Valresultat Munkfors 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Munkfors med 52,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (63,3 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 2 777
- Avgivna röster
- 2 364
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 221 | 52,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 361 | 15,4 % |
| MModeraterna | 195 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 190 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 143 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 92 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 68 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 32 | 1,4 % |
| Övriga partier | 38 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 369 | 57,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 232 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 181 | 7,6 % |
| MModeraterna | 173 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 114 | 4,8 % |
| SjvVSjvV | 93 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 81 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 74 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 28 | 1,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 26 | 1,1 % |
| Övriga partier | 2 | 0,1 % |
Kommunvalet 2018 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 513 | 63,3 % |
| CCenterpartiet | 391 | 16,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 211 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 98 | 4,1 % |
| MModeraterna | 53 | 2,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 52 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 46 | 1,9 % |
| Övriga partier | 27 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Munkfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Munkfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,1 % | 56,1 % | 58,1 % | 52,2 % | 44,0 % | 39,3 % |
| SD | 3,2 % | 4,9 % | 11,4 % | 15,4 % | 24,9 % | 22,6 % |
| M | 9,5 % | 11,8 % | 9,7 % | 8,3 % | 10,3 % | 14,0 % |
| C | 9,8 % | 7,3 % | 6,2 % | 8,1 % | 5,6 % | 4,5 % |
| V | 9,0 % | 6,6 % | 4,6 % | 6,1 % | 5,1 % | 5,7 % |
| KD | 2,8 % | 2,9 % | 2,0 % | 3,9 % | 4,4 % | 5,2 % |
| L | 5,5 % | 5,9 % | 3,5 % | 2,9 % | 2,4 % | 3,4 % |
| Övr | 1,9 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,1 % |
| MP | 2,3 % | 2,6 % | 2,1 % | 1,4 % | 2,1 % | 3,2 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 83,9 % | 85,1 % | 85,1 % | 84,0 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Munkfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Munkfors 2018
Så skiljer sig Munkfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 52,2 % i Munkfors mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 23,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +23,9
Svagare än i riket
- M −11,5
- MP −3,0
- L −2,6
- KD −2,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Munkfors, från 11,4 % till 15,4 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 58,1 % till 52,2 % (−5,9).
- S −5,9
- SD +4,1
- C +1,9
- KD +1,9
- V +1,5
- FI −1,5
- M −1,4
- MP −0,7
Valdeltagande i Munkfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,1 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Munkfors på plats 238 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Munkfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,1 % i Munkfors Västra till 81,9 % i Munkfors Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkfors Centrala (60,7 %) och sitt svagaste i Munkfors Södra (40,2 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkfors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 63,3 % i kommunvalet mot 52,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.
- S +11,1
- C +8,2
- SD −6,6
- M −6,1
- KD −3,1
- V −2,0
Största parti i Munkfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Munkfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 58,1 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Munkfors 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Munkfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Munkfors Centrala | S | 60,7 % | S | 71,2 % | 80,5 % |
| Munkfors Södra | S | 40,2 % | S | 41,6 % | 81,9 % |
| Munkfors Västra | S | 45,0 % | S | 63,4 % | 80,1 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018