Valresultat Uddevalla 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Uddevalla med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uddevalla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.

Se Uddevalla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,7 %
Röstberättigade
41 002
Avgivna röster
35 140
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Uddevalla

Riksdagsvalet 2014 i Uddevalla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 71833,8 %
MModeraterna7 10620,5 %
SDSverigedemokraterna5 34715,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0966,0 %
VVänsterpartiet2 0846,0 %
KDKristdemokraterna1 8525,3 %
CCenterpartiet1 6794,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6514,8 %
FIFeministiskt initiativ8362,4 %
Övriga partier3140,9 %

Landstingsvalet 2014 i Uddevalla

Landstingsvalet 2014 i Uddevalla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 17433,4 %
MModeraterna6 60019,7 %
SDSverigedemokraterna3 80111,4 %
VVänsterpartiet2 6898,0 %
KDKristdemokraterna2 5087,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2386,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8045,4 %
CCenterpartiet1 6404,9 %
SPVGSPVG6341,9 %
Övriga partier3451,0 %

Kommunvalet 2014 i Uddevalla

Kommunvalet 2014 i Uddevalla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 28432,8 %
MModeraterna5 43015,8 %
SDSverigedemokraterna3 84211,2 %
VVänsterpartiet3 1329,1 %
UddPUddP2 6877,8 %
KDKristdemokraterna2 2166,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0856,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9165,6 %
CCenterpartiet1 6064,7 %
Övriga partier2150,6 %

Partiernas utveckling i Uddevalla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Uddevalla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • MP
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Uddevalla per valår
Parti200620102014201820222026
S39,0 %33,4 %33,8 %30,3 %31,0 %29,5 %
M23,1 %28,8 %20,5 %18,3 %17,5 %18,2 %
SD3,6 %6,1 %15,4 %20,6 %24,6 %21,0 %
MP4,6 %7,0 %6,0 %3,9 %4,0 %4,9 %
V5,2 %5,2 %6,0 %6,8 %5,7 %8,1 %
KD7,9 %6,8 %5,3 %7,1 %6,5 %7,0 %
C6,1 %5,0 %4,8 %6,6 %5,1 %5,0 %
L7,5 %6,6 %4,8 %4,9 %3,6 %5,1 %
Övr3,1 %1,1 %3,3 %1,5 %2,0 %1,3 %
Valdeltagande80,8 %84,7 %85,7 %86,9 %84,0 %85,1 %

Valdeltagande i Uddevalla 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Uddevalla 2014

Så skiljer sig Uddevalla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 20,5 % i Uddevalla mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 2,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +2,8
  • SD +2,6
  • KD +0,8
  • V +0,3

Svagare än i riket

  • M −2,8
  • C −1,3
  • MP −0,8
  • FI −0,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Uddevalla, från 6,1 % till 15,4 % (+9,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,8 % till 20,5 % (−8,3).

  • SD +9,3
  • M −8,3
  • FI +2,0
  • FP −1,9
  • KD −1,4
  • MP −0,9
  • V +0,8
  • S +0,4

Valdeltagande i Uddevalla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Uddevalla på plats 160 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Uddevalla är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,6 % i Bäve-Norra Hovhult till 91,6 % i Ljungskile-Hälle-Skafteröd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bäve-Norra Dalaberg (57,4 %) och sitt svagaste i Lyckorna-Grinneröd (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 29, Moderaterna i 3 av 32 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uddevalla är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 15,8 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.

  • M −4,7
  • SD −4,3
  • V +3,1
  • KD +1,1
  • S −1,0
  • FP +0,8
  • C −0,2
  • MP +0,0

Största parti i Uddevalla sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Uddevalla i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Uddevalla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,5 %85,1 %
2022Socialdemokraterna31,0 %84,0 %
2018Socialdemokraterna30,3 %86,9 %
2014Socialdemokraterna33,8 %85,7 %
2010Socialdemokraterna33,4 %84,7 %
2006Socialdemokraterna39,0 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Uddevalla 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Uddevalla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Uddevalla, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bokenäs-DragsmarkS27,2 %S25,4 %88,6 %
Bäve-Bleket-S Dalaberg-VindfälletS44,8 %S43,2 %84,7 %
Bäve-Boxhult-Södra HovhultS41,6 %S38,9 %89,8 %
Bäve-FasserödS34,3 %S33,5 %88,7 %
Bäve-Hedegärde-VännerbergS33,8 %S32,9 %84,3 %
Bäve-HelenedalS37,8 %S38,7 %90,0 %
Bäve-Karlsruhe-ElsebergS36,6 %S33,0 %83,1 %
Bäve-KurverödS38,0 %S39,1 %89,5 %
Bäve-Norra DalabergS57,4 %S50,0 %70,1 %
Bäve-Norra HovhultS49,8 %S43,9 %67,6 %
Bäve-SkogslyckanS50,4 %S50,0 %74,3 %
Bäve-Unneröd-RamnerödS48,0 %S45,0 %78,2 %
Forshälla västM26,9 %S23,0 %91,1 %
Herrestad-Kissleberg-SmedserödS34,1 %S31,4 %90,1 %
Herrestad-Källdal-Misteröd-SunningenS31,8 %S29,4 %88,8 %
Herrestad-Utby-LanesundM26,7 %S26,0 %90,0 %
Högås-SundsandvikS26,0 %S23,1 %87,7 %
Lane-RyrS28,6 %S29,0 %88,3 %
Ljungskile-Berg-SimmersrödS24,0 %S26,8 %87,2 %
Ljungskile-Hälle-SkafterödS26,5 %S28,7 %91,6 %
Lyckorna-GrinnerödM31,2 %M27,8 %87,9 %
Resteröd-Forshälla östS25,7 %S26,1 %84,4 %
Skredsvik-HogstorpS32,6 %S29,8 %87,6 %
Uddevalla centrum västS36,0 %S35,9 %79,9 %
Uddevalla söderS36,9 %S35,8 %81,3 %
Uddevalla-HålgjutebergetS34,0 %S33,2 %81,8 %
Uddevalla-Hönseberget-MargretegärdeS34,5 %S32,4 %82,5 %
Uddevalla-Kapelle-TimanstorpetS29,8 %S29,1 %89,2 %
Uddevalla-Stenbacken-KarlsbergS27,3 %S27,8 %83,9 %
Uddevalla-Walkesborg-BohusgårdenS39,3 %S37,0 %82,6 %
Uddevalla-Äsperöd-ÄngebackenS33,3 %S34,4 %79,9 %
Uddevalla-Österberget-TureborgS36,2 %S37,2 %73,6 %

Utforska valdistrikten i Uddevalla på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014