Valresultat Ockelbo 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ockelbo med 45,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,1 %). Valdeltagandet var 75,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ockelbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 75,5 %
- Röstberättigade
- 4 838
- Avgivna röster
- 3 654
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2006 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 601 | 45,0 % |
| CCenterpartiet | 608 | 17,1 % |
| MModeraterna | 528 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 321 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 136 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 110 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 109 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 72 | 2,0 % |
| Övriga partier | 75 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 548 | 44,4 % |
| CCenterpartiet | 654 | 18,7 % |
| MModeraterna | 439 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 291 | 8,3 % |
| SJPGSJPG | 179 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 136 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 82 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 82 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 71 | 2,0 % |
| Övriga partier | 8 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 677 | 46,1 % |
| CCenterpartiet | 814 | 22,4 % |
| VVänsterpartiet | 430 | 11,8 % |
| MModeraterna | 393 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 137 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 84 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 48 | 1,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 42 | 1,2 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ockelbo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ockelbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,0 % | 41,0 % | 38,4 % | 31,7 % | 33,2 % | 30,9 % |
| C | 17,1 % | 12,5 % | 11,3 % | 11,4 % | 7,3 % | 7,1 % |
| M | 14,8 % | 19,8 % | 12,9 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,6 % |
| V | 9,0 % | 6,1 % | 5,9 % | 7,5 % | 5,2 % | 4,2 % |
| KD | 3,8 % | 2,9 % | 2,2 % | 5,0 % | 5,0 % | 8,2 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 3,7 % | 2,8 % | 3,4 % | 4,4 % |
| L | 3,1 % | 3,4 % | 2,1 % | 2,0 % | 1,9 % | 3,8 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 2,2 % |
| SD | 2,0 % | 7,8 % | 20,7 % | 27,3 % | 30,8 % | 24,6 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 81,7 % | 85,2 % | 86,2 % | 84,7 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Ockelbo 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ockelbo 2006
Så skiljer sig Ockelbo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 14,8 % i Ockelbo mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,8
- C +9,2
- V +3,2
Svagare än i riket
- M −11,2
- FP −4,4
- KD −2,8
- MP −2,1
Valdeltagande i Ockelbo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 75,5 %, vilket är 4,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ockelbo på plats 270 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ockelbo är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,3 % i Lingbo till 84,5 % i Åmot.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Jädraås (66,1 %) och sitt svagaste i Mo (31,9 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ockelbo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,4 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- C +5,3
- M −4,0
- V +2,8
- FP −1,9
- S +1,2
- MP −0,8
- KD −0,1
Största parti i Ockelbo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ockelbo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 81,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ockelbo 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Ockelbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Jädraås | S | 66,1 % | S | 68,6 % | 79,6 % |
| Lingbo | S | 43,5 % | S | 40,4 % | 72,3 % |
| Mo | S | 31,9 % | S | 34,4 % | 77,1 % |
| Ockelbo Norra | S | 42,2 % | S | 43,4 % | 74,1 % |
| Ockelbo Södra | S | 45,9 % | S | 48,1 % | 73,9 % |
| Åbyggeby | S | 35,0 % | S | 36,2 % | 76,3 % |
| Åmot | S | 58,6 % | S | 61,9 % | 84,5 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006