Valresultat Täby 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Täby med 45,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 89,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Täby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 38 valdistrikt.

Se Täby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,8 %
Röstberättigade
48 994
Avgivna röster
44 017
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Täby

Riksdagsvalet 2014 i Täby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna19 83645,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 48712,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 94411,3 %
KDKristdemokraterna3 0727,0 %
SDSverigedemokraterna2 8246,4 %
CCenterpartiet2 8046,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6876,1 %
VVänsterpartiet9762,2 %
FIFeministiskt initiativ8231,9 %
Övriga partier3380,8 %

Landstingsvalet 2014 i Täby

Landstingsvalet 2014 i Täby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 75440,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 08216,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 03016,0 %
KDKristdemokraterna3 5488,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2 8876,6 %
CCenterpartiet2 2645,2 %
SDSverigedemokraterna1 5893,6 %
VVänsterpartiet1 1092,5 %
Övriga partier6841,6 %

Kommunvalet 2014 i Täby

Kommunvalet 2014 i Täby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna16 74738,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)11 14725,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 83613,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3 3017,5 %
CCenterpartiet2 4765,6 %
KDKristdemokraterna1 9794,5 %
SDSverigedemokraterna1 5073,4 %
VVänsterpartiet7671,7 %
Övriga partier3660,8 %

Partiernas utveckling i Täby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Täby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−5,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • SD
  • C
  • MP
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Täby per valår
Parti200620102014201820222026
M53,7 %50,8 %45,3 %36,0 %33,9 %33,9 %
S14,0 %10,7 %12,5 %14,0 %19,8 %17,7 %
L11,2 %11,5 %11,3 %10,7 %9,7 %10,7 %
KD7,5 %8,7 %7,0 %8,3 %5,2 %6,4 %
SD1,0 %2,3 %6,4 %11,4 %12,9 %10,8 %
C5,2 %7,8 %6,4 %11,0 %9,9 %11,2 %
MP3,7 %5,2 %6,1 %4,1 %4,6 %4,9 %
Övr1,5 %1,0 %2,7 %1,3 %1,1 %1,1 %
V2,1 %1,9 %2,2 %3,2 %2,8 %3,3 %
Valdeltagande85,4 %88,9 %89,8 %91,1 %88,6 %88,9 %

Valdeltagande i Täby 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Täby 2014

Så skiljer sig Täby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 45,3 % i Täby mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 22,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +22,0
  • FP +5,9
  • KD +2,4
  • C +0,3

Svagare än i riket

  • S −18,5
  • SD −6,4
  • V −3,5
  • FI −1,2

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Täby, från 2,3 % till 6,4 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 50,8 % till 45,3 % (−5,5).

  • M −5,5
  • SD +4,1
  • S +1,8
  • KD −1,7
  • FI +1,6
  • C −1,4
  • MP +0,9
  • V +0,3

Valdeltagande i Täby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,8 %, vilket är 4,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Täby på plats 11 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Täby är indelad i 38 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,7 % i Täby 13 S Skarpäng till 93,0 % i Täby 16 S Ellagård.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Täby 36 S Viggbyholm (62,6 %) och sitt svagaste i Täby 23 Gribbylunds centrum (28,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 37, Socialdemokraterna i 1 av 38 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Täby är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 25,3 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,0 procentenheter.

  • FP +14,0
  • M −7,3
  • SD −3,0
  • KD −2,5
  • MP +1,3
  • C −0,8
  • S +0,7

Största parti i Täby sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Täby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Täby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna33,9 %88,9 %
2022Moderaterna33,9 %88,6 %
2018Moderaterna36,0 %91,1 %
2014Moderaterna45,3 %89,8 %
2010Moderaterna50,8 %88,9 %
2006Moderaterna53,7 %85,4 %

Valresultat per valdistrikt i Täby 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 38 valdistrikten i Täby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Täby, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Täby 1 Täby kyrkbyM47,9 %M38,7 %90,1 %
Täby 2 N Täby kyrkbyM43,9 %M38,5 %89,8 %
Täby 3 ByleM53,0 %M48,6 %92,7 %
Täby 4 MidgårdM42,8 %M36,3 %89,6 %
Täby 5 Vallatorp SödraM54,4 %M38,9 %89,6 %
Täby 6 Vallatorp NorraM46,5 %M35,1 %89,7 %
Täby 7 Erikslund, VisingeM44,2 %M36,2 %91,0 %
Täby 8 Östra VallabrinkM45,6 %M36,1 %90,9 %
Täby 9 N SkarpängM46,8 %M36,4 %90,2 %
Täby 10 MilstenM51,0 %M40,0 %91,9 %
Täby 11 EnstaM46,9 %M40,6 %79,8 %
Täby 12 ÅkerbyvägenM35,2 %M31,2 %82,7 %
Täby 13 S SkarpängM47,1 %M37,6 %70,7 %
Täby 14 V EllagårdM45,3 %M35,6 %91,5 %
Täby 15 N Ellagård, ÅvaM42,7 %FP39,4 %90,7 %
Täby 16 S EllagårdM48,8 %M39,6 %93,0 %
Täby 17 Täby centrumM37,7 %M37,7 %74,2 %
Täby 18 NäsbydalM33,8 %M31,4 %84,1 %
Täby 19 Roslags NäsbyM42,1 %M37,0 %83,3 %
Täby 20 NÖ TäbyM52,4 %M42,8 %90,8 %
Täby 21 N.Gribbylund, LöttingelundM50,4 %M41,9 %90,0 %
Täby 22 V GribbylundM47,9 %M40,1 %88,3 %
Täby 23 Gribbylunds centrumS29,6 %S30,5 %77,9 %
Täby 24 MarknadsvägenM32,8 %M31,5 %82,5 %
Täby 25 S GribbylundM45,0 %M37,4 %91,3 %
Täby 26 Södra GrindtorpM37,4 %M32,7 %80,6 %
Täby 27 Norra GrindtorpM32,5 %M28,2 %79,9 %
Täby 28 V ViggbyholmM39,9 %M37,7 %84,6 %
Täby 29 N ViggbyholmM52,1 %M41,8 %92,1 %
Täby 30 N HägernäsM31,0 %M29,4 %80,9 %
Täby 31 Lahäll, NäsbygårdM51,4 %M42,6 %85,9 %
Täby 32 Norskogen, FregattenM38,8 %M34,0 %75,9 %
Täby 33 S NäsbyparkM49,4 %M37,2 %92,8 %
Täby 34 Näsbyparks centrumM48,7 %M43,3 %86,5 %
Täby 35 Ö NäsbyparkM58,9 %M44,6 %89,8 %
Täby 36 S ViggbyholmM62,6 %M50,5 %89,5 %
Täby 37 S HägernäsM46,1 %M42,4 %85,0 %
Täby 38 SlottsparkenM53,8 %M39,6 %88,6 %

Utforska valdistrikten i Täby på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014