Valresultat Klippan 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Klippan med 33,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 81,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Klippan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,9 %
- Röstberättigade
- 12 476
- Avgivna röster
- 10 213
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 392 | 33,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 581 | 25,6 % |
| MModeraterna | 1 923 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 531 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 409 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 386 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 346 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 281 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 135 | 1,3 % |
| Övriga partier | 93 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 681 | 36,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 076 | 20,8 % |
| MModeraterna | 1 822 | 18,2 % |
| CCenterpartiet | 536 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 519 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 397 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 337 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 299 | 3,0 % |
| 11191119 | 139 | 1,4 % |
| Övriga partier | 179 | 1,8 % |
Kommunvalet 2014 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 589 | 35,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 094 | 20,8 % |
| MModeraterna | 1 966 | 19,5 % |
| CCenterpartiet | 620 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 613 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 474 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 353 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 296 | 2,9 % |
| Övriga partier | 59 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Klippan 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Klippan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % | 31,9 % | 33,7 % | 24,2 % | 23,7 % | 21,2 % |
| SD | 7,5 % | 12,3 % | 25,6 % | 36,6 % | 40,3 % | 36,7 % |
| M | 26,8 % | 30,9 % | 19,1 % | 15,7 % | 15,6 % | 17,3 % |
| C | 7,3 % | 5,7 % | 5,3 % | 5,8 % | 4,1 % | 4,1 % |
| KD | 6,5 % | 5,2 % | 4,1 % | 6,7 % | 6,6 % | 7,2 % |
| MP | 2,5 % | 3,7 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,3 % | 3,1 % |
| V | 2,9 % | 4,0 % | 3,4 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,9 % |
| L | 5,3 % | 5,1 % | 2,8 % | 3,1 % | 2,2 % | 4,0 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 75,4 % | 80,1 % | 81,9 % | 84,2 % | 82,3 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Klippan 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Klippan 2014
Så skiljer sig Klippan från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 25,6 % i Klippan mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 12,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +12,8
- S +2,6
Svagare än i riket
- M −4,2
- MP −3,1
- FP −2,6
- V −2,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Klippan, från 12,3 % till 25,6 % (+13,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,9 % till 19,1 % (−11,8).
- SD +13,3
- M −11,8
- FP −2,3
- S +1,8
- FI +1,3
- KD −1,2
- V −0,6
- C −0,4
Valdeltagande i Klippan
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 81,9 %, vilket är 3,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Klippan på plats 273 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Klippan är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen till 85,9 % i Storäng-Vedby mfl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Klippan V (45,0 %) och sitt svagaste i Riseberga-Färingtofta mfl (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Klippan är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,8 % i kommunvalet mot 25,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.
- SD −4,8
- KD +2,0
- S +2,0
- C +0,9
- MP +0,9
- V −0,5
- M +0,5
Största parti i Klippan sedan 2006
Största parti har skiftat i Klippan under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 36,7 % | 81,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 40,3 % | 82,3 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 36,6 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 81,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 80,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 75,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Klippan 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Klippan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Klippan N-Gråmanstorp mfl | S | 34,4 % | S | 35,7 % | 75,0 % |
| Klippan NÖ-Solslätt | S | 37,6 % | S | 40,6 % | 84,2 % |
| Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen | S | 41,2 % | S | 44,8 % | 72,8 % |
| Klippan V | S | 45,0 % | S | 46,5 % | 78,3 % |
| Krika-Bonnarp-Nybygget | SD | 26,8 % | S | 29,7 % | 82,2 % |
| Ljungbyhed-Spången | S | 31,1 % | S | 31,7 % | 80,9 % |
| Riseberga-Färingtofta mfl | SD | 30,6 % | SD | 27,3 % | 82,6 % |
| Storäng-Vedby mfl | S | 34,2 % | S | 35,7 % | 85,9 % |
| Östra Ljungby-Stidsvig mfl | S | 29,5 % | S | 32,1 % | 79,9 % |