Valresultat Mörbylånga 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Mörbylånga med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mörbylånga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,9 %
- Röstberättigade
- 10 958
- Avgivna röster
- 9 627
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2010 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 962 | 31,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 671 | 28,1 % |
| CCenterpartiet | 1 048 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 613 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 594 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 561 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 548 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 405 | 4,3 % |
| Övriga partier | 88 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 055 | 33,2 % |
| MModeraterna | 2 860 | 31,1 % |
| CCenterpartiet | 970 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 513 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 497 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 455 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 415 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 400 | 4,3 % |
| Övriga partier | 33 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 945 | 31,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 770 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 1 264 | 13,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 500 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 493 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 441 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 402 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 356 | 3,8 % |
| ÖlpÖlp | 134 | 1,4 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Mörbylånga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mörbylånga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,8 procentenheter).
- M
- S
- C
- KD
- MP
- SD
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 25,2 % | 31,2 % | 24,8 % | 18,5 % | 19,5 % | 21,7 % |
| S | 34,9 % | 28,1 % | 29,3 % | 27,1 % | 29,6 % | 25,5 % |
| C | 13,5 % | 11,0 % | 9,7 % | 11,2 % | 7,6 % | 8,9 % |
| KD | 7,2 % | 6,5 % | 4,5 % | 7,3 % | 7,5 % | 8,1 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,5 % | 4,0 % | 4,7 % | 6,3 % |
| SD | 3,0 % | 5,9 % | 15,2 % | 20,6 % | 22,7 % | 19,2 % |
| L | 6,0 % | 5,8 % | 4,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 5,1 % |
| V | 4,1 % | 4,3 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,1 % | 4,1 % |
| Övr | 2,0 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,4 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,9 % | 90,3 % | 91,7 % | 90,4 % | 89,5 % |
Valdeltagande i Mörbylånga 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mörbylånga 2010
Så skiljer sig Mörbylånga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,0 % i Mörbylånga mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,5
- M +1,2
- KD +0,9
- SD +0,2
Svagare än i riket
- S −2,5
- V −1,3
- FP −1,3
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mörbylånga, från 25,2 % till 31,2 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,9 % till 28,1 % (−6,8).
- S −6,8
- M +6,0
- SD +2,9
- C −2,4
- MP +2,2
- KD −0,7
- FP −0,2
- V +0,2
Valdeltagande i Mörbylånga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,9 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mörbylånga på plats 22 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Mörbylånga är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Mörbylånga-Kastlösa till 88,8 % i Snäckstrand.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Snäckstrand (37,7 %) och sitt svagaste i Mörbylånga-Kastlösa (25,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 3 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mörbylånga är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 3,8 % i kommunvalet mot 6,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- KD −2,6
- C +2,5
- S +1,6
- SD −1,2
- MP −0,9
- FP −0,5
- M +0,4
- V +0,0
Största parti i Mörbylånga sedan 2006
Största parti har skiftat i Mörbylånga under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 89,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 91,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 90,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,2 % | 87,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Mörbylånga 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Mörbylånga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutsrum | M | 32,6 % | M | 31,5 % | 87,9 % |
| Glömminge | M | 36,4 % | M | 38,4 % | 88,3 % |
| Gårdby | M | 27,2 % | C | 34,9 % | 85,1 % |
| Mörbylånga-Kastlösa | S | 35,7 % | S | 35,7 % | 74,7 % |
| Runsbäck | M | 34,7 % | M | 38,1 % | 87,7 % |
| Skogsby | M | 33,0 % | M | 31,8 % | 85,8 % |
| Snäckstrand | M | 37,7 % | M | 41,8 % | 88,8 % |
| Sydöland | S | 34,6 % | S | 36,8 % | 85,0 % |
| Talludden | S | 35,8 % | S | 36,8 % | 85,4 % |
| Vickleby-Resmo | M | 35,6 % | M | 34,6 % | 87,1 % |