåker

Kommunvalet 2022 i Ovanåker: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 16328,7 %
CCenterpartiet1 51920,2 %
SDSverigedemokraterna1 29917,2 %
KDKristdemokraterna1 16015,4 %
MModeraterna77910,3 %
VVänsterpartiet3104,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1742,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1271,7 %
Övriga partier70,1 %

Partiernas utveckling i Ovanåker 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ovanåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−7,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ovanåker per valår
Parti200620102014201820222026
S37,2 %37,8 %36,5 %32,3 %31,5 %29,1 %
SD1,9 %5,2 %16,0 %17,8 %24,2 %23,2 %
M13,1 %18,9 %14,4 %12,5 %13,9 %15,5 %
KD11,3 %10,0 %8,2 %10,1 %11,5 %12,0 %
C23,0 %15,7 %13,4 %17,0 %9,9 %8,5 %
V4,1 %3,6 %3,8 %4,8 %3,6 %4,2 %
MP2,7 %4,2 %3,5 %1,8 %2,5 %2,7 %
L4,4 %3,6 %2,2 %2,7 %2,1 %3,6 %
Övr2,4 %0,9 %2,1 %1,1 %0,8 %1,2 %
Valdeltagande78,9 %80,9 %85,1 %86,2 %84,3 %83,8 %

Valdeltagande i Ovanåker 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ovanåker 2022

Så skiljer sig Ovanåker från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 11,5 % i Ovanåker mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +6,2
  • SD +3,7
  • C +3,2
  • S +1,1

Svagare än i riket

  • M −5,2
  • V −3,1
  • MP −2,6
  • L −2,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ovanåker, från 17,8 % till 24,2 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,0 % till 9,9 % (−7,0).

  • C −7,0
  • SD +6,4
  • KD +1,4
  • M +1,4
  • V −1,2
  • S −0,9
  • MP +0,7
  • L −0,6

Valdeltagande i Ovanåker

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,3 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ovanåker på plats 177 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ovanåker är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Ovanåker V till 87,9 % i Ovanåker N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Edsbyn (39,8 %) och sitt svagaste i Ovanåker N (26,1 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ovanåker är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,2 % i kommunvalet mot 9,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.

  • C +10,2
  • SD −7,0
  • KD +3,9
  • M −3,6
  • S −2,8
  • V +0,5

Största parti i Ovanåker sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ovanåker i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ovanåker per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,1 %83,8 %
2022Socialdemokraterna31,5 %84,3 %
2018Socialdemokraterna32,3 %86,2 %
2014Socialdemokraterna36,5 %85,1 %
2010Socialdemokraterna37,8 %80,9 %
2006Socialdemokraterna37,2 %78,9 %

Valresultat per valdistrikt i Ovanåker 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ovanåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ovanåker, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alfta NS29,0 %S30,4 %81,7 %
Alfta SS30,4 %S29,9 %84,5 %
EdsbynS39,8 %S35,0 %81,4 %
Ovanåker NS26,1 %C28,1 %87,9 %
Ovanåker VS32,5 %S28,7 %80,8 %

Utforska valdistrikten i Ovanåker på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022