Valresultat Bollebygd 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Bollebygd med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 89,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollebygd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Bollebygd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,6 %
Röstberättigade
6 538
Avgivna röster
5 859
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Bollebygd

Riksdagsvalet 2014 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 56927,0 %
MModeraterna1 42724,6 %
SDSverigedemokraterna1 07418,5 %
CCenterpartiet4597,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3045,2 %
KDKristdemokraterna2965,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2704,7 %
VVänsterpartiet2524,3 %
FIFeministiskt initiativ1051,8 %
Övriga partier460,8 %

Landstingsvalet 2014 i Bollebygd

Landstingsvalet 2014 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 67729,5 %
MModeraterna1 34223,6 %
SDSverigedemokraterna85415,0 %
CCenterpartiet4117,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3846,8 %
KDKristdemokraterna3215,7 %
VVänsterpartiet2714,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2604,6 %
VägVVägV871,5 %
Övriga partier731,3 %

Kommunvalet 2014 i Bollebygd

Kommunvalet 2014 i Bollebygd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 74030,1 %
MModeraterna1 33023,0 %
SDSverigedemokraterna87215,1 %
CCenterpartiet4417,6 %
FRFR4377,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3365,8 %
KDKristdemokraterna2173,8 %
VVänsterpartiet2173,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1632,8 %
Övriga partier200,3 %

Partiernas utveckling i Bollebygd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bollebygd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bollebygd per valår
Parti200620102014201820222026
S32,8 %26,6 %27,0 %23,4 %25,6 %23,7 %
M26,6 %33,1 %24,6 %20,2 %20,1 %21,3 %
SD3,7 %8,2 %18,5 %23,9 %27,7 %25,1 %
C9,4 %7,2 %7,9 %8,9 %6,5 %6,2 %
MP3,5 %6,1 %5,2 %4,1 %3,9 %4,9 %
KD8,6 %6,5 %5,1 %7,7 %6,6 %7,7 %
L6,7 %6,5 %4,7 %5,6 %4,1 %5,2 %
V5,5 %4,7 %4,3 %5,2 %4,3 %4,0 %
Övr3,1 %1,0 %2,6 %1,0 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande83,9 %87,6 %89,6 %90,7 %89,1 %88,6 %

Valdeltagande i Bollebygd 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bollebygd 2014

Så skiljer sig Bollebygd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 18,5 % i Bollebygd mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,7
  • C +1,8
  • M +1,3
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • S −4,0
  • MP −1,6
  • V −1,4
  • FI −1,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Bollebygd, från 8,2 % till 18,5 % (+10,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,1 % till 24,6 % (−8,5).

  • SD +10,3
  • M −8,5
  • FP −1,8
  • FI +1,6
  • KD −1,4
  • MP −0,9
  • C +0,7
  • S +0,5

Valdeltagande i Bollebygd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,6 %, vilket är 3,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Bollebygd på plats 16 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Bollebygd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,3 % i Töllsjö till 87,1 % i Bollebygd Väst.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollebygd Syd (30,4 %) och sitt svagaste i Bollebygd Väst (20,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollebygd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • SD −3,4
  • S +3,1
  • FP −1,8
  • M −1,6
  • KD −1,3
  • V −0,6
  • MP +0,6
  • C −0,3

Största parti i Bollebygd sedan 2006

Största parti har skiftat i Bollebygd under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Bollebygd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,1 %88,6 %
2022Sverigedemokraterna27,7 %89,1 %
2018Sverigedemokraterna23,9 %90,7 %
2014Socialdemokraterna27,0 %89,6 %
2010Moderaterna33,1 %87,6 %
2006Socialdemokraterna32,8 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Bollebygd 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bollebygd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bollebygd, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bollebygd SydS30,4 %S35,7 %86,7 %
Bollebygd VästM29,0 %M26,3 %87,1 %
Bollebygd ÖstS30,1 %S34,5 %86,2 %
OlsforsS29,0 %S35,3 %85,5 %
TöllsjöS23,7 %M23,6 %85,3 %

Utforska valdistrikten i Bollebygd på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014