Valresultat Mariestad 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Mariestad med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,4 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mariestad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 18 967
- Avgivna röster
- 16 594
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 415 | 33,0 % |
| MModeraterna | 3 266 | 19,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 887 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 1 355 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 200 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 977 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 606 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 508 | 3,1 % |
| Övriga partier | 195 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 476 | 34,4 % |
| MModeraterna | 3 772 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 706 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 354 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 1 259 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 984 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 700 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 454 | 2,9 % |
| Övriga partier | 210 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 119 | 37,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 467 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 269 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 1 234 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 909 | 5,6 % |
| MaPMaP | 754 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 639 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 541 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 373 | 2,3 % |
| Övriga partier | 49 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Mariestad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mariestad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % | 37,1 % | 37,1 % | 33,0 % | 34,2 % | 30,8 % |
| M | 23,5 % | 28,1 % | 21,9 % | 19,9 % | 20,3 % | 21,6 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 13,6 % | 17,6 % | 22,9 % | 20,1 % |
| C | 6,8 % | 5,3 % | 6,4 % | 8,3 % | 5,5 % | 5,7 % |
| KD | 7,7 % | 5,7 % | 4,6 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,8 % |
| V | 6,0 % | 5,9 % | 5,2 % | 6,0 % | 4,6 % | 5,5 % |
| L | 4,9 % | 5,6 % | 3,6 % | 3,7 % | 2,4 % | 3,8 % |
| MP | 3,7 % | 6,1 % | 5,1 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,0 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 83,8 % | 85,9 % | 87,5 % | 86,3 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Mariestad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mariestad 2018
Så skiljer sig Mariestad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 33,0 % i Mariestad mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,7
- KD +1,0
- M +0,1
- SD +0,1
Svagare än i riket
- V −2,1
- L −1,8
- MP −1,3
- C −0,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mariestad, från 13,6 % till 17,6 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,1 % till 33,0 % (−4,1).
- S −4,1
- SD +4,0
- KD +2,7
- M −2,0
- MP −2,0
- C +1,8
- FI −1,4
- V +0,7
Valdeltagande i Mariestad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mariestad på plats 139 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mariestad är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Marieholm till 89,9 % i Lugnås.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Leverstad (43,1 %) och sitt svagaste i Lugnås (24,4 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mariestad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 37,4 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,5 procentenheter.
- M +17,5
- SD −9,8
- S −5,7
- KD −3,4
- MP −0,8
- C −0,7
- V −0,4
- L −0,4
Största parti i Mariestad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mariestad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Mariestad 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Mariestad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grangärdet | S | 38,4 % | M | 33,5 % | 86,9 % |
| Hassle-Torsö | S | 27,6 % | M | 40,6 % | 87,0 % |
| Högelid | S | 37,0 % | M | 40,4 % | 89,7 % |
| Ladukärr | S | 35,7 % | M | 40,5 % | 85,8 % |
| Leksberg | S | 33,1 % | M | 41,7 % | 89,8 % |
| Leverstad | S | 43,1 % | S | 39,2 % | 80,8 % |
| Lockerud-Ekudden | S | 33,6 % | M | 42,6 % | 85,7 % |
| Lugnås | S | 24,4 % | M | 31,4 % | 89,9 % |
| Lyrestad-Sjötorp | S | 28,5 % | M | 39,4 % | 84,9 % |
| Madlyckan | S | 35,8 % | M | 39,7 % | 86,1 % |
| Marieholm | S | 39,7 % | S | 35,1 % | 78,4 % |
| Näset | S | 30,1 % | M | 45,4 % | 85,5 % |
| Trädgården | S | 35,0 % | M | 37,2 % | 82,6 % |
| Ullervad-Tidavad | S | 27,4 % | M | 37,3 % | 88,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018