Valresultat Nynäshamn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Nynäshamn med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nynäshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 21 526
- Avgivna röster
- 17 887
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Nynäshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 557 | 31,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 819 | 27,3 % |
| MModeraterna | 3 132 | 17,7 % |
| VVänsterpartiet | 921 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 896 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 797 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 709 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 597 | 3,4 % |
| Övriga partier | 248 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Nynäshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 222 | 35,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 648 | 20,6 % |
| MModeraterna | 3 289 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 299 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 241 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 661 | 3,7 % |
| CCenterpartiet | 651 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 482 | 2,7 % |
| Övriga partier | 200 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Nynäshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 039 | 28,3 % |
| MModeraterna | 3 914 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 169 | 17,8 % |
| SNKSorundanet Nynäshamns kommunparti | 1 034 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 023 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 853 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 755 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 717 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 640 | 3,6 % |
| PNKPensionärspartiet i Nynäshamns kommun | 414 | 2,3 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 189 | 1,1 % |
| Övriga partier | 55 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Nynäshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nynäshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,9 % | 29,3 % | 30,6 % | 27,3 % | 31,4 % | 27,8 % |
| SD | 2,9 % | 6,1 % | 14,7 % | 23,1 % | 27,3 % | 23,9 % |
| M | 31,2 % | 35,0 % | 26,4 % | 21,1 % | 17,7 % | 19,7 % |
| V | 5,7 % | 5,4 % | 5,1 % | 6,8 % | 5,2 % | 6,3 % |
| KD | 6,0 % | 4,8 % | 3,8 % | 5,8 % | 5,1 % | 6,0 % |
| C | 5,2 % | 4,5 % | 4,3 % | 6,4 % | 4,5 % | 5,1 % |
| MP | 5,1 % | 7,2 % | 6,4 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,1 % |
| L | 6,6 % | 6,3 % | 5,3 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,5 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 3,3 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,9 % | 84,0 % | 85,1 % | 86,5 % | 83,1 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Nynäshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nynäshamn 2022
Så skiljer sig Nynäshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,3 % i Nynäshamn mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,7
- S +1,1
Svagare än i riket
- C −2,2
- V −1,5
- M −1,4
- L −1,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nynäshamn, från 23,1 % till 27,3 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,1 % till 17,7 % (−3,3).
- SD +4,2
- S +4,2
- M −3,3
- C −1,9
- V −1,5
- L −1,1
- KD −0,7
- MP +0,2
Valdeltagande i Nynäshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nynäshamn på plats 227 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nynäshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Nynäshamn 9 Nicksta till 88,3 % i Nynäshamn 16 Ösmo N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nynäshamn 7 Via (39,0 %) och sitt svagaste i Nynäshamn 20 Sorunda N (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 6 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nynäshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 27,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.
- SD −9,5
- M +4,3
- S −3,1
- C −0,9
- L +0,9
- V +0,5
- KD −0,3
- MP +0,0
Största parti i Nynäshamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Nynäshamn under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 85,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,0 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 78,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Nynäshamn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Nynäshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Nynäshamn 1 Sandhamn | S | 36,4 % | S | 33,7 % | 86,2 % |
| Nynäshamn 2 Estö Ö | S | 32,3 % | S | 29,4 % | 86,0 % |
| Nynäshamn 3 Estö V | S | 34,9 % | S | 30,2 % | 81,4 % |
| Nynäshamn 4 Centrala Nynäs | S | 38,7 % | S | 35,9 % | 80,6 % |
| Nynäshamn 5 Gröndal | S | 37,3 % | S | 36,9 % | 73,8 % |
| Nynäshamn 7 Via | S | 39,0 % | S | 33,2 % | 82,0 % |
| Nynäshamn 8 Kullsta | S | 33,2 % | S | 29,0 % | 83,0 % |
| Nynäshamn 9 Nicksta | S | 37,7 % | S | 34,8 % | 66,8 % |
| Nynäshamn 10 Vaktberget | S | 33,2 % | S | 30,3 % | 75,5 % |
| Nynäshamn 11 Hacktorp | S | 36,2 % | S | 31,3 % | 87,0 % |
| Nynäshamn 13 Ösmo V | S | 33,3 % | S | 32,6 % | 79,0 % |
| Nynäshamn 14 Ösmo Ö | S | 33,9 % | S | 32,1 % | 74,7 % |
| Nynäshamn 15 Ösmo S | SD | 31,2 % | S | 27,5 % | 79,1 % |
| Nynäshamn 16 Ösmo N | SD | 27,2 % | M | 30,6 % | 88,3 % |
| Nynäshamn 17 Torö | SD | 28,2 % | M | 32,8 % | 87,5 % |
| Nynäshamn 18 Sorunda S | SD | 34,9 % | S | 23,2 % | 82,4 % |
| Nynäshamn 19 Mellersta Sorunda | SD | 35,5 % | SNK | 20,9 % | 83,0 % |
| Nynäshamn 20 Sorunda N | SD | 38,3 % | SD | 26,4 % | 83,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022