Valresultat Mellerud 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Mellerud med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,4 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mellerud ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Mellerud på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,4 %
Röstberättigade
6 919
Avgivna röster
5 842
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Mellerud

Riksdagsvalet 2022 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 86632,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 50126,0 %
MModeraterna99317,2 %
CCenterpartiet4277,4 %
KDKristdemokraterna3916,8 %
VVänsterpartiet1953,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1532,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1342,3 %
Övriga partier1061,8 %

Regionvalet 2022 i Mellerud

Regionvalet 2022 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 58427,5 %
SDSverigedemokraterna1 41124,5 %
MModeraterna1 00217,4 %
CCenterpartiet58010,1 %
KDKristdemokraterna5619,7 %
VVänsterpartiet2524,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1021,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)991,7 %
Övriga partier1743,0 %

Kommunvalet 2022 i Mellerud

Kommunvalet 2022 i Mellerud: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 41924,4 %
SDSverigedemokraterna1 27221,8 %
MModeraterna1 19120,4 %
CCenterpartiet94016,1 %
KDKristdemokraterna3345,7 %
KMKommunPartiet Mellerud3065,3 %
VVänsterpartiet2314,0 %
MPMiljöpartiet de gröna701,2 %
Övriga partier641,1 %

Partiernas utveckling i Mellerud 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mellerud i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−4,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mellerud per valår
Parti200620102014201820222026
SD4,2 %7,7 %21,1 %28,5 %32,4 %26,6 %
S34,2 %29,7 %30,6 %25,3 %26,0 %23,6 %
M20,4 %26,5 %18,4 %16,4 %17,2 %20,4 %
C16,0 %13,3 %12,6 %12,0 %7,4 %7,3 %
KD9,4 %6,4 %4,8 %7,1 %6,8 %8,1 %
V5,0 %5,0 %3,7 %4,3 %3,4 %5,0 %
MP3,2 %4,5 %3,3 %2,5 %2,7 %3,3 %
L5,3 %6,1 %3,3 %2,7 %2,3 %3,8 %
Övr2,3 %0,7 %2,2 %1,1 %1,8 %1,9 %
Valdeltagande77,8 %81,8 %83,0 %86,1 %84,4 %84,2 %

Valdeltagande i Mellerud 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mellerud 2022

Så skiljer sig Mellerud från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,4 % i Mellerud mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +11,8
  • KD +1,4
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • S −4,3
  • V −3,4
  • MP −2,4
  • L −2,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Mellerud, från 28,5 % till 32,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,0 % till 7,4 % (−4,6).

  • C −4,6
  • SD +3,8
  • V −0,9
  • M +0,8
  • S +0,8
  • L −0,4
  • KD −0,3
  • MP +0,1

Valdeltagande i Mellerud

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mellerud på plats 173 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mellerud är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Mellerud/Holm till 88,7 % i Bolstad.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skållerud (34,9 %) och sitt svagaste i Mellerud/Holm (29,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mellerud är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,8 % i kommunvalet mot 32,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.

  • SD −10,5
  • C +8,7
  • M +3,2
  • S −1,7
  • KD −1,0
  • V +0,6

Största parti i Mellerud sedan 2006

Största parti har skiftat i Mellerud under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mellerud per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,6 %84,2 %
2022Sverigedemokraterna32,4 %84,4 %
2018Sverigedemokraterna28,5 %86,1 %
2014Socialdemokraterna30,6 %83,0 %
2010Socialdemokraterna29,7 %81,8 %
2006Socialdemokraterna34,2 %77,8 %

Valresultat per valdistrikt i Mellerud 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Mellerud. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mellerud, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BolstadSD32,8 %C26,6 %88,7 %
Fagerlid/JärnSD31,9 %M26,3 %85,1 %
Mellerud/HolmS30,9 %S31,0 %74,1 %
Rostock/Dalskog/ÖrSD34,2 %SD24,2 %83,1 %
SkållerudSD34,9 %S30,5 %83,6 %

Utforska valdistrikten i Mellerud på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022