Valresultat Sotenäs 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Sotenäs med 24,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,4 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sotenäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,2 %
- Röstberättigade
- 7 533
- Avgivna röster
- 6 645
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 639 | 24,9 % |
| MModeraterna | 1 631 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 353 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 535 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 521 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 352 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 313 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 175 | 2,7 % |
| Övriga partier | 73 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 838 | 28,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 662 | 25,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 767 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 542 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 529 | 8,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 410 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 306 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 171 | 2,7 % |
| Övriga partier | 180 | 2,8 % |
Kommunvalet 2018 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 448 | 37,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 676 | 25,6 % |
| CCenterpartiet | 700 | 10,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 562 | 8,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 496 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 223 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 221 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 3,0 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Sotenäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sotenäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,9 % | 27,2 % | 29,1 % | 24,9 % | 28,0 % | 24,0 % |
| M | 29,9 % | 39,1 % | 31,4 % | 24,7 % | 22,0 % | 25,0 % |
| SD | 2,1 % | 4,2 % | 12,4 % | 20,5 % | 24,2 % | 20,9 % |
| KD | 9,7 % | 8,0 % | 5,4 % | 8,1 % | 7,6 % | 8,3 % |
| C | 6,3 % | 4,6 % | 5,2 % | 7,9 % | 5,6 % | 5,5 % |
| L | 10,4 % | 8,2 % | 6,6 % | 5,3 % | 5,5 % | 7,6 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,4 % |
| MP | 3,3 % | 4,3 % | 3,7 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,2 % |
| Övr | 2,6 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 88,2 % | 88,3 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Sotenäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sotenäs 2018
Så skiljer sig Sotenäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 24,7 % i Sotenäs mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,9
- SD +3,0
- KD +1,8
Svagare än i riket
- S −3,4
- V −3,3
- MP −1,8
- C −0,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Sotenäs, från 12,4 % till 20,5 % (+8,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,4 % till 24,7 % (−6,7).
- SD +8,1
- M −6,7
- S −4,2
- C +2,7
- KD +2,7
- FI −1,5
- L −1,3
- MP −1,0
Valdeltagande i Sotenäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,2 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sotenäs på plats 98 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sotenäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,4 % i Kungshamn norra till 88,9 % i Smögen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hunnebostrand (30,7 %) och sitt svagaste i Smögen (15,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 2, Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sotenäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 37,4 % i kommunvalet mot 24,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- M +12,7
- SD −11,9
- KD −4,7
- C +2,8
- L +2,2
- V −1,3
- S +0,8
Största parti i Sotenäs sedan 2006
Största parti har skiftat i Sotenäs under perioden 2006–2018: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 25,0 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 88,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 31,4 % | 86,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 39,1 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 80,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Sotenäs 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Sotenäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Askum-Tossene | SD | 23,1 % | M | 34,0 % | 84,0 % |
| Hunnebostrand | S | 30,7 % | M | 32,2 % | 86,8 % |
| Kungshamn norra | S | 28,3 % | M | 35,2 % | 82,4 % |
| Kungshamn södra | M | 30,9 % | M | 42,9 % | 85,7 % |
| Smögen | M | 32,3 % | M | 47,3 % | 88,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018