Valresultat Osby 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Osby med 42,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,1 %). Valdeltagandet var 77,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Osby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,2 %
- Röstberättigade
- 9 710
- Avgivna röster
- 7 493
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Osby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 158 | 42,9 % |
| MModeraterna | 1 406 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 736 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 572 | 7,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 470 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 398 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 300 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 210 | 2,9 % |
| Övriga partier | 112 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Osby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 141 | 43,2 % |
| MModeraterna | 1 189 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 961 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 603 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 453 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 340 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 254 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 189 | 2,6 % |
| ÖVRövriga partier | 77 | 1,1 % |
| Övriga partier | 39 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Osby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 188 | 42,1 % |
| CCenterpartiet | 1 159 | 15,3 % |
| MModeraterna | 1 003 | 13,2 % |
| GKSGKS | 656 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 535 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 406 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 281 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 223 | 2,9 % |
| Övriga partier | 122 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Osby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Osby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- SD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,9 % | 34,4 % | 35,2 % | 28,2 % | 27,2 % | 25,2 % |
| M | 19,1 % | 24,5 % | 16,1 % | 16,1 % | 15,8 % | 18,1 % |
| C | 10,0 % | 9,1 % | 5,9 % | 7,3 % | 4,8 % | 4,3 % |
| KD | 7,8 % | 5,5 % | 4,9 % | 7,3 % | 6,5 % | 7,7 % |
| SD | 6,4 % | 12,8 % | 25,4 % | 31,2 % | 36,4 % | 31,3 % |
| L | 5,4 % | 4,7 % | 2,7 % | 2,4 % | 2,3 % | 4,5 % |
| V | 4,1 % | 3,0 % | 3,4 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,3 % |
| MP | 2,9 % | 5,3 % | 4,2 % | 2,3 % | 2,5 % | 3,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,6 % | 2,1 % | 1,3 % | 0,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 77,2 % | 83,3 % | 85,5 % | 87,0 % | 84,7 % | 83,5 % |
Valdeltagande i Osby 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Osby 2006
Så skiljer sig Osby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 42,9 % i Osby mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,7
- SD +3,4
- C +2,1
- KD +1,1
Svagare än i riket
- M −7,0
- MP −2,3
- FP −2,1
- V −1,8
Valdeltagande i Osby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,2 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Osby på plats 238 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Osby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,9 % i Osby 2 till 83,8 % i Visseltofta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkened 1 (58,0 %) och sitt svagaste i Visseltofta (30,5 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Osby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 19,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- M −5,9
- C +5,3
- SD −2,7
- V −1,1
- S −0,8
- KD −0,7
- FP −0,0
Största parti i Osby sedan 2006
Största parti har skiftat i Osby under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,3 % | 83,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 36,4 % | 84,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,2 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 85,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 77,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Osby 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Osby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Loshult | S | 39,3 % | S | 31,3 % | 79,7 % |
| Osby 1 | S | 45,5 % | S | 44,8 % | 82,5 % |
| Osby 2 | S | 44,8 % | S | 44,9 % | 71,9 % |
| Osby 3 | S | 43,3 % | S | 40,4 % | 72,3 % |
| Osby 4 | S | 38,7 % | S | 38,8 % | 74,0 % |
| Osby 5 | S | 35,4 % | S | 34,5 % | 79,6 % |
| Visseltofta | S | 30,5 % | C | 37,5 % | 83,8 % |
| Örkened 1 | S | 58,0 % | S | 59,3 % | 77,3 % |
| Örkened 2 | S | 42,5 % | S | 45,4 % | 79,1 % |