Valresultat Vimmerby 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vimmerby med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (28,1 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vimmerby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 11 873
- Avgivna röster
- 10 474
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 144 | 30,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 098 | 20,3 % |
| MModeraterna | 1 687 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 1 397 | 13,5 % |
| KDKristdemokraterna | 858 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 580 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 240 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 208 | 2,0 % |
| Övriga partier | 146 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 994 | 29,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 161 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 1 622 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 189 | 11,6 % |
| MModeraterna | 1 173 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 661 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 215 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 162 | 1,6 % |
| Övriga partier | 106 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 2 929 | 28,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 617 | 25,1 % |
| MModeraterna | 1 318 | 12,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 154 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 961 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 953 | 9,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 208 | 2,0 % |
| LPoLPo | 163 | 1,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 116 | 1,1 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vimmerby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vimmerby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,7 % | 35,6 % | 36,3 % | 30,4 % | 30,4 % | 28,6 % |
| SD | 3,0 % | 6,3 % | 15,5 % | 20,3 % | 24,9 % | 22,1 % |
| M | 18,6 % | 25,6 % | 18,9 % | 16,3 % | 17,8 % | 18,6 % |
| C | 17,2 % | 12,4 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 7,4 % |
| KD | 8,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 8,3 % | 7,8 % | 9,7 % |
| V | 4,1 % | 4,2 % | 4,4 % | 5,6 % | 4,6 % | 5,4 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,9 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,3 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 3,3 % |
| Övr | 1,7 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,5 % | 86,6 % | 88,2 % | 85,5 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vimmerby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vimmerby 2018
Så skiljer sig Vimmerby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 13,5 % i Vimmerby mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,9
- SD +2,7
- S +2,1
- KD +2,0
Svagare än i riket
- M −3,5
- L −3,5
- V −2,4
- MP −2,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vimmerby, från 15,5 % till 20,3 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,3 % till 30,4 % (−5,9).
- S −5,9
- SD +4,7
- KD +3,2
- M −2,7
- C +1,9
- MP −1,6
- V +1,2
- FI −1,1
Valdeltagande i Vimmerby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vimmerby på plats 96 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vimmerby är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,5 % i Vimmerby 4 till 92,1 % i Vimmerby 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vimmerby 2 (41,4 %) och sitt svagaste i Rumskulla-Pelarne (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Centerpartiet i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vimmerby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 28,1 % i kommunvalet mot 13,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,6 procentenheter.
- C +14,6
- SD −9,2
- S −5,3
- M −3,7
- V +3,5
- KD +0,9
Största parti i Vimmerby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vimmerby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 84,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vimmerby 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Vimmerby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djursdala | C | 22,9 % | C | 56,3 % | 84,6 % |
| Frödinge | S | 24,5 % | C | 43,5 % | 88,5 % |
| Gullringen | S | 27,6 % | C | 33,3 % | 85,6 % |
| Locknevi | SD | 26,6 % | C | 33,4 % | 85,8 % |
| Rumskulla-Pelarne | C | 23,1 % | C | 36,9 % | 86,4 % |
| Storebro | S | 35,4 % | S | 29,9 % | 83,4 % |
| Södra Vi | S | 31,0 % | C | 31,3 % | 84,4 % |
| Tuna | C | 24,7 % | C | 34,8 % | 87,2 % |
| Vimmerby 1 | S | 29,3 % | S | 25,0 % | 82,3 % |
| Vimmerby 2 | S | 41,4 % | S | 39,1 % | 82,1 % |
| Vimmerby 3 | S | 30,3 % | C | 28,1 % | 87,3 % |
| Vimmerby 4 | S | 34,6 % | S | 33,0 % | 80,5 % |
| Vimmerby 5 | S | 35,2 % | S | 28,2 % | 92,1 % |