Valresultat Nordanstig 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Nordanstig med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,9 %). Valdeltagandet var 76,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordanstig ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,1 %
- Röstberättigade
- 7 743
- Avgivna röster
- 5 889
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2006 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 207 | 38,4 % |
| CCenterpartiet | 1 120 | 19,5 % |
| MModeraterna | 818 | 14,2 % |
| VVänsterpartiet | 407 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 278 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 211 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 191 | 3,3 % |
| JLJL | 67 | 1,2 % |
| Övriga partier | 143 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 033 | 37,0 % |
| CCenterpartiet | 1 184 | 21,5 % |
| MModeraterna | 670 | 12,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 428 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 317 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 297 | 5,4 % |
| SJPGSJPG | 220 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 177 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 156 | 2,8 % |
| Övriga partier | 16 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 944 | 33,9 % |
| CCenterpartiet | 1 900 | 33,1 % |
| MModeraterna | 663 | 11,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 319 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 252 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 250 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 198 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 184 | 3,2 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Nordanstig 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nordanstig i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- L
- Övr
- SD
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,7 % | 38,7 % | 32,5 % | 31,6 % | 29,9 % |
| C | 19,5 % | 11,4 % | 9,4 % | 11,8 % | 7,1 % | 7,3 % |
| M | 14,2 % | 18,8 % | 14,6 % | 11,7 % | 13,1 % | 15,6 % |
| V | 7,1 % | 7,0 % | 5,8 % | 9,6 % | 6,2 % | 5,2 % |
| KD | 5,2 % | 4,9 % | 3,7 % | 6,9 % | 6,5 % | 6,5 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,4 % |
| Övr | 3,7 % | 1,5 % | 2,7 % | 1,6 % | 1,4 % | 2,6 % |
| SD | 3,7 % | 8,5 % | 18,2 % | 21,5 % | 29,0 % | 25,7 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,7 % | 1,9 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 80,8 % | 84,8 % | 83,6 % | 82,5 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Nordanstig 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nordanstig 2006
Så skiljer sig Nordanstig från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 14,2 % i Nordanstig mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 11,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +11,6
- S +3,2
- V +1,3
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −11,8
- FP −2,7
- MP −1,8
- KD −1,4
Valdeltagande i Nordanstig
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,1 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nordanstig på plats 261 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Nordanstig är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Bergsjö 2 till 81,2 % i Harmånger 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Harmånger 2 (53,9 %) och sitt svagaste i Jättendal (28,8 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordanstig är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 33,1 % i kommunvalet mot 19,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,7 procentenheter.
- C +13,7
- S −4,5
- V −2,7
- M −2,7
- KD −0,8
- FP +0,7
- SD −0,2
- MP −0,1
Största parti i Nordanstig sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nordanstig i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Nordanstig 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Nordanstig. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergsjö 1 | S | 34,2 % | C | 36,4 % | 76,3 % |
| Bergsjö 2 | S | 30,1 % | C | 36,7 % | 72,6 % |
| Gnarp | S | 40,4 % | S | 37,1 % | 74,5 % |
| Harmånger 1 | S | 38,4 % | C | 46,6 % | 73,3 % |
| Harmånger 2 | S | 53,9 % | S | 53,4 % | 77,5 % |
| Harmånger 3 | S | 45,9 % | S | 44,9 % | 81,2 % |
| Hassela | S | 48,7 % | S | 51,6 % | 79,5 % |
| Ilsbo | S | 33,7 % | C | 50,7 % | 78,1 % |
| Jättendal | S | 28,8 % | C | 46,1 % | 76,4 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006