Valresultat Bollebygd 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Bollebygd med 27,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollebygd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Bollebygd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,1 %
Röstberättigade
7 202
Avgivna röster
6 414
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Bollebygd

Riksdagsvalet 2022 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 76327,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 62725,6 %
MModeraterna1 27820,1 %
KDKristdemokraterna4206,6 %
CCenterpartiet4126,5 %
VVänsterpartiet2724,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2584,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2483,9 %
Övriga partier781,2 %

Regionvalet 2022 i Bollebygd

Regionvalet 2022 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71827,5 %
SDSverigedemokraterna1 41422,7 %
MModeraterna1 26120,2 %
KDKristdemokraterna5659,1 %
CCenterpartiet3705,9 %
VVänsterpartiet3555,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2123,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1812,9 %
DemokDemokraterna641,0 %
Övriga partier961,5 %

Kommunvalet 2022 i Bollebygd

Kommunvalet 2022 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 60925,5 %
SDSverigedemokraterna1 34021,2 %
MModeraterna1 16818,5 %
FRFolkets Röst72711,5 %
KDKristdemokraterna3796,0 %
CCenterpartiet3685,8 %
VVänsterpartiet2824,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2303,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1923,0 %
Övriga partier170,3 %

Partiernas utveckling i Bollebygd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bollebygd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bollebygd per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,7 %8,2 %18,5 %23,9 %27,7 %25,1 %
S32,8 %26,6 %27,0 %23,4 %25,6 %23,7 %
M26,6 %33,1 %24,6 %20,2 %20,1 %21,3 %
KD8,6 %6,5 %5,1 %7,7 %6,6 %7,7 %
C9,4 %7,2 %7,9 %8,9 %6,5 %6,2 %
V5,5 %4,7 %4,3 %5,2 %4,3 %4,0 %
L6,7 %6,5 %4,7 %5,6 %4,1 %5,2 %
MP3,5 %6,1 %5,2 %4,1 %3,9 %4,9 %
Övr3,1 %1,0 %2,6 %1,0 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande83,9 %87,6 %89,6 %90,7 %89,1 %88,6 %

Valdeltagande i Bollebygd 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bollebygd 2022

Så skiljer sig Bollebygd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,7 % i Bollebygd mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,2
  • KD +1,3
  • M +1,0

Svagare än i riket

  • S −4,7
  • V −2,5
  • MP −1,2
  • L −0,5

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Bollebygd, från 23,9 % till 27,7 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,9 % till 6,5 % (−2,4).

  • SD +3,9
  • C −2,4
  • S +2,2
  • L −1,5
  • KD −1,1
  • V −0,9
  • MP −0,2
  • M −0,1

Valdeltagande i Bollebygd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,1 %, vilket är 4,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Bollebygd på plats 19 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Bollebygd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,3 % i Olsfors till 85,5 % i Bollebygd Syd.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollebygd Syd (29,0 %) och sitt svagaste i Bollebygd Öst (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollebygd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,2 % i kommunvalet mot 27,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.

  • SD −6,5
  • M −1,6
  • L −1,0
  • C −0,7
  • KD −0,6
  • MP −0,3
  • V +0,2
  • S −0,1

Största parti i Bollebygd sedan 2006

Största parti har skiftat i Bollebygd under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Bollebygd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,1 %88,6 %
2022Sverigedemokraterna27,7 %89,1 %
2018Sverigedemokraterna23,9 %90,7 %
2014Socialdemokraterna27,0 %89,6 %
2010Moderaterna33,1 %87,6 %
2006Socialdemokraterna32,8 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Bollebygd 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bollebygd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bollebygd, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bollebygd SydSD29,0 %S29,5 %85,5 %
Bollebygd VästSD29,0 %SD21,4 %83,3 %
Bollebygd ÖstS30,6 %S32,6 %84,4 %
OlsforsS29,9 %S27,8 %80,3 %
TöllsjöSD28,5 %M27,7 %80,4 %

Utforska valdistrikten i Bollebygd på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022