Valresultat Gagnef 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Gagnef med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (21,1 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gagnef ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Gagnef på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,9 %
Röstberättigade
8 044
Avgivna röster
7 070
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2022 i Gagnef

Riksdagsvalet 2022 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 93727,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 88427,0 %
MModeraterna1 06615,3 %
KDKristdemokraterna6279,0 %
CCenterpartiet5748,2 %
VVänsterpartiet3394,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2733,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2002,9 %
Övriga partier681,0 %

Regionvalet 2022 i Gagnef

Regionvalet 2022 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 84927,1 %
SDSverigedemokraterna1 03515,1 %
MModeraterna1 02415,0 %
KDKristdemokraterna1 01114,8 %
CCenterpartiet92113,5 %
VVänsterpartiet3545,2 %
DSDalarnas Sjukvårdsparti2814,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1742,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1602,3 %
Övriga partier240,4 %

Kommunvalet 2022 i Gagnef

Kommunvalet 2022 i Gagnef: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 47321,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 37819,8 %
KDKristdemokraterna1 18417,0 %
SDSverigedemokraterna85512,3 %
MModeraterna73710,6 %
KSKommunal Samling5928,5 %
VVänsterpartiet3004,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2123,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1922,8 %
Övriga partier420,6 %

Partiernas utveckling i Gagnef 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gagnef i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gagnef per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,7 %7,3 %17,3 %21,8 %27,8 %24,8 %
S38,7 %34,9 %32,7 %27,4 %27,0 %25,5 %
M18,1 %23,7 %18,1 %14,4 %15,3 %16,7 %
KD7,3 %5,7 %4,2 %8,5 %9,0 %10,3 %
C16,4 %12,3 %11,6 %13,7 %8,2 %8,0 %
V5,7 %5,0 %5,1 %6,1 %4,9 %4,0 %
MP3,9 %6,1 %4,3 %2,8 %3,9 %4,9 %
L4,0 %4,1 %3,1 %3,8 %2,9 %4,2 %
Övr3,0 %1,1 %3,5 %1,6 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande79,8 %85,8 %88,1 %89,3 %87,9 %86,2 %

Valdeltagande i Gagnef 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gagnef 2022

Så skiljer sig Gagnef från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,8 % i Gagnef mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,3
  • KD +3,7
  • C +1,5

Svagare än i riket

  • M −3,8
  • S −3,3
  • V −1,9
  • L −1,7

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Gagnef, från 21,8 % till 27,8 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,7 % till 8,2 % (−5,5).

  • SD +6,0
  • C −5,5
  • V −1,2
  • MP +1,2
  • M +0,9
  • L −0,9
  • KD +0,5
  • S −0,4

Valdeltagande i Gagnef

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,9 %, vilket är 3,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Gagnef på plats 39 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gagnef är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,3 % i Gagnefs 2 till 83,9 % i Gagnefs 1.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gagnefs 3 (32,0 %) och sitt svagaste i Gagnefs 1 (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gagnef är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,3 % i kommunvalet mot 27,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,5 procentenheter.

  • SD −15,5
  • C +12,9
  • KD +8,0
  • S −7,3
  • M −4,7
  • MP −1,2
  • V −0,6

Största parti i Gagnef sedan 2006

Största parti har skiftat i Gagnef under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gagnef per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,5 %86,2 %
2022Sverigedemokraterna27,8 %87,9 %
2018Socialdemokraterna27,4 %89,3 %
2014Socialdemokraterna32,7 %88,1 %
2010Socialdemokraterna34,9 %85,8 %
2006Socialdemokraterna38,7 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Gagnef 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gagnef. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gagnef, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörboS29,5 %C24,7 %80,3 %
FlodaSD26,6 %C32,8 %80,5 %
Gagnefs 1S26,8 %KD19,8 %83,9 %
Gagnefs 2S28,1 %C21,0 %78,3 %
Gagnefs 3SD32,0 %S21,7 %81,9 %
Gagnefs 4SD28,2 %C21,9 %82,8 %
MockfjärdSD31,3 %S21,2 %82,2 %

Utforska valdistrikten i Gagnef på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2022 · Alla kommuner 2022