Valresultat Hagfors 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hagfors med 47,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick OR flest röster (36,5 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hagfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 9 134
- Avgivna röster
- 7 681
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Hagfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 610 | 47,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 369 | 18,0 % |
| MModeraterna | 705 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 629 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 598 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 343 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 177 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 102 | 1,3 % |
| Övriga partier | 74 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Hagfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 706 | 48,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 896 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 755 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 609 | 8,0 % |
| SjvVSjvV | 492 | 6,5 % |
| MModeraterna | 490 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 309 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 205 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 102 | 1,3 % |
| Övriga partier | 34 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Hagfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| OROR | 2 835 | 36,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 773 | 35,7 % |
| CCenterpartiet | 655 | 8,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 570 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 393 | 5,1 % |
| MModeraterna | 245 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 208 | 2,7 % |
| Övriga partier | 94 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Hagfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hagfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,0 % | 53,6 % | 54,1 % | 47,5 % | 43,2 % | 37,9 % |
| SD | 3,6 % | 5,3 % | 14,3 % | 18,0 % | 27,6 % | 26,1 % |
| M | 11,6 % | 14,4 % | 10,6 % | 9,3 % | 9,4 % | 14,2 % |
| V | 11,1 % | 9,2 % | 6,5 % | 8,3 % | 5,5 % | 4,8 % |
| C | 8,4 % | 7,1 % | 6,6 % | 7,9 % | 4,3 % | 3,7 % |
| KD | 3,1 % | 2,2 % | 2,1 % | 4,5 % | 5,0 % | 6,0 % |
| L | 3,1 % | 4,0 % | 2,1 % | 2,3 % | 2,1 % | 3,3 % |
| MP | 1,7 % | 2,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,4 % | 1,7 % | 1,8 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 82,8 % | 84,0 % | 84,1 % | 82,5 % | 81,6 % |
Valdeltagande i Hagfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hagfors 2018
Så skiljer sig Hagfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 47,5 % i Hagfors mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 19,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,2
- SD +0,5
- V +0,3
Svagare än i riket
- M −10,6
- L −3,2
- MP −3,1
- KD −1,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hagfors, från 14,3 % till 18,0 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 54,1 % till 47,5 % (−6,7).
- S −6,7
- SD +3,7
- KD +2,4
- V +1,7
- M −1,3
- C +1,3
- FI −0,9
- MP −0,5
Valdeltagande i Hagfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,1 %, vilket är 3,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hagfors på plats 264 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Hagfors är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Hagfors Centrum till 85,4 % i Sunnemo-Uddeholm.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hagfors Centrum (57,6 %) och sitt svagaste i Ekshärad-Västanberg (34,5 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hagfors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,7 % i kommunvalet mot 47,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.
- S −11,8
- SD −10,7
- M −6,1
- KD −4,2
- V −3,2
- C +0,6
Största parti i Hagfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hagfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 81,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 47,5 % | 84,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 54,1 % | 84,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 53,6 % | 82,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,0 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hagfors 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hagfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekshärad-Västanberg | S | 34,5 % | OR | 40,4 % | 81,1 % |
| Hagfors Centrum | S | 57,6 % | S | 47,0 % | 79,3 % |
| Hagfors Norra-Gustav Adolf | S | 54,0 % | S | 43,5 % | 84,0 % |
| Hagfors Östra | S | 53,5 % | S | 42,1 % | 84,0 % |
| Råda-Höje | S | 43,1 % | OR | 45,7 % | 79,3 % |
| Sunnemo-Uddeholm | S | 43,7 % | OR | 34,5 % | 85,4 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018