Valresultat Haninge 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Haninge med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,7 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haninge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,5 %
- Röstberättigade
- 56 445
- Avgivna röster
- 47 149
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 180 | 30,4 % |
| MModeraterna | 13 319 | 28,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 741 | 12,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 520 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 417 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 377 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 719 | 3,7 % |
| CCenterpartiet | 1 640 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 058 | 2,3 % |
| OVRövriga partier | 695 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 229 | 34,2 % |
| MModeraterna | 12 551 | 26,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 368 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 735 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 780 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 680 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 083 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 1 557 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 630 | 1,3 % |
| Övriga partier | 772 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 075 | 31,7 % |
| MModeraterna | 13 324 | 28,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 665 | 9,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 052 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 167 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 285 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 1 663 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 525 | 3,2 % |
| RSRS | 1 345 | 2,8 % |
| Övriga partier | 486 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Haninge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Haninge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- L
- V
- Övr
- KD
- C
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,4 % | 28,0 % | 30,4 % | 27,3 % | 29,8 % | 30,1 % |
| M | 32,5 % | 36,8 % | 28,5 % | 22,9 % | 20,8 % | 20,4 % |
| SD | 2,3 % | 5,7 % | 12,3 % | 19,9 % | 22,8 % | 19,7 % |
| MP | 5,4 % | 7,3 % | 7,5 % | 3,7 % | 3,7 % | 4,2 % |
| L | 7,9 % | 6,9 % | 5,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 4,6 % |
| V | 5,9 % | 5,0 % | 5,1 % | 8,0 % | 7,3 % | 9,8 % |
| Övr | 2,8 % | 1,9 % | 3,8 % | 1,6 % | 2,2 % | 1,7 % |
| KD | 5,9 % | 4,5 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,2 % | 5,0 % |
| C | 3,9 % | 3,9 % | 3,5 % | 6,1 % | 5,4 % | 4,7 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 83,0 % | 83,5 % | 85,1 % | 79,0 % | 80,5 % |
Valdeltagande i Haninge 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Haninge 2014
Så skiljer sig Haninge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 28,5 % i Haninge mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,2
- MP +0,7
- OVR +0,5
Svagare än i riket
- C −2,6
- KD −0,9
- FI −0,9
- S −0,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Haninge, från 5,7 % till 12,3 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,8 % till 28,5 % (−8,3).
- M −8,3
- SD +6,6
- S +2,4
- FI +2,0
- FP −1,7
- OVR +0,9
- KD −0,8
- C −0,4
Valdeltagande i Haninge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,5 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Haninge på plats 252 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Haninge är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 52,2 % i Haninge 32 Jordbro V till 91,2 % i Haninge 9 Svartbäcken m.fl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haninge 32 Jordbro V (61,6 %) och sitt svagaste i Haninge 1 Gudö m.fl. (14,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Moderaterna i 21 av 46 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haninge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 12,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- SD −2,5
