Valresultat Mora 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Mora med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 81,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,5 %
- Röstberättigade
- 16 127
- Avgivna röster
- 13 138
- Län
- Dalarnas län
Riksdagsvalet 2010 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 666 | 36,1 % |
| MModeraterna | 3 468 | 26,8 % |
| CCenterpartiet | 1 169 | 9,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 787 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 772 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 631 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 600 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 584 | 4,5 % |
| Övriga partier | 253 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 962 | 32,3 % |
| MModeraterna | 2 395 | 19,5 % |
| CCenterpartiet | 1 712 | 14,0 % |
| dspdsp | 1 244 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 008 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 492 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 466 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 458 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 417 | 3,4 % |
| Övriga partier | 110 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Mora
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 878 | 30,8 % |
| CCenterpartiet | 3 379 | 26,9 % |
| MModeraterna | 1 787 | 14,2 % |
| MOPMOP | 1 131 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 511 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 484 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 472 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 422 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 403 | 3,2 % |
| Övriga partier | 106 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Mora 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- MP
- L
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,5 % | 36,1 % | 35,5 % | 29,2 % | 29,6 % | 27,3 % |
| M | 23,2 % | 26,8 % | 19,5 % | 15,7 % | 16,0 % | 18,5 % |
| C | 13,7 % | 9,0 % | 9,9 % | 11,8 % | 7,1 % | 6,7 % |
| SD | 1,8 % | 6,1 % | 16,9 % | 22,5 % | 29,0 % | 25,1 % |
| MP | 4,6 % | 6,0 % | 4,6 % | 2,9 % | 3,3 % | 4,2 % |
| L | 4,8 % | 4,9 % | 2,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,6 % |
| V | 5,2 % | 4,6 % | 4,5 % | 6,1 % | 4,3 % | 4,4 % |
| KD | 4,9 % | 4,5 % | 3,1 % | 6,8 % | 6,5 % | 7,6 % |
| Övr | 5,3 % | 2,0 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 81,5 % | 84,5 % | 86,6 % | 85,3 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Mora 2006–2026
Kommunen mot länet (Dalarna).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mora 2010
Så skiljer sig Mora från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i Mora mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,4
- C +2,5
- SD +0,4
Svagare än i riket
- M −3,2
- FP −2,2
- MP −1,4
- KD −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Mora, från 1,8 % till 6,1 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,7 % till 9,0 % (−4,6).
- C −4,6
- SD +4,2
- M +3,6
- SJVP −1,4
- MP +1,4
- SPI −0,7
- V −0,5
- S −0,4
Valdeltagande i Mora
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,5 %, vilket är 3,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mora på plats 254 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mora är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Klockarhagen till 85,6 % i Utmeland-Hånåkni.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Klockarhagen (41,9 %) och sitt svagaste i Vika-Venjan (33,2 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mora är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,9 % i kommunvalet mot 9,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,8 procentenheter.
- C +17,8
- M −12,6
- S −5,2
- SD −2,9
- MP −2,1
- FP −1,5
- V −0,9
- KD −0,5
Största parti i Mora sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mora i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,2 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Mora 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Mora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färnäs-Nusnäs-Garsås | S | 36,2 % | S | 29,3 % | 77,9 % |
| Klockarhagen | S | 41,9 % | S | 35,3 % | 75,7 % |
| Morkarlby-Långlet-Oxberg | S | 35,9 % | C | 31,3 % | 82,6 % |
| Noret Norra-Bergkarlås | S | 39,5 % | S | 33,9 % | 80,7 % |
| Noret Södra | S | 36,3 % | S | 31,5 % | 77,4 % |
| Sollerö | S | 33,5 % | S | 27,9 % | 79,7 % |
| Stranden | S | 34,2 % | S | 29,5 % | 78,3 % |
| Utmeland-Hånåkni | S | 39,0 % | S | 32,7 % | 85,6 % |
| Vika-Venjan | S | 33,2 % | C | 31,2 % | 79,3 % |
| Våmhus-Bonäs | S | 37,8 % | C | 34,3 % | 80,6 % |
| Öna-Östnor | S | 33,2 % | S | 30,3 % | 78,5 % |
Fler kommuner i Dalarnas län
Hela valresultatet för Dalarnas län 2010 · Alla kommuner 2010