Valresultat Höör 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Höör med 25,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,2 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 11 837
- Avgivna röster
- 10 235
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 579 | 25,5 % |
| MModeraterna | 2 263 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 122 | 21,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 785 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 704 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 486 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 425 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 381 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 238 | 2,4 % |
| OVRövriga partier | 125 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 903 | 28,7 % |
| MModeraterna | 2 038 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 787 | 17,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 797 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 678 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 552 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 477 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 358 | 3,5 % |
| 11191119 | 228 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 132 | 1,3 % |
| Övriga partier | 161 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 461 | 24,2 % |
| MModeraterna | 2 339 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 930 | 19,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 926 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 843 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 735 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 470 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 241 | 2,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 149 | 1,5 % |
| Övriga partier | 67 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Höör 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Höör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−12,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- C
- L
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,8 % | 22,8 % | 25,5 % | 19,3 % | 23,1 % | 21,0 % |
| M | 28,2 % | 34,6 % | 22,4 % | 18,9 % | 17,6 % | 19,7 % |
| SD | 7,6 % | 11,5 % | 21,0 % | 28,2 % | 30,6 % | 25,9 % |
| MP | 5,1 % | 7,4 % | 7,8 % | 5,6 % | 6,2 % | 8,3 % |
| C | 8,6 % | 6,2 % | 7,0 % | 7,8 % | 5,3 % | 6,2 % |
| L | 7,2 % | 7,2 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,3 % | 4,7 % |
| V | 3,8 % | 3,7 % | 4,2 % | 6,2 % | 5,2 % | 5,8 % |
| KD | 5,7 % | 4,6 % | 3,8 % | 6,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| Övr | 3,0 % | 1,8 % | 3,6 % | 2,1 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 83,6 % | 86,5 % | 88,1 % | 86,3 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Höör 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Höör 2014
Så skiljer sig Höör från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 21,0 % i Höör mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,1
- MP +0,9
- C +0,9
- OVR +0,3
Svagare än i riket
- S −5,5
- V −1,5
- M −0,9
- KD −0,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Höör, från 11,5 % till 21,0 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 34,6 % till 22,4 % (−12,3).
- M −12,3
- SD +9,5
- S +2,7
- FP −2,4
- FI +2,1
- OVR +1,1
- KD −0,8
- C +0,7
Valdeltagande i Höör
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,5 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Höör på plats 115 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Höör är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,3 % i Höör 1 till 88,9 % i Höör 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Höör 3 (33,0 %) och sitt svagaste i Gudmuntorp (18,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höör är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 7,2 % i kommunvalet mot 4,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- FP +2,4
- SD −2,0
- KD −1,4
- MP +1,3
- C +1,3
- S −1,3
- M +0,6
- V +0,4
Största parti i Höör sedan 2006
Största parti har skiftat i Höör under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 86,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 86,3 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,6 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Höör 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Höör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bosjökloster | M | 29,8 % | M | 31,7 % | 83,5 % |
| Gudmuntorp | SD | 27,4 % | C | 22,7 % | 87,0 % |
| Höör 1 | S | 29,9 % | S | 27,2 % | 78,3 % |
| Höör 2 | S | 30,3 % | S | 29,7 % | 82,8 % |
| Höör 3 | S | 33,0 % | S | 32,0 % | 88,9 % |
| Höör 4 | M | 24,5 % | M | 26,8 % | 86,4 % |
| Höör 5 | S | 23,0 % | S | 22,0 % | 83,9 % |
| Höör NV | SD | 27,3 % | SD | 25,8 % | 85,3 % |
| Tjörnarp | SD | 25,9 % | SD | 27,2 % | 80,9 % |