Valresultat Storfors 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Storfors med 40,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,0 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Storfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,1 %
Röstberättigade
3 051
Avgivna röster
2 656
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2018 i Storfors

Riksdagsvalet 2018 i Storfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 06740,7 %
SDSverigedemokraterna59022,5 %
MModeraterna28110,7 %
CCenterpartiet2198,4 %
VVänsterpartiet1806,9 %
KDKristdemokraterna1405,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)752,9 %
MPMiljöpartiet de gröna321,2 %
Övriga partier381,4 %

Landstingsvalet 2018 i Storfors

Landstingsvalet 2018 i Storfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 10942,2 %
SDSverigedemokraterna34913,3 %
MModeraterna2539,6 %
CCenterpartiet2529,6 %
SjvVSjvV2228,4 %
VVänsterpartiet1907,2 %
KDKristdemokraterna1455,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)702,7 %
MPMiljöpartiet de gröna281,1 %
Övriga partier120,5 %

Kommunvalet 2018 i Storfors

Kommunvalet 2018 i Storfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 22546,0 %
CCenterpartiet39514,8 %
SDSverigedemokraterna27910,5 %
MModeraterna2529,5 %
VVänsterpartiet2479,3 %
StDeStDe1435,4 %
KDKristdemokraterna813,0 %
Övriga partier431,6 %

Partiernas utveckling i Storfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Storfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Storfors per valår
Parti200620102014201820222026
S52,5 %50,8 %49,0 %40,7 %36,1 %32,7 %
SD2,7 %5,7 %17,5 %22,5 %30,9 %26,8 %
M15,5 %18,0 %12,2 %10,7 %14,1 %17,1 %
C8,5 %6,4 %6,5 %8,4 %4,6 %4,4 %
V8,7 %7,3 %6,2 %6,9 %4,3 %4,2 %
KD4,5 %3,9 %3,6 %5,3 %4,4 %6,0 %
L3,5 %3,3 %1,8 %2,9 %2,0 %4,2 %
Övr2,0 %1,1 %1,1 %1,4 %1,5 %2,5 %
MP2,2 %3,5 %2,2 %1,2 %2,1 %2,2 %
Valdeltagande79,8 %84,4 %86,4 %87,1 %85,1 %84,5 %

Valdeltagande i Storfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Storfors 2018

Så skiljer sig Storfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 40,7 % i Storfors mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 12,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +12,4
  • SD +5,0

Svagare än i riket

  • M −9,1
  • MP −3,2
  • L −2,6
  • V −1,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Storfors, från 17,5 % till 22,5 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,0 % till 40,7 % (−8,3).

  • S −8,3
  • SD +5,0
  • C +1,8
  • KD +1,7
  • M −1,5
  • L +1,1
  • MP −1,0
  • V +0,7

Valdeltagande i Storfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Storfors på plats 158 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Storfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,7 % i Storfors Centrala till 83,4 % i Bjurtjärn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storfors Centrala (51,2 %) och sitt svagaste i Bjurtjärn (27,0 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storfors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 22,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,0 procentenheter.

  • SD −12,0
  • C +6,5
  • S +5,3
  • V +2,4
  • KD −2,3
  • M −1,3

Största parti i Storfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Storfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Storfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,7 %84,5 %
2022Socialdemokraterna36,1 %85,1 %
2018Socialdemokraterna40,7 %87,1 %
2014Socialdemokraterna49,0 %86,4 %
2010Socialdemokraterna50,8 %84,4 %
2006Socialdemokraterna52,5 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Storfors 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Storfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Storfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjurtjärnS27,0 %C29,7 %83,4 %
LungsundS34,6 %S41,8 %82,8 %
Storfors CentralaS51,2 %S57,0 %79,7 %

Utforska valdistrikten i Storfors på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018