Valresultat Tibro 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Tibro med 37,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,3 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tibro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Tibro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
8 309
Avgivna röster
7 284
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Tibro

Riksdagsvalet 2014 i Tibro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 68337,1 %
MModeraterna1 22516,9 %
SDSverigedemokraterna1 21416,8 %
CCenterpartiet5307,3 %
KDKristdemokraterna5107,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3384,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3204,4 %
VVänsterpartiet2603,6 %
FIFeministiskt initiativ1121,5 %
Övriga partier430,6 %

Landstingsvalet 2014 i Tibro

Landstingsvalet 2014 i Tibro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 78339,4 %
MModeraterna1 05214,9 %
SDSverigedemokraterna85512,1 %
CCenterpartiet6068,6 %
KDKristdemokraterna5988,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5477,7 %
VVänsterpartiet3044,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2924,1 %
Övriga partier350,5 %

Kommunvalet 2014 i Tibro

Kommunvalet 2014 i Tibro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 75538,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 06114,8 %
MModeraterna83311,6 %
SDSverigedemokraterna77910,8 %
CCenterpartiet6499,0 %
KDKristdemokraterna5988,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2783,9 %
VVänsterpartiet2253,1 %
Övriga partier150,2 %

Partiernas utveckling i Tibro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tibro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tibro per valår
Parti200620102014201820222026
S40,3 %36,4 %37,1 %31,2 %31,7 %28,9 %
M19,6 %23,4 %16,9 %16,3 %16,3 %18,2 %
SD3,3 %6,4 %16,8 %21,1 %25,6 %22,6 %
C9,8 %7,3 %7,3 %8,3 %6,3 %6,1 %
KD10,3 %10,0 %7,0 %9,7 %8,6 %9,2 %
L7,0 %7,2 %4,7 %5,5 %4,3 %5,0 %
MP2,8 %4,4 %4,4 %2,3 %2,4 %2,8 %
V4,6 %4,3 %3,6 %4,6 %3,7 %5,4 %
Övr2,3 %0,6 %2,1 %1,0 %1,2 %1,9 %
Valdeltagande81,3 %84,9 %87,7 %88,1 %84,5 %84,5 %

Valdeltagande i Tibro 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tibro 2014

Så skiljer sig Tibro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 16,9 % i Tibro mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,1
  • SD +3,9
  • KD +2,5
  • C +1,2

Svagare än i riket

  • M −6,4
  • MP −2,5
  • V −2,1
  • FI −1,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tibro, från 6,4 % till 16,8 % (+10,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,4 % till 16,9 % (−6,5).

  • SD +10,4
  • M −6,5
  • KD −2,9
  • FP −2,6
  • FI +1,3
  • V −0,7
  • S +0,7
  • C +0,1

Valdeltagande i Tibro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,7 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tibro på plats 59 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tibro är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Tibro 4 till 90,9 % i Tibro 5.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tibro 2 (41,7 %) och sitt svagaste i Tibro 5 (30,4 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tibro är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 14,8 % i kommunvalet mot 4,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.

  • FP +10,1
  • SD −5,9
  • M −5,4
  • C +1,7
  • KD +1,3
  • S +1,2
  • MP −0,6
  • V −0,5

Största parti i Tibro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tibro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tibro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,9 %84,5 %
2022Socialdemokraterna31,7 %84,5 %
2018Socialdemokraterna31,2 %88,1 %
2014Socialdemokraterna37,1 %87,7 %
2010Socialdemokraterna36,4 %84,9 %
2006Socialdemokraterna40,3 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Tibro 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tibro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tibro, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Tibro 1S36,4 %S38,0 %83,4 %
Tibro 2S41,7 %S40,7 %83,9 %
Tibro 3S40,3 %S42,9 %87,7 %
Tibro 4S40,8 %S41,0 %79,3 %
Tibro 5S30,4 %S32,4 %90,9 %
Tibro 6S33,4 %S34,5 %89,5 %

Utforska valdistrikten i Tibro på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014