Valresultat Ängelholm 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Ängelholm med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ängelholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Ängelholm på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,7 %
Röstberättigade
31 705
Avgivna röster
27 180
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Ängelholm

Riksdagsvalet 2014 i Ängelholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 93229,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 11226,5 %
SDSverigedemokraterna4 72217,6 %
CCenterpartiet1 6596,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6036,0 %
KDKristdemokraterna1 2554,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2514,7 %
VVänsterpartiet7342,7 %
FIFeministiskt initiativ4271,6 %
Övriga partier1870,7 %

Landstingsvalet 2014 i Ängelholm

Landstingsvalet 2014 i Ängelholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 61432,8 %
MModeraterna6 90526,3 %
SDSverigedemokraterna3 37612,8 %
CCenterpartiet1 6406,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4155,4 %
KDKristdemokraterna1 2554,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1714,5 %
VVänsterpartiet7572,9 %
111911197052,7 %
Övriga partier4391,7 %

Kommunvalet 2014 i Ängelholm

Kommunvalet 2014 i Ängelholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 84229,5 %
MModeraterna6 73125,3 %
EPEP3 15711,9 %
SDSverigedemokraterna3 00711,3 %
CCenterpartiet1 7786,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4895,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0824,1 %
KDKristdemokraterna8673,3 %
VVänsterpartiet5712,1 %
Övriga partier880,3 %

Partiernas utveckling i Ängelholm 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ängelholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−11,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ängelholm per valår
Parti200620102014201820222026
M35,6 %40,7 %29,5 %25,3 %22,9 %24,8 %
S27,7 %22,6 %26,5 %22,3 %25,7 %23,1 %
SD4,8 %7,6 %17,6 %24,2 %28,0 %24,2 %
C7,1 %6,5 %6,2 %8,1 %5,8 %6,3 %
MP3,6 %6,0 %6,0 %3,2 %3,4 %3,9 %
KD7,4 %5,8 %4,7 %7,3 %6,2 %7,4 %
L7,1 %6,5 %4,7 %4,7 %3,9 %5,5 %
V2,7 %2,7 %2,7 %3,7 %3,1 %3,8 %
Övr4,0 %1,5 %2,3 %1,2 %1,1 %1,1 %
Valdeltagande80,7 %83,7 %85,7 %87,4 %85,9 %86,3 %

Valdeltagande i Ängelholm 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ängelholm 2014

Så skiljer sig Ängelholm från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 29,5 % i Ängelholm mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,2
  • SD +4,7
  • KD +0,1
  • C +0,1

Svagare än i riket

  • S −4,6
  • V −3,0
  • FI −1,5
  • MP −0,9

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ängelholm, från 7,6 % till 17,6 % (+9,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 40,7 % till 29,5 % (−11,2).

  • M −11,2
  • SD +9,9
  • S +3,9
  • FP −1,9
  • FI +1,4
  • KD −1,2
  • C −0,3
  • V +0,1

Valdeltagande i Ängelholm

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ängelholm på plats 158 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ängelholm är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,2 % i Willan till 90,6 % i Pomona.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Skälderviken (43,7 %) och sitt svagaste i Willan (17,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 11, Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 1 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ängelholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,3 % i kommunvalet mot 17,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.

  • SD −6,3
  • M −4,2
  • S +3,0
  • KD −1,4
  • FP −0,6
  • C +0,5
  • MP −0,4

Största parti i Ängelholm sedan 2006

Största parti har skiftat i Ängelholm under perioden 2006–2014: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ängelholm per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna24,8 %86,3 %
2022Sverigedemokraterna28,0 %85,9 %
2018Moderaterna25,3 %87,4 %
2014Moderaterna29,5 %85,7 %
2010Moderaterna40,7 %83,7 %
2006Moderaterna35,6 %80,7 %

Valresultat per valdistrikt i Ängelholm 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Ängelholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ängelholm, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ausås-StrövelstorpM26,6 %M23,2 %81,1 %
Centrum NS31,2 %S33,4 %79,9 %
Centrum SM32,0 %M28,5 %80,8 %
DanielslundM41,2 %S31,5 %87,2 %
Hjärnarp NM29,2 %M25,4 %86,5 %
Hjärnarp SS26,8 %S24,6 %84,6 %
Höja-StarbyM28,5 %M21,7 %83,7 %
KungsgårdenS40,5 %S44,4 %81,5 %
MagnarpM42,4 %M38,1 %87,4 %
Munka Ljungby NS27,9 %S27,6 %81,6 %
Munka Ljungby SS29,9 %S27,5 %82,5 %
Nya TorgS35,2 %S38,5 %76,6 %
PomonaM41,0 %M37,5 %90,6 %
RebbelbergaM32,1 %S34,1 %86,0 %
SkäldervikenM43,7 %M35,1 %88,5 %
SkörpingeM35,3 %S29,6 %87,6 %
SockerbruketS35,9 %S39,3 %86,8 %
Södra UtmarkenS34,8 %S35,6 %86,6 %
Tåssjö-ÖssjöSD29,5 %SD21,7 %81,3 %
VejbystrandM37,9 %M35,9 %84,2 %
WillanS44,3 %S46,0 %74,2 %
ÄngavångenS31,5 %S35,0 %84,4 %

Utforska valdistrikten i Ängelholm på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014