Valresultat Malung-Sälen 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Malung-Sälen med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malung-Sälen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 7 983
- Avgivna röster
- 6 896
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2022 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 180 | 32,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 777 | 26,2 % |
| MModeraterna | 1 280 | 18,9 % |
| KDKristdemokraterna | 440 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 368 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 279 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 128 | 1,9 % |
| Övriga partier | 112 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 925 | 29,1 % |
| MModeraterna | 1 595 | 24,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 222 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 405 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 394 | 6,0 % |
| DSDalarnas Sjukvårdsparti | 390 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 346 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 231 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 78 | 1,2 % |
| Övriga partier | 28 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Malung-Sälen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 452 | 36,0 % |
| MModeraterna | 1 634 | 24,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 974 | 14,3 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 761 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 368 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 337 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 2,8 % |
| Övriga partier | 98 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Malung-Sälen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malung-Sälen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,6 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,1 % | 5,7 % | 17,3 % | 24,6 % | 32,1 % | 27,5 % |
| S | 37,9 % | 36,5 % | 36,2 % | 29,0 % | 26,2 % | 25,2 % |
| M | 26,2 % | 30,0 % | 22,6 % | 19,0 % | 18,9 % | 21,8 % |
| KD | 3,7 % | 2,6 % | 2,4 % | 5,9 % | 6,5 % | 9,2 % |
| C | 11,8 % | 8,2 % | 8,6 % | 9,3 % | 5,4 % | 5,0 % |
| V | 7,9 % | 6,7 % | 4,7 % | 6,1 % | 4,1 % | 3,5 % |
| L | 6,2 % | 5,8 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,3 % | 4,3 % |
| MP | 2,4 % | 3,0 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,9 % | 2,3 % |
| Övr | 1,8 % | 1,5 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 82,8 % | 85,3 % | 87,0 % | 86,4 % | 85,3 % |
Valdeltagande i Malung-Sälen 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malung-Sälen 2022
Så skiljer sig Malung-Sälen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,1 % i Malung-Sälen mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,6
- KD +1,1
Svagare än i riket
- S −4,1
- MP −3,2
- V −2,6
- L −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Malung-Sälen, från 24,6 % till 32,1 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,3 % till 5,4 % (−3,9).
- SD +7,6
- C −3,9
- S −2,8
- V −2,0
- KD +0,5
- MP +0,2
- L +0,1
- M −0,1
Valdeltagande i Malung-Sälen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,4 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Malung-Sälen på plats 86 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Malung-Sälen är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Malung Ö till 89,1 % i Malungsfors.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Yttermalung (43,1 %) och sitt svagaste i Transtrand (24,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malung-Sälen är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 32,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,8 procentenheter.
- SD −17,8
- S +9,8
- KD −5,7
- M +5,1
- V +1,3
- L −0,5
- C −0,5
Största parti i Malung-Sälen sedan 2006
Största parti har skiftat i Malung-Sälen under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 85,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malung-Sälen 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Malung-Sälen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lima | SD | 41,8 % | M | 38,5 % | 84,2 % |
| Malung S | S | 32,1 % | S | 45,4 % | 78,2 % |
| Malung V | SD | 33,4 % | S | 42,0 % | 80,7 % |
| Malung Ö | S | 33,7 % | S | 44,9 % | 76,3 % |
| Malungsfors | SD | 41,4 % | LO | 27,7 % | 89,1 % |
| Transtrand | M | 29,2 % | M | 37,9 % | 86,8 % |
| Yttermalung | SD | 43,1 % | S | 38,8 % | 81,9 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022