- FP +1,5
- S +1,3
- MP +1,0
- M −0,5
- KD −0,5
- V −0,3
- C −0,0
Största parti i Haninge sedan 2006
Största parti har skiftat i Haninge under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 80,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 79,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,8 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Haninge 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Haninge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Haninge 1 Gudö m.fl. | M | 44,0 % | M | 42,8 % | 85,1 % |
| Haninge 2 Vendelsö-Norrby-Dalen m.m | M | 40,1 % | M | 39,2 % | 88,4 % |
| Haninge 3 Söderby | M | 30,3 % | S | 30,9 % | 88,0 % |
| Haninge 4 Vega-Söderhagen | M | 45,7 % | M | 43,5 % | 86,4 % |
| Haninge 5 Sågen-Lyckebyn m.fl. | M | 31,9 % | S | 30,8 % | 82,6 % |
| Haninge 6 Källtorp | M | 33,8 % | M | 35,5 % | 83,9 % |
| Haninge 7 Vendelsömalm N | M | 34,6 % | M | 34,4 % | 87,0 % |
| Haninge 8 Vendelsömalm-Ramsdalen | M | 39,5 % | M | 39,1 % | 89,8 % |
| Haninge 9 Svartbäcken m.fl | M | 29,8 % | M | 34,0 % | 91,2 % |
| Haninge 10 Vendelsömalm | S | 29,8 % | S | 31,6 % | 84,3 % |
| Haninge 11 Kolartorp-Hermanstorp m.m | M | 38,0 % | M | 35,9 % | 79,9 % |
| Haninge 12 Vendelsömalm S m.fl. | S | 32,6 % | S | 34,3 % | 83,3 % |
| Haninge 13 Brandbergen NÖ | S | 43,3 % | S | 41,2 % | 66,8 % |
| Haninge 14 Brandbergen SÖ | S | 40,2 % | S | 38,2 % | 73,8 % |
| Haninge 15 Vendelsö | M | 46,3 % | M | 46,0 % | 89,4 % |
| Haninge 16 Brandbergen V | S | 40,3 % | S | 37,7 % | 72,8 % |
| Haninge 17 Brandbergen N | S | 46,9 % | S | 43,0 % | 65,3 % |
| Haninge 18 Brandbergen S | S | 35,2 % | S | 36,9 % | 79,2 % |
| Haninge 19 Handen N | S | 32,6 % | M | 34,3 % | 80,4 % |
| Haninge 20 Handen C | S | 41,6 % | S | 42,0 % | 77,9 % |
| Haninge 21 Söderbymalm | S | 36,8 % | S | 36,7 % | 77,5 % |
| Haninge 23 Poseidon | S | 39,0 % | S | 40,1 % | 78,0 % |
| Haninge 25 Parkvägsområdet | S | 37,6 % | S | 39,1 % | 76,1 % |
| Haninge 31 Jordbro NÖ | S | 57,8 % | S | 51,7 % | 63,5 % |
| Haninge 32 Jordbro V | S | 61,6 % | S | 52,3 % | 52,2 % |
| Haninge 33 Jordbro SV | S | 54,6 % | S | 51,4 % | 59,9 % |
| Haninge 34 Jordbro SÖ | S | 48,5 % | S | 48,7 % | 66,1 % |
| Haninge 37 Dalarö | M | 48,1 % | M | 45,9 % | 86,9 % |
| Haninge 40 Krogtäppan och Sommarbo | S | 34,8 % | S | 37,3 % | 85,9 % |
| Haninge 44 Handen S | S | 37,3 % | S | 37,5 % | 80,0 % |
| Haninge 45 Vallaområdet V | S | 38,5 % | S | 40,3 % | 79,8 % |
| Haninge 46 Vallaområdet Ö | S | 39,8 % | S | 36,8 % | 74,4 % |
| Haninge 47 Slätmossen m. fl. | S | 30,3 % | S | 31,5 % | 79,9 % |
| Haninge 48 Jordbro N-Dåntorp-Öran | S | 39,8 % | S | 40,3 % | 83,1 % |
| Haninge 49 Hammarängen-Hammarskogen | M | 34,5 % | M | 32,8 % | 90,0 % |
| Haninge 50 Tungelsta | M | 33,8 % | M | 32,1 % | 80,6 % |
| Haninge 51 Jägartorp-Sågen m.fl. | M | 29,0 % | S | 30,0 % | 85,0 % |
| Haninge 52 Skogs-Ekeby m.fl. | M | 31,8 % | M | 31,5 % | 83,1 % |
| Haninge 53 Åbylund m.fl. | S | 43,5 % | S | 43,0 % | 79,1 % |
| Haninge 54 Åby | S | 35,9 % | S | 38,2 % | 73,0 % |
| Haninge 55 Västerhaninge | M | 36,6 % | M | 34,7 % | 90,0 % |
| Haninge 56 Ribby-Öhaninge kyrkby m.m | M | 26,9 % | M | 27,9 % | 84,5 % |
| Haninge 57 Ribbyberg m.fl. | S | 31,5 % | S | 33,2 % | 83,8 % |
| Haninge 58 Västerhaninge SÖ-Skärgård | M | 33,9 % | M | 34,9 % | 71,5 % |
| Haninge 59 Tungelsta-Utlida-Häringe | M | 34,8 % | M | 34,4 % | 83,4 % |
| Haninge 60 Muskö | M | 33,0 % | M | 29,4 % | 81,9 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014