Valresultat Ljusdal 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusdal med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,2 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusdal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Ljusdal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,8 %
Röstberättigade
14 791
Avgivna röster
12 244
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2022 i Ljusdal

Riksdagsvalet 2022 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 86132,1 %
SDSverigedemokraterna3 15626,2 %
MModeraterna1 92516,0 %
CCenterpartiet9588,0 %
KDKristdemokraterna6725,6 %
VVänsterpartiet5534,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4233,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3633,0 %
Övriga partier1321,1 %

Regionvalet 2022 i Ljusdal

Regionvalet 2022 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 37929,3 %
MModeraterna2 10718,3 %
SDSverigedemokraterna2 09518,2 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg9838,5 %
CCenterpartiet9628,4 %
VVänsterpartiet6966,0 %
KDKristdemokraterna5594,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3733,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3262,8 %
Övriga partier400,3 %

Kommunvalet 2022 i Ljusdal

Kommunvalet 2022 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 42429,2 %
MModeraterna1 92416,4 %
SDSverigedemokraterna1 87816,0 %
CCenterpartiet1 0869,3 %
LjusdLjusdalsbygdens parti1 0869,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8837,5 %
VVänsterpartiet5664,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4503,8 %
KDKristdemokraterna3903,3 %
Övriga partier330,3 %

Partiernas utveckling i Ljusdal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljusdal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljusdal per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %36,5 %34,0 %32,1 %28,2 %
SD3,0 %6,9 %16,6 %20,0 %26,2 %24,5 %
M19,1 %24,1 %18,8 %14,4 %16,0 %17,3 %
C14,6 %9,5 %8,6 %12,3 %8,0 %7,8 %
KD5,0 %3,6 %2,4 %5,1 %5,6 %6,3 %
V8,4 %7,4 %5,6 %6,9 %4,6 %4,7 %
MP3,7 %5,2 %4,9 %2,8 %3,5 %4,5 %
L4,3 %4,4 %3,2 %3,4 %3,0 %4,7 %
Övr2,6 %1,9 %3,5 %1,2 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande73,5 %79,1 %83,0 %83,7 %82,8 %82,9 %

Valdeltagande i Ljusdal 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljusdal 2022

Så skiljer sig Ljusdal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,2 % i Ljusdal mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,7
  • S +1,7
  • C +1,2
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • M −3,1
  • V −2,2
  • L −1,6
  • MP −1,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljusdal, från 20,0 % till 26,2 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,3 % till 8,0 % (−4,3).

  • SD +6,2
  • C −4,3
  • V −2,3
  • S −1,9
  • M +1,6
  • MP +0,8
  • KD +0,5
  • L −0,3

Valdeltagande i Ljusdal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,8 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ljusdal på plats 234 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljusdal är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Ljusdal CÖ till 85,7 % i Järvsö Ö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusdal CÖ (40,5 %) och sitt svagaste i Tallåsen (27,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 5 av 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusdal är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,0 % i kommunvalet mot 26,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.

  • SD −10,2
  • L +4,5
  • S −2,8
  • KD −2,3
  • C +1,3
  • M +0,4
  • MP +0,3
  • V +0,2

Största parti i Ljusdal sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljusdal i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljusdal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,9 %
2022Socialdemokraterna32,1 %82,8 %
2018Socialdemokraterna34,0 %83,7 %
2014Socialdemokraterna36,5 %83,0 %
2010Socialdemokraterna37,0 %79,1 %
2006Socialdemokraterna39,2 %73,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ljusdal 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Ljusdal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljusdal, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FärilaSD31,0 %S25,7 %82,2 %
Järvsö NS29,3 %S24,5 %78,9 %
Järvsö VS31,5 %S27,7 %79,7 %
Järvsö ÖS28,5 %C25,8 %85,7 %
Korskrogen-KårböleSD31,2 %S25,5 %85,1 %
Ljusdal CS38,2 %S36,0 %74,1 %
Ljusdal CNS33,4 %S31,7 %80,7 %
Ljusdal CSS34,2 %S32,3 %82,5 %
Ljusdal CVS31,4 %S29,4 %84,7 %
Ljusdal CÖS40,5 %S40,3 %73,9 %
Los-HamraSD35,8 %S30,1 %76,2 %
Ramsjö-HennanSD38,5 %S31,6 %80,3 %
TallåsenSD35,5 %S24,3 %84,4 %

Utforska valdistrikten i Ljusdal på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022