Valresultat Hudiksvall 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hudiksvall med 39,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 76,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hudiksvall ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 28 valdistrikt.

Se Hudiksvall på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
76,8 %
Röstberättigade
28 968
Avgivna röster
22 252
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2006 i Hudiksvall

Riksdagsvalet 2006 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 52039,2 %
MModeraterna3 79017,4 %
CCenterpartiet3 47516,0 %
VVänsterpartiet1 8288,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1125,1 %
KDKristdemokraterna1 0845,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7853,6 %
SDSverigedemokraterna4912,3 %
Övriga partier6493,0 %

Landstingsvalet 2006 i Hudiksvall

Landstingsvalet 2006 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 92937,9 %
MModeraterna3 70317,7 %
CCenterpartiet3 54817,0 %
VVänsterpartiet1 8859,0 %
KDKristdemokraterna1 0745,1 %
MPMiljöpartiet de gröna9094,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8274,0 %
SJPGSJPG5602,7 %
SDSverigedemokraterna4142,0 %
Övriga partier440,2 %

Kommunvalet 2006 i Hudiksvall

Kommunvalet 2006 i Hudiksvall: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 15038,0 %
CCenterpartiet4 07719,0 %
MModeraterna3 61416,8 %
VVänsterpartiet2 13810,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1775,5 %
KDKristdemokraterna1 0805,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7773,6 %
SDSverigedemokraterna3901,8 %
Övriga partier470,2 %

Partiernas utveckling i Hudiksvall 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hudiksvall i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hudiksvall per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %38,4 %34,7 %36,4 %32,6 %
M17,4 %21,8 %16,2 %13,8 %14,6 %17,1 %
C16,0 %10,1 %9,2 %12,6 %8,4 %8,6 %
V8,4 %8,1 %7,0 %9,3 %6,3 %6,2 %
MP5,1 %7,2 %6,0 %3,6 %4,3 %5,3 %
KD5,0 %4,4 %3,3 %5,3 %5,3 %5,4 %
L3,6 %4,1 %2,8 %2,8 %2,5 %3,7 %
Övr3,1 %1,6 %3,4 %1,6 %1,2 %2,0 %
SD2,3 %5,7 %13,8 %16,3 %21,2 %19,1 %
Valdeltagande76,8 %81,9 %84,5 %85,6 %83,9 %83,6 %

Valdeltagande i Hudiksvall 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hudiksvall 2006

Så skiljer sig Hudiksvall från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 17,4 % i Hudiksvall mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +8,1
  • S +4,0
  • V +2,6

Svagare än i riket

  • M −8,6
  • FP −3,9
  • KD −1,6
  • SD −0,7

Valdeltagande i Hudiksvall

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,8 %, vilket är 3,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hudiksvall på plats 247 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hudiksvall är indelad i 28 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,9 % i Hälsingtuna 4 till 83,7 % i Hudiksvall 2.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Njutånger 2 (55,9 %) och sitt svagaste i Delsbo 1 (26,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 26, Centerpartiet i 2 av 28 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hudiksvall är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.

  • C +3,0
  • V +1,6
  • S −1,2
  • M −0,6
  • MP +0,4
  • KD +0,0
  • FP +0,0

Största parti i Hudiksvall sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hudiksvall i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hudiksvall per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,6 %83,6 %
2022Socialdemokraterna36,4 %83,9 %
2018Socialdemokraterna34,7 %85,6 %
2014Socialdemokraterna38,4 %84,5 %
2010Socialdemokraterna37,0 %81,9 %
2006Socialdemokraterna39,2 %76,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hudiksvall 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 28 valdistrikten i Hudiksvall. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hudiksvall, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bjuråker 1S41,6 %S41,4 %79,0 %
Bjuråker 2S38,2 %S39,5 %77,8 %
Delsbo 1C33,6 %C41,7 %79,0 %
Delsbo 2S43,4 %S43,3 %75,3 %
Delsbo 3S36,2 %C39,3 %73,4 %
EnångerS41,7 %S40,7 %78,2 %
Forsa 1S36,3 %S34,6 %77,9 %
Forsa 2S29,7 %C31,2 %77,4 %
Forsa 3S44,6 %S43,7 %74,6 %
Hudiksvall 1S40,3 %S39,4 %71,1 %
Hudiksvall 2S37,7 %S34,9 %83,7 %
Hudiksvall 3S33,2 %S33,4 %78,7 %
Hudiksvall 4S43,4 %S42,0 %77,0 %
Hudiksvall 5S37,7 %S35,9 %73,6 %
Hudiksvall 6S32,1 %S29,8 %73,5 %
Hudiksvall 7S40,0 %S38,7 %75,5 %
Hälsingtuna 1S33,5 %S31,5 %78,5 %
Hälsingtuna 2S39,3 %S36,2 %75,3 %
Hälsingtuna 3S40,6 %S39,1 %78,7 %
Hälsingtuna 4S49,0 %S49,9 %63,9 %
HögS28,4 %C28,4 %77,6 %
IdenorS43,4 %S41,4 %80,9 %
Njutånger 1S44,5 %S43,0 %78,3 %
Njutånger 2S55,9 %S57,8 %74,1 %
Njutånger 3S53,4 %S54,9 %77,6 %
Njutånger 4S49,9 %S51,0 %77,0 %
NorrboC31,0 %C34,0 %80,8 %
RogstaS33,9 %S35,1 %77,8 %

Utforska valdistrikten i Hudiksvall på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006