Valresultat Mönsterås 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Mönsterås med 39,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (40,7 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mönsterås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 10 194
- Avgivna röster
- 8 921
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 449 | 39,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 620 | 18,3 % |
| MModeraterna | 1 494 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 852 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 396 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 376 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 270 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 210 | 2,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 103 | 1,2 % |
| Övriga partier | 60 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 795 | 44,1 % |
| CCenterpartiet | 1 168 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 907 | 10,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 903 | 10,5 % |
| MModeraterna | 804 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 515 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 244 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 2,6 % |
| Övriga partier | 53 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 590 | 40,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 119 | 35,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 811 | 9,2 % |
| MModeraterna | 351 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 302 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 240 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 200 | 2,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 136 | 1,5 % |
| Övriga partier | 68 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Mönsterås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mönsterås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 39,4 % | 39,1 % | 31,9 % | 31,6 % | 29,6 % |
| SD | 3,7 % | 6,6 % | 18,3 % | 26,3 % | 30,6 % | 28,0 % |
| M | 17,3 % | 23,1 % | 16,9 % | 13,8 % | 14,0 % | 14,9 % |
| C | 12,4 % | 10,4 % | 9,6 % | 10,0 % | 6,3 % | 5,0 % |
| V | 5,2 % | 5,4 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,6 % | 5,1 % |
| KD | 6,7 % | 5,6 % | 4,3 % | 6,5 % | 8,0 % | 9,6 % |
| MP | 2,6 % | 4,4 % | 3,1 % | 2,1 % | 2,2 % | 2,6 % |
| L | 4,1 % | 4,3 % | 2,4 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,5 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,5 % | 85,6 % | 87,5 % | 89,3 % | 87,3 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Mönsterås 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mönsterås 2014
Så skiljer sig Mönsterås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,1 % i Mönsterås mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,0
- SD +5,5
- C +3,5
Svagare än i riket
- M −6,4
- MP −3,8
- FP −3,0
- FI −2,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mönsterås, från 6,6 % till 18,3 % (+11,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,1 % till 16,9 % (−6,2).
- SD +11,8
- M −6,2
- FP −1,9
- KD −1,4
- MP −1,3
- FI +1,0
- V −0,9
- C −0,7
Valdeltagande i Mönsterås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,5 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mönsterås på plats 68 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mönsterås är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Mönsterås Centrum S till 90,9 % i Mönsterås Ljungnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mönsterås Centrum S (47,9 %) och sitt svagaste i Mönsterås Landsbygd N (30,0 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mönsterås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 40,7 % i kommunvalet mot 9,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 31,1 procentenheter.
- C +31,1
- M −12,9
- SD −9,1
- S −3,7
- KD −1,5
- V −1,1
- MP −0,8
Största parti i Mönsterås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mönsterås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 87,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 80,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Mönsterås 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Mönsterås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blomstermåla | S | 47,0 % | S | 40,1 % | 85,6 % |
| Fliseryd | S | 35,3 % | C | 41,0 % | 83,3 % |
| Mönsterås Centrum N | S | 37,8 % | S | 37,1 % | 83,3 % |
| Mönsterås Centrum S | S | 47,9 % | S | 44,3 % | 75,8 % |
| Mönsterås Landsbygd N | S | 30,0 % | C | 46,1 % | 89,0 % |
| Mönsterås Landsbygd S | S | 46,4 % | S | 43,7 % | 88,5 % |
| Mönsterås Ljungnäs | S | 40,2 % | C | 41,8 % | 90,9 % |
| Timmernabben | S | 37,2 % | C | 43,3 % | 90,1 % |
| Ålem | S | 32,7 % | C | 47,0 % | 84,6 % |