Valresultat Trosa 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Trosa med 27,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (40,7 %). Valdeltagandet var 90,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trosa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Trosa på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,5 %
Röstberättigade
9 862
Avgivna röster
8 926
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Trosa

Riksdagsvalet 2018 i Trosa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 40727,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 07323,4 %
SDSverigedemokraterna1 66618,8 %
CCenterpartiet8149,2 %
KDKristdemokraterna5586,3 %
VVänsterpartiet4705,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4154,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3664,1 %
Övriga partier951,1 %

Landstingsvalet 2018 i Trosa

Landstingsvalet 2018 i Trosa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 44527,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86021,1 %
VåfPVåfP1 47216,7 %
SDSverigedemokraterna94310,7 %
CCenterpartiet5185,9 %
KDKristdemokraterna4745,4 %
VVänsterpartiet4214,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3644,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2803,2 %
Övriga partier440,5 %

Kommunvalet 2018 i Trosa

Kommunvalet 2018 i Trosa: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 63040,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 01022,5 %
SDSverigedemokraterna94910,6 %
CCenterpartiet6106,8 %
VVänsterpartiet4815,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4585,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4254,8 %
KDKristdemokraterna3193,6 %
Övriga partier420,5 %

Partiernas utveckling i Trosa 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Trosa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Trosa per valår
Parti200620102014201820222026
M35,0 %41,3 %32,3 %27,2 %24,5 %26,0 %
S31,2 %23,5 %26,6 %23,4 %27,3 %24,3 %
SD1,9 %5,8 %12,2 %18,8 %23,3 %20,1 %
C6,3 %5,2 %6,4 %9,2 %6,5 %6,9 %
KD7,0 %5,4 %4,3 %6,3 %5,0 %6,2 %
V3,3 %3,5 %3,5 %5,3 %3,4 %4,1 %
L7,9 %7,0 %5,1 %4,7 %4,1 %5,6 %
MP4,9 %7,4 %6,6 %4,1 %4,7 %5,5 %
Övr2,4 %1,0 %3,1 %1,1 %1,1 %1,3 %
Valdeltagande84,3 %87,8 %89,4 %90,5 %88,5 %88,2 %

Valdeltagande i Trosa 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Trosa 2018

Så skiljer sig Trosa från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 27,2 % i Trosa mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +7,3
  • SD +1,3
  • C +0,6

Svagare än i riket

  • S −4,9
  • V −2,7
  • L −0,8
  • MP −0,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Trosa, från 12,2 % till 18,8 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 32,3 % till 27,2 % (−5,1).

  • SD +6,6
  • M −5,1
  • S −3,2
  • C +2,8
  • MP −2,4
  • KD +2,0
  • FI −1,9
  • V +1,8

Valdeltagande i Trosa

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,5 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Trosa på plats 24 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Trosa är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 86,3 % i Vagnhärad Centralt till 89,9 % i Västerljung.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Trosa Södra (31,5 %) och sitt svagaste i Vagnhärad Centralt (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trosa är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 40,7 % i kommunvalet mot 27,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,5 procentenheter.

  • M +13,5
  • SD −8,2
  • KD −2,7
  • C −2,3
  • MP +1,0
  • S −0,9
  • V +0,1
  • L +0,1

Största parti i Trosa sedan 2006

Största parti har skiftat i Trosa under perioden 2006–2018: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Trosa per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,0 %88,2 %
2022Socialdemokraterna27,3 %88,5 %
2018Moderaterna27,2 %90,5 %
2014Moderaterna32,3 %89,4 %
2010Moderaterna41,3 %87,8 %
2006Moderaterna35,0 %84,3 %

Valresultat per valdistrikt i Trosa 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Trosa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Trosa, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Trosa SödraM31,5 %M47,6 %88,7 %
Trosa VästraM31,5 %M45,8 %89,3 %
Trosa ÖstraM30,6 %M44,5 %88,0 %
Vagnhärad CentraltS32,7 %S34,9 %86,3 %
Vagnhärad NorraS28,5 %M33,8 %87,5 %
Vagnhärad SödraM23,9 %M38,4 %87,1 %
VästerljungS21,5 %M28,3 %89,9 %

Utforska valdistrikten i Trosa på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018