Valresultat Piteå 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Piteå med 47,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,6 %). Valdeltagandet var 89,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Piteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,8 %
- Röstberättigade
- 33 094
- Avgivna röster
- 29 719
- Län
- Norrbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 018 | 47,5 % |
| MModeraterna | 3 489 | 11,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 486 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 117 | 10,6 % |
| CCenterpartiet | 2 212 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 418 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 744 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 713 | 2,4 % |
| Övriga partier | 326 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 190 | 34,8 % |
| SJVSJV | 8 739 | 29,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 481 | 8,5 % |
| MModeraterna | 2 362 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 1 776 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 556 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 838 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 636 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 567 | 1,9 % |
| Övriga partier | 106 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Piteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 020 | 37,6 % |
| MModeraterna | 3 489 | 11,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 344 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 3 207 | 11,0 % |
| SJVSJV | 2 667 | 9,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 893 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 034 | 3,5 % |
| SkolPSkolP | 1 019 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 781 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 724 | 2,5 % |
| Övriga partier | 108 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Piteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Piteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,9 % | 56,4 % | 53,6 % | 47,5 % | 48,0 % | 42,6 % |
| M | 10,5 % | 13,9 % | 11,6 % | 11,8 % | 12,8 % | 15,4 % |
| SD | 0,8 % | 2,4 % | 7,6 % | 11,8 % | 16,1 % | 15,5 % |
| V | 8,4 % | 8,0 % | 8,0 % | 10,6 % | 6,9 % | 6,5 % |
| C | 7,1 % | 4,9 % | 5,0 % | 7,5 % | 6,0 % | 5,9 % |
| KD | 5,0 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,8 % | 4,0 % | 5,8 % |
| L | 4,0 % | 4,2 % | 2,9 % | 2,5 % | 2,0 % | 3,0 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,6 % | 2,4 % | 3,0 % | 3,6 % |
| Övr | 3,6 % | 0,9 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,5 % | 88,8 % | 89,8 % | 87,7 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Piteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Norrbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Piteå 2018
Så skiljer sig Piteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 47,5 % i Piteå mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 19,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,2
- V +2,6
Svagare än i riket
- M −8,0
- SD −5,7
- L −3,0
- MP −2,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Piteå, från 7,6 % till 11,8 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 53,6 % till 47,5 % (−6,1).
- S −6,1
- SD +4,2
- V +2,5
- C +2,5
- FI −2,3
- MP −2,2
- KD +1,3
- L −0,4
Valdeltagande i Piteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,8 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Piteå på plats 36 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Piteå är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,0 % i Piteå Östra till 94,9 % i Böle.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Piteå Östra (59,5 %) och sitt svagaste i Alterdalen (34,5 %). Partiet var största parti i samtliga 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Piteå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,6 % i kommunvalet mot 47,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.
- S −9,9
- SD −5,3
- C +3,5
- KD −1,3
- V +0,9
- M +0,1
Största parti i Piteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Piteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 42,6 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 47,5 % | 89,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 53,6 % | 88,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,4 % | 88,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,9 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Piteå 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Piteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alterdalen | S | 34,5 % | SkolP | 25,8 % | 91,3 % |
| Bergsvikens 1 | S | 51,6 % | S | 37,2 % | 93,6 % |
| Bergsvikens 2 | S | 50,7 % | S | 36,9 % | 92,7 % |
| Blåsmark | S | 46,8 % | C | 28,2 % | 93,7 % |
| Böle | S | 50,1 % | S | 33,3 % | 94,9 % |
| Djupvikens Norra | S | 42,4 % | S | 36,8 % | 87,7 % |
| Djupvikens Södra | S | 46,2 % | S | 40,5 % | 90,8 % |
| Hemmingsmark | S | 54,9 % | C | 45,2 % | 92,4 % |
| Hortlax | S | 49,0 % | S | 34,3 % | 91,0 % |
| Jävre | S | 44,3 % | S | 34,4 % | 92,5 % |
| Klubbgärdet | S | 42,8 % | S | 39,7 % | 87,4 % |
| Lillpite | S | 37,1 % | C | 45,6 % | 87,6 % |
| Markbygden | S | 51,3 % | S | 42,9 % | 84,1 % |
| Munksunds Norra | S | 49,2 % | S | 37,8 % | 86,1 % |
| Munksunds Södra | S | 49,5 % | S | 42,6 % | 88,7 % |
| Piteå Centrala | S | 49,7 % | S | 42,9 % | 85,3 % |
| Piteå Västra | S | 49,8 % | S | 43,1 % | 85,0 % |
| Piteå Östra | S | 59,5 % | S | 52,6 % | 83,0 % |
| Pitholm | S | 49,7 % | S | 39,6 % | 90,0 % |
| Porsnäs 1 | S | 45,6 % | S | 32,0 % | 87,6 % |
| Porsnäs 2 | S | 44,7 % | S | 31,7 % | 92,2 % |
| Roknäs | S | 44,5 % | S | 32,0 % | 84,7 % |
| Rosvik | S | 45,0 % | S | 38,7 % | 90,7 % |
| Sikfors | S | 37,4 % | S | 27,0 % | 92,2 % |
| Sjulnäs | S | 44,7 % | S | 30,1 % | 90,1 % |
| Sjulsmark | S | 42,0 % | S | 35,0 % | 90,0 % |
| Stadsön | S | 48,5 % | S | 40,1 % | 88,3 % |
| Strömnäs | S | 42,2 % | S | 36,1 % | 89,4 % |
| Svensbyn | S | 47,7 % | S | 30,3 % | 90,5 % |
| Öjebyns Centrala | S | 53,4 % | S | 45,5 % | 84,0 % |
| Öjebyns Norra | S | 47,8 % | S | 41,4 % | 86,7 % |
| Öjebyns Södra | S | 50,3 % | S | 41,2 % | 85,6 % |
Fler kommuner i Norrbottens län
Hela valresultatet för Norrbottens län 2018 · Alla kommuner 2018