Valresultat Oskarshamn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Oskarshamn med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oskarshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 20 862
- Avgivna röster
- 17 922
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 516 | 31,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 893 | 27,7 % |
| MModeraterna | 3 348 | 18,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 302 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 782 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 740 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 576 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 325 | 1,8 % |
| Övriga partier | 213 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 770 | 32,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 708 | 21,1 % |
| MModeraterna | 3 006 | 17,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 196 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 086 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 819 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 457 | 2,6 % |
| KUSTLKUSTLANDSPARTIET | 270 | 1,5 % |
| Övriga partier | 227 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 693 | 32,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 038 | 22,8 % |
| MModeraterna | 3 453 | 19,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 286 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 189 | 6,7 % |
| KUSTLKUSTLANDSPARTIET | 788 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 671 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 426 | 2,4 % |
| Övriga partier | 144 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Oskarshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oskarshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,5 % | 37,2 % | 37,8 % | 32,2 % | 31,2 % | 29,0 % |
| SD | 4,0 % | 6,2 % | 16,3 % | 22,2 % | 27,7 % | 25,0 % |
| M | 21,1 % | 27,7 % | 21,0 % | 18,1 % | 18,9 % | 18,0 % |
| KD | 8,4 % | 7,3 % | 5,8 % | 8,2 % | 7,4 % | 9,9 % |
| V | 6,8 % | 5,7 % | 4,9 % | 5,9 % | 4,4 % | 5,4 % |
| C | 6,0 % | 4,9 % | 4,6 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,5 % |
| L | 4,8 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,2 % |
| MP | 2,7 % | 4,2 % | 3,3 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % | 0,9 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 86,6 % | 88,1 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Oskarshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oskarshamn 2022
Så skiljer sig Oskarshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,7 % i Oskarshamn mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,1
- KD +2,0
- S +0,8
Svagare än i riket
- MP −3,2
- C −2,5
- V −2,3
- L −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Oskarshamn, från 22,2 % till 27,7 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,0 % till 4,2 % (−1,9).
- SD +5,4
- C −1,9
- V −1,5
- L −1,4
- S −1,1
- KD −0,9
- M +0,8
- MP +0,1
Valdeltagande i Oskarshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Oskarshamn på plats 103 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oskarshamn är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Centrum till 93,0 % i Kolberga-Mockebo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertorn (44,3 %) och sitt svagaste i Döderhult-Bockara (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oskarshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,8 % i kommunvalet mot 27,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.
- SD −4,8
- V +2,9
- S +1,0
- L −0,8
- KD −0,6
- M +0,6
- C −0,4
Största parti i Oskarshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oskarshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Oskarshamn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Oskarshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 32,2 % | S | 34,7 % | 74,9 % |
| Döderhult-Bockara | SD | 33,9 % | SD | 27,0 % | 89,8 % |
| Figeholm | SD | 31,1 % | S | 28,7 % | 89,0 % |
| Fårbo-Misterhult | SD | 34,1 % | SD | 31,0 % | 86,6 % |
| Gröndal | S | 37,8 % | S | 37,5 % | 82,6 % |
| Humlekärrshult | S | 29,3 % | S | 32,3 % | 87,4 % |
| Kolberga-Mockebo | M | 30,4 % | M | 34,3 % | 93,0 % |
| Kristdala-Bråbo-Ishult | SD | 30,9 % | SD | 27,2 % | 86,3 % |
| Kristineberg V | S | 43,9 % | S | 43,1 % | 75,7 % |
| Kristineberg Ö | S | 37,1 % | S | 37,4 % | 81,8 % |
| Norrtorn | S | 32,0 % | S | 33,5 % | 82,9 % |
| Orrängen-Syrenhagen | S | 32,2 % | S | 33,1 % | 84,1 % |
| Påskallavik | SD | 36,3 % | SD | 30,6 % | 87,6 % |
| Rödsle-Norrby | S | 28,2 % | S | 31,5 % | 91,0 % |
| Solbacka-Åsa | S | 36,5 % | S | 38,0 % | 76,8 % |
| Svalliden | S | 30,5 % | S | 31,3 % | 89,1 % |
| Södertorn | S | 44,3 % | S | 47,7 % | 80,4 % |