Valresultat Hultsfred 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hultsfred med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hultsfred ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 10 187
- Avgivna röster
- 8 745
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Hultsfred
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 911 | 33,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 891 | 21,8 % |
| MModeraterna | 1 201 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 920 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 812 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 510 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 159 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 137 | 1,6 % |
| Övriga partier | 120 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Hultsfred
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 979 | 33,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 727 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 1 261 | 14,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 172 | 13,3 % |
| MModeraterna | 829 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 545 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 134 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 133 | 1,5 % |
| Övriga partier | 49 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Hultsfred
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 001 | 33,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 395 | 26,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 111 | 12,4 % |
| MModeraterna | 763 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 735 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 731 | 8,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 120 | 1,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 1,0 % |
| Övriga partier | 17 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Hultsfred 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hultsfred i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,1 % | 39,1 % | 39,6 % | 33,6 % | 33,6 % | 29,6 % |
| SD | 3,7 % | 6,1 % | 17,6 % | 21,8 % | 26,3 % | 23,1 % |
| M | 15,9 % | 20,7 % | 14,3 % | 13,9 % | 12,4 % | 13,4 % |
| C | 14,1 % | 11,7 % | 10,9 % | 10,6 % | 7,3 % | 6,1 % |
| KD | 8,1 % | 8,6 % | 6,6 % | 9,4 % | 10,2 % | 12,9 % |
| V | 5,7 % | 5,4 % | 4,1 % | 5,9 % | 4,6 % | 7,9 % |
| L | 3,7 % | 3,7 % | 2,1 % | 1,8 % | 1,9 % | 3,0 % |
| MP | 2,7 % | 4,0 % | 2,7 % | 1,6 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 78,6 % | 82,7 % | 84,1 % | 85,8 % | 82,9 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Hultsfred 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hultsfred 2018
Så skiljer sig Hultsfred från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 13,9 % i Hultsfred mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,3
- SD +4,3
- KD +3,1
- C +2,0
Svagare än i riket
- M −6,0
- L −3,7
- MP −2,8
- V −2,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hultsfred, från 17,6 % till 21,8 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,6 % till 33,6 % (−5,9).
- S −5,9
- SD +4,2
- KD +2,8
- V +1,8
- MP −1,1
- ÖVR −1,0
- FI −1,0
- M −0,4
Valdeltagande i Hultsfred
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,8 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hultsfred på plats 218 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hultsfred är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,6 % i Ekeberg till 87,5 % i Järeda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeberg (44,8 %) och sitt svagaste i Vena (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hultsfred är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 33,5 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 22,9 procentenheter.
- C +22,9
- SD −9,4
- S −6,9
- M −5,4
- V +2,3
- KD −1,2
Största parti i Hultsfred sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hultsfred i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 82,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 78,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Hultsfred 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Hultsfred. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeberg | S | 44,8 % | S | 36,5 % | 79,6 % |
| Hultsfred N | S | 37,8 % | C | 31,1 % | 85,0 % |
| Hultsfred S | S | 43,3 % | S | 39,3 % | 81,9 % |
| Järeda | S | 25,3 % | C | 31,8 % | 87,5 % |
| Lönneberga | S | 32,0 % | C | 32,5 % | 83,6 % |
| Målilla | S | 34,5 % | C | 31,6 % | 82,1 % |
| Mörlunda | S | 28,8 % | C | 34,0 % | 84,2 % |
| Vena | SD | 21,3 % | C | 46,1 % | 85,4 % |
| Virserum | S | 28,1 % | C | 50,4 % | 83,9 % |