Valresultat Salem 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Salem med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,1 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Salem ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Salem på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
11 967
Avgivna röster
10 169
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2022 i Salem

Riksdagsvalet 2022 i Salem: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 80627,9 %
MModeraterna2 39523,8 %
SDSverigedemokraterna1 96919,6 %
CCenterpartiet6746,7 %
KDKristdemokraterna5775,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5135,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4995,0 %
VVänsterpartiet4854,8 %
Övriga partier1521,5 %

Regionvalet 2022 i Salem

Regionvalet 2022 i Salem: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 37333,4 %
MModeraterna2 44724,2 %
SDSverigedemokraterna1 33713,2 %
KDKristdemokraterna8378,3 %
VVänsterpartiet6406,3 %
CCenterpartiet5585,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4974,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2422,4 %
Övriga partier1631,6 %

Kommunvalet 2022 i Salem

Kommunvalet 2022 i Salem: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 36133,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 33823,0 %
SDSverigedemokraterna1 11211,0 %
RönniRönningepartiet9209,1 %
CCenterpartiet7337,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4984,9 %
VVänsterpartiet4774,7 %
KDKristdemokraterna4664,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1631,6 %
Övriga partier810,8 %

Partiernas utveckling i Salem 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Salem i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Salem per valår
Parti200620102014201820222026
S28,9 %22,6 %24,9 %23,1 %27,9 %25,0 %
M35,5 %38,6 %30,7 %24,8 %23,8 %23,8 %
SD2,6 %5,2 %11,4 %16,9 %19,6 %18,1 %
C4,9 %5,7 %5,3 %7,6 %6,7 %7,7 %
KD6,4 %5,4 %5,6 %8,0 %5,7 %6,3 %
L9,6 %9,2 %6,9 %7,6 %5,1 %5,6 %
MP5,7 %7,8 %7,8 %4,5 %5,0 %5,5 %
V4,1 %4,0 %4,2 %6,0 %4,8 %6,3 %
Övr2,4 %1,4 %3,2 %1,6 %1,5 %1,7 %
Valdeltagande84,5 %87,3 %87,8 %87,8 %85,0 %85,5 %

Valdeltagande i Salem 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Salem 2022

Så skiljer sig Salem från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 23,8 % i Salem mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,7
  • L +0,5
  • KD +0,4

Svagare än i riket

  • S −2,5
  • V −1,9
  • SD −1,0
  • MP −0,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Salem, från 23,1 % till 27,9 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 7,6 % till 5,1 % (−2,5).

  • S +4,8
  • SD +2,7
  • L −2,5
  • KD −2,3
  • V −1,2
  • M −1,1
  • C −0,9
  • MP +0,5

Valdeltagande i Salem

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Salem på plats 147 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Salem är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,1 % i 7 Salem södra till 90,6 % i 9 Rönninge sydvästra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 4 Salems centrum med omnejd (33,6 %) och sitt svagaste i 1 Rönninge norra (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Salem är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,1 % i kommunvalet mot 23,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,3 procentenheter.

  • M +9,3
  • SD −8,6
  • S −4,8
  • MP −3,3
  • KD −1,1
  • C +0,5
  • L −0,2
  • V −0,1

Största parti i Salem sedan 2006

Största parti har skiftat i Salem under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Salem per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,0 %85,5 %
2022Socialdemokraterna27,9 %85,0 %
2018Moderaterna24,8 %87,8 %
2014Moderaterna30,7 %87,8 %
2010Moderaterna38,6 %87,3 %
2006Moderaterna35,5 %84,5 %

Valresultat per valdistrikt i Salem 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Salem. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Salem, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Rönninge norraM25,5 %M32,2 %89,0 %
2 Rönninge sydöstraS27,8 %M32,4 %87,2 %
3 Salem västraS30,0 %M33,8 %75,9 %
4 Salems centrum med omnejdS33,6 %M35,1 %71,8 %
5 Salem norraS28,0 %M37,3 %73,1 %
6 Rönninge centrum med omnejdS28,2 %M34,9 %84,7 %
7 Salem södraS33,5 %S29,2 %64,1 %
8 Salem östraSD25,3 %M34,7 %73,1 %
9 Rönninge sydvästraM27,1 %M32,0 %90,6 %

Utforska valdistrikten i Salem på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022