Valresultat Vansbro 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vansbro med 40,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vansbro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Vansbro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,1 %
Röstberättigade
5 465
Avgivna röster
4 489
Län
Dalarnas län

Riksdagsvalet 2010 i Vansbro

Riksdagsvalet 2010 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 77740,4 %
MModeraterna86819,7 %
CCenterpartiet61013,9 %
KDKristdemokraterna2996,8 %
SDSverigedemokraterna2666,0 %
VVänsterpartiet2565,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1563,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1132,6 %
Övriga partier531,2 %

Landstingsvalet 2010 i Vansbro

Landstingsvalet 2010 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71740,2 %
CCenterpartiet81419,1 %
MModeraterna58113,6 %
KDKristdemokraterna3558,3 %
VVänsterpartiet2676,3 %
SDSverigedemokraterna1573,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1483,5 %
dspdsp1423,3 %
MPMiljöpartiet de gröna791,9 %
Övriga partier90,2 %

Kommunvalet 2010 i Vansbro

Kommunvalet 2010 i Vansbro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 34830,6 %
CCenterpartiet1 20827,4 %
KDKristdemokraterna46010,4 %
KpKp4259,7 %
VVänsterpartiet4219,6 %
MModeraterna2956,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)982,2 %
SDSverigedemokraterna811,8 %
MPMiljöpartiet de gröna671,5 %
Övriga partier10,0 %

Partiernas utveckling i Vansbro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vansbro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vansbro per valår
Parti200620102014201820222026
S39,5 %40,4 %36,5 %29,4 %28,7 %26,3 %
M16,4 %19,7 %14,4 %13,3 %14,1 %15,9 %
C16,2 %13,9 %14,2 %14,6 %8,2 %6,7 %
KD9,3 %6,8 %5,9 %9,7 %10,7 %12,1 %
SD2,9 %6,0 %16,2 %20,8 %28,3 %26,3 %
V7,3 %5,8 %5,7 %7,2 %4,8 %5,1 %
L3,6 %3,5 %2,2 %2,1 %1,9 %3,1 %
MP2,2 %2,6 %2,7 %1,2 %1,9 %2,2 %
Övr2,7 %1,2 %2,2 %1,6 %1,5 %2,3 %
Valdeltagande75,8 %82,1 %84,4 %86,2 %84,1 %82,1 %

Valdeltagande i Vansbro 2006–2026

Kommunen mot länet (Dalarna).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vansbro 2010

Så skiljer sig Vansbro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 19,7 % i Vansbro mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,7
  • C +7,3
  • KD +1,2
  • SD +0,4

Svagare än i riket

  • M −10,3
  • MP −4,8
  • FP −3,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vansbro, från 16,4 % till 19,7 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 9,3 % till 6,8 % (−2,5).

  • M +3,3
  • SD +3,2
  • KD −2,5
  • C −2,3
  • V −1,5
  • S +0,9
  • MP +0,4
  • FP −0,0

Valdeltagande i Vansbro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,1 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vansbro på plats 236 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vansbro är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Vansbro till 81,9 % i Järna.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nås (49,6 %) och sitt svagaste i Äppelbo (26,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Centerpartiet i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vansbro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,4 % i kommunvalet mot 13,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,6 procentenheter.

  • C +13,6
  • M −13,0
  • S −9,8
  • SD −4,2
  • V +3,7
  • KD +3,6
  • FP −1,3

Största parti i Vansbro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vansbro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vansbro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,3 %82,1 %
2022Socialdemokraterna28,7 %84,1 %
2018Socialdemokraterna29,4 %86,2 %
2014Socialdemokraterna36,5 %84,4 %
2010Socialdemokraterna40,4 %82,1 %
2006Socialdemokraterna39,5 %75,8 %

Valresultat per valdistrikt i Vansbro 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vansbro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vansbro, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
JärnaS38,7 %C30,9 %81,9 %
NåsS49,6 %S40,3 %80,4 %
VansbroS44,3 %S33,1 %77,3 %
ÄppelboC27,2 %C48,1 %77,9 %

Utforska valdistrikten i Vansbro på kartan

Fler kommuner i Dalarnas län

Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010