Valresultat Höör 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Höör med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 79,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,0 %
- Röstberättigade
- 10 942
- Avgivna röster
- 8 641
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 622 | 30,8 % |
| MModeraterna | 2 399 | 28,2 % |
| CCenterpartiet | 730 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 649 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 610 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 483 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 437 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 321 | 3,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 114 | 1,3 % |
| Övriga partier | 139 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 682 | 31,6 % |
| MModeraterna | 2 300 | 27,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 743 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 708 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 559 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 480 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 450 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 316 | 3,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 187 | 2,2 % |
| Övriga partier | 53 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Höör
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 631 | 30,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 369 | 27,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 915 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 767 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 570 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 496 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 358 | 4,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 299 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 298 | 3,4 % |
| Övriga partier | 18 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Höör 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Höör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- SD
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,8 % | 22,8 % | 25,5 % | 19,3 % | 23,1 % | 21,0 % |
| M | 28,2 % | 34,6 % | 22,4 % | 18,9 % | 17,6 % | 19,7 % |
| C | 8,6 % | 6,2 % | 7,0 % | 7,8 % | 5,3 % | 6,2 % |
| SD | 7,6 % | 11,5 % | 21,0 % | 28,2 % | 30,6 % | 25,9 % |
| L | 7,2 % | 7,2 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,3 % | 4,7 % |
| KD | 5,7 % | 4,6 % | 3,8 % | 6,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,4 % | 7,8 % | 5,6 % | 6,2 % | 8,3 % |
| V | 3,8 % | 3,7 % | 4,2 % | 6,2 % | 5,2 % | 5,8 % |
| Övr | 3,0 % | 1,8 % | 3,6 % | 2,1 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,0 % | 83,6 % | 86,5 % | 88,1 % | 86,3 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Höör 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Höör 2006
Så skiljer sig Höör från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sverigedemokraterna, som fick 7,6 % i Höör mot 2,9 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,7
- M +2,1
- SPI +0,8
- C +0,7
Svagare än i riket
- S −4,4
- V −2,1
- KD −0,9
- FP −0,3
Valdeltagande i Höör
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,0 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Höör på plats 195 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Höör är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Höör 1 till 83,5 % i Höör 4.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Höör 1 (35,6 %) och sitt svagaste i Höör NV (20,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 3 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höör är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 27,2 % i kommunvalet mot 30,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- S −3,7
- SD +2,9
- M +2,0
- KD −1,6
- FP −0,6
- MP +0,5
- V −0,4
- C +0,2
Största parti i Höör sedan 2006
Största parti har skiftat i Höör under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,9 % | 86,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 86,3 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 86,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,6 % | 83,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 79,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Höör 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Höör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bosjökloster | M | 38,6 % | M | 38,3 % | 77,2 % |
| Gudmuntorp | M | 25,4 % | M | 25,3 % | 79,7 % |
| Höör 1 | S | 35,6 % | S | 31,2 % | 75,6 % |
| Höör 2 | S | 33,9 % | M | 30,6 % | 76,6 % |
| Höör 3 | S | 35,5 % | M | 30,8 % | 83,1 % |
| Höör 4 | S | 31,4 % | M | 35,7 % | 83,5 % |
| Höör 5 | S | 31,5 % | M | 30,3 % | 77,0 % |
| Höör NV | M | 29,5 % | M | 27,9 % | 81,1 % |
| Tjörnarp | S | 32,2 % | S | 31,2 % | 79,3 % |