Valresultat Oskarshamn 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Oskarshamn med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oskarshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 20 583
- Avgivna röster
- 17 822
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 662 | 37,8 % |
| MModeraterna | 3 704 | 21,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 866 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 017 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 864 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 810 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 767 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 584 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 223 | 1,3 % |
| Övriga partier | 118 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 799 | 39,3 % |
| MModeraterna | 2 841 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 986 | 11,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 986 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 349 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 923 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 818 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 559 | 3,2 % |
| Övriga partier | 43 | 0,2 % |
Kommunvalet 2014 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 339 | 36,1 % |
| MModeraterna | 2 894 | 16,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 183 | 12,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 012 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 604 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 062 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 824 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 599 | 3,4 % |
| Övriga partier | 36 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Oskarshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oskarshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,5 % | 37,2 % | 37,8 % | 32,2 % | 31,2 % | 29,0 % |
| M | 21,1 % | 27,7 % | 21,0 % | 18,1 % | 18,9 % | 18,0 % |
| SD | 4,0 % | 6,2 % | 16,3 % | 22,2 % | 27,7 % | 25,0 % |
| KD | 8,4 % | 7,3 % | 5,8 % | 8,2 % | 7,4 % | 9,9 % |
| V | 6,8 % | 5,7 % | 4,9 % | 5,9 % | 4,4 % | 5,4 % |
| C | 6,0 % | 4,9 % | 4,6 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,5 % |
| L | 4,8 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,2 % |
| MP | 2,7 % | 4,2 % | 3,3 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % | 0,9 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 86,6 % | 88,1 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Oskarshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oskarshamn 2014
Så skiljer sig Oskarshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 37,8 % i Oskarshamn mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,8
- SD +3,4
- KD +1,2
Svagare än i riket
- MP −3,6
- M −2,3
- FI −1,9
- C −1,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Oskarshamn, från 6,2 % till 16,3 % (+10,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,7 % till 21,0 % (−6,7).
- SD +10,0
- M −6,7
- KD −1,6
- FP −1,4
- FI +1,1
- MP −0,9
- V −0,8
- S +0,6
Valdeltagande i Oskarshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,6 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Oskarshamn på plats 112 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oskarshamn är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Centrum till 89,4 % i Kolberga-Mockebo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertorn (55,0 %) och sitt svagaste i Kolberga-Mockebo (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oskarshamn är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,5 % i kommunvalet mot 4,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.
- FP +7,1
- M −4,5
- V +4,2
- SD −3,8
- S −1,7
- KD +0,3
- MP +0,1
- C +0,1
Största parti i Oskarshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oskarshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Oskarshamn 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Oskarshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 39,9 % | S | 40,7 % | 77,3 % |
| Döderhult-Bockara | S | 28,4 % | S | 26,3 % | 86,9 % |
| Figeholm | S | 36,1 % | S | 28,8 % | 88,8 % |
| Fårbo-Misterhult | S | 36,0 % | S | 34,0 % | 83,7 % |
| Gröndal | S | 39,0 % | S | 38,6 % | 86,1 % |
| Humlekärrshult | S | 35,0 % | S | 34,4 % | 85,8 % |
| Kolberga-Mockebo | M | 35,1 % | FP | 24,9 % | 89,4 % |
| Kristdala-Bråbo-Ishult | S | 28,6 % | S | 26,8 % | 87,6 % |
| Kristineberg V | S | 49,8 % | S | 48,8 % | 84,1 % |
| Kristineberg Ö | S | 41,6 % | S | 40,8 % | 82,1 % |
| Norrtorn | S | 44,4 % | S | 41,0 % | 86,5 % |
| Orrängen-Syrenhagen | S | 37,3 % | S | 35,2 % | 86,0 % |
| Påskallavik | S | 40,3 % | S | 40,0 % | 84,8 % |
| Rödsle-Norrby | S | 33,7 % | S | 31,4 % | 89,2 % |
| Solbacka-Åsa | S | 42,9 % | S | 40,5 % | 80,7 % |
| Svalliden | S | 40,2 % | S | 36,0 % | 85,5 % |
| Södertorn | S | 55,0 % | S | 54,2 % | 82,8 % |