Valresultat Mönsterås 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Mönsterås med 39,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (40,4 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mönsterås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Mönsterås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,6 %
Röstberättigade
10 326
Avgivna röster
8 837
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2010 i Mönsterås

Riksdagsvalet 2010 i Mönsterås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 44239,4 %
MModeraterna2 01423,1 %
CCenterpartiet90510,4 %
SDSverigedemokraterna5726,6 %
KDKristdemokraterna4905,6 %
VVänsterpartiet4745,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3834,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3724,3 %
Övriga partier770,9 %

Landstingsvalet 2010 i Mönsterås

Landstingsvalet 2010 i Mönsterås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 69943,8 %
CCenterpartiet1 21914,4 %
MModeraterna1 11713,2 %
KDKristdemokraterna89410,6 %
VVänsterpartiet4665,5 %
SDSverigedemokraterna4124,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3233,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2713,2 %
Övriga partier510,6 %

Kommunvalet 2010 i Mönsterås

Kommunvalet 2010 i Mönsterås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet3 51140,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 09035,5 %
MModeraterna5155,9 %
SDSverigedemokraterna3634,2 %
KDKristdemokraterna3303,8 %
VVänsterpartiet3293,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2583,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1952,2 %
Övriga partier1061,2 %

Partiernas utveckling i Mönsterås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mönsterås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mönsterås per valår
Parti200620102014201820222026
S46,3 %39,4 %39,1 %31,9 %31,6 %29,6 %
M17,3 %23,1 %16,9 %13,8 %14,0 %14,9 %
C12,4 %10,4 %9,6 %10,0 %6,3 %5,0 %
SD3,7 %6,6 %18,3 %26,3 %30,6 %28,0 %
KD6,7 %5,6 %4,3 %6,5 %8,0 %9,6 %
V5,2 %5,4 %4,5 %5,3 %3,6 %5,1 %
MP2,6 %4,4 %3,1 %2,1 %2,2 %2,6 %
L4,1 %4,3 %2,4 %3,1 %2,6 %3,5 %
Övr1,6 %0,9 %1,8 %1,1 %1,2 %1,6 %
Valdeltagande80,5 %85,6 %87,5 %89,3 %87,3 %86,1 %

Valdeltagande i Mönsterås 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mönsterås 2010

Så skiljer sig Mönsterås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 39,4 % i Mönsterås mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,8
  • C +3,8
  • SD +0,9
  • KD +0,0

Svagare än i riket

  • M −7,0
  • MP −3,0
  • FP −2,8
  • V −0,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mönsterås, från 17,3 % till 23,1 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,3 % till 39,4 % (−6,9).

  • S −6,9
  • M +5,7
  • SD +2,9
  • C −2,0
  • MP +1,8
  • KD −1,1
  • V +0,2
  • FP +0,2

Valdeltagande i Mönsterås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,6 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mönsterås på plats 84 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mönsterås är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Mönsterås Centrum S till 90,1 % i Mönsterås Ljungnäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mönsterås Centrum S (48,5 %) och sitt svagaste i Mönsterås Landsbygd N (27,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mönsterås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 40,4 % i kommunvalet mot 10,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 30,0 procentenheter.

  • C +30,0
  • M −17,2
  • S −3,9
  • SD −2,4
  • FP −2,0
  • KD −1,8
  • V −1,6
  • MP −1,4

Största parti i Mönsterås sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mönsterås i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mönsterås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,6 %86,1 %
2022Socialdemokraterna31,6 %87,3 %
2018Socialdemokraterna31,9 %89,3 %
2014Socialdemokraterna39,1 %87,5 %
2010Socialdemokraterna39,4 %85,6 %
2006Socialdemokraterna46,3 %80,5 %

Valresultat per valdistrikt i Mönsterås 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Mönsterås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mönsterås, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BlomstermålaS48,2 %S40,1 %81,5 %
FliserydS34,4 %C39,3 %82,2 %
Mönsterås Centrum NS41,3 %C36,8 %76,7 %
Mönsterås Centrum SS48,5 %S45,2 %75,5 %
Mönsterås Landsbygd NM29,2 %C47,4 %86,0 %
Mönsterås Landsbygd SS46,8 %S43,6 %88,1 %
Mönsterås LjungnäsS40,0 %C42,3 %90,1 %
TimmernabbenS36,5 %C43,6 %87,8 %
ÅlemS34,1 %C47,1 %82,5 %

Utforska valdistrikten i Mönsterås på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2010 · Alla kommuner 2010