Valresultat Vänersborg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vänersborg med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,1 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vänersborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 29 090
- Avgivna röster
- 25 537
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 994 | 31,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 578 | 22,1 % |
| MModeraterna | 4 038 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 1 854 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 733 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 697 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 129 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 899 | 3,6 % |
| Övriga partier | 339 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 892 | 31,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 337 | 17,3 % |
| MModeraterna | 4 114 | 16,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 098 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 061 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 1 879 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 248 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 946 | 3,8 % |
| Övriga partier | 525 | 2,1 % |
Kommunvalet 2018 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 136 | 28,1 % |
| MModeraterna | 4 680 | 18,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 407 | 17,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 235 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 2 145 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 527 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 292 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 969 | 3,8 % |
| VfpVfp | 893 | 3,5 % |
| Övriga partier | 103 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Vänersborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vänersborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 34,0 % | 34,7 % | 31,6 % | 32,8 % | 29,3 % |
| SD | 2,6 % | 6,3 % | 15,9 % | 22,1 % | 25,9 % | 21,4 % |
| M | 19,3 % | 26,0 % | 17,8 % | 16,0 % | 15,9 % | 18,0 % |
| C | 8,5 % | 5,7 % | 6,5 % | 7,3 % | 5,6 % | 5,7 % |
| V | 5,9 % | 6,7 % | 6,7 % | 6,9 % | 5,6 % | 8,2 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,8 % | 6,9 % |
| L | 6,6 % | 7,5 % | 4,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,7 % |
| MP | 4,6 % | 7,1 % | 6,2 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,2 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vänersborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vänersborg 2018
Så skiljer sig Vänersborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,1 % i Vänersborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,5
- S +3,4
- KD +0,4
Svagare än i riket
- M −3,9
- C −1,3
- V −1,1
- L −1,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vänersborg, från 15,9 % till 22,1 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,7 % till 31,6 % (−3,1).
- SD +6,1
- S −3,1
- MP −2,6
- KD +2,3
- M −1,8
- FI −1,6
- C +0,8
- L −0,4
Valdeltagande i Vänersborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vänersborg på plats 123 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vänersborg är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,1 % i Flanaden till 92,4 % i Öxnered/Vassända Naglum/Båberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Flanaden (59,1 %) och sitt svagaste i Frändefors västra (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Sverigedemokraterna i 5 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vänersborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,4 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- SD −4,7
- S −3,5
- M +2,4
- V +1,9
- C +1,1
- KD −0,7
- L +0,6
- MP +0,3
Största parti i Vänersborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vänersborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vänersborg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Vänersborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blåsut | S | 27,9 % | M | 25,6 % | 91,0 % |
| Brinketorp/Restad | S | 34,5 % | S | 26,2 % | 87,3 % |
| Brålanda/Sundals Ryr | SD | 30,1 % | SD | 22,9 % | 85,4 % |
| Centrala Vargön/V Tunhem/Lilleskog V | S | 33,5 % | S | 30,1 % | 84,4 % |
| Centrala Vänersborg | S | 32,8 % | S | 28,9 % | 83,4 % |
| Centrala Vänersborg norra | S | 35,5 % | S | 31,1 % | 86,5 % |
| Centrala Vänersborg södra | S | 31,9 % | S | 28,7 % | 82,2 % |
| Flanaden | S | 59,1 % | S | 61,2 % | 70,1 % |
| Frändefors södra/Vänerkusten | SD | 25,0 % | M | 28,9 % | 91,4 % |
| Frändefors västra | SD | 32,1 % | SD | 26,1 % | 90,4 % |
| Frändefors/Frändefors Ö/Vänerkusten | SD | 33,0 % | SD | 25,6 % | 88,4 % |
| Hedmanstorget/Mariero östra | S | 39,4 % | S | 39,2 % | 78,7 % |
| Lyckhem södra/Tenggrenstorp | S | 35,9 % | S | 32,1 % | 79,4 % |
| Lyckhem västra/Fredriksberg | S | 29,0 % | S | 26,5 % | 86,8 % |
| Mariedal/Fridhem | S | 36,3 % | S | 31,5 % | 87,8 % |
| Onsjö norra | S | 33,6 % | S | 27,9 % | 90,3 % |
| Onsjö södra | S | 34,4 % | S | 28,2 % | 90,0 % |
| Siviken/Väne Ryr | SD | 30,0 % | SD | 25,0 % | 86,6 % |
| Torpa | S | 48,5 % | S | 45,2 % | 73,2 % |
| Vargön norra/Nordkroken | S | 35,4 % | S | 32,1 % | 90,9 % |
| Vargön östra | S | 37,1 % | S | 32,2 % | 87,4 % |
| Vänersnäs/Lilleskog östra | S | 23,6 % | M | 22,0 % | 86,1 % |
| Öxnered/Vassända Naglum/Båberg | S | 32,0 % | S | 25,7 % | 92,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018