Valresultat Habo 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Habo med 23,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,9 %). Valdeltagandet var 93,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Habo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 93,4 %
- Röstberättigade
- 8 382
- Avgivna röster
- 7 825
- Län
- Jönköpings län
Riksdagsvalet 2018 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 839 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 550 | 20,0 % |
| MModeraterna | 1 528 | 19,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 172 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 679 | 8,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 327 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 303 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 260 | 3,4 % |
| Övriga partier | 88 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 928 | 25,5 % |
| MModeraterna | 1 552 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 305 | 17,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 055 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 552 | 7,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 382 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 306 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 221 | 2,9 % |
| BABA | 147 | 1,9 % |
| SJPJSJPJ | 76 | 1,0 % |
| Övriga partier | 51 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Habo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 904 | 24,9 % |
| MModeraterna | 1 804 | 23,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 124 | 14,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 896 | 11,7 % |
| CCenterpartiet | 671 | 8,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 620 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 240 | 3,1 % |
| HaDemHaDem | 211 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 2,1 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Habo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Habo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,8 % | 27,0 % | 27,7 % | 23,7 % | 26,3 % | 22,8 % |
| SD | 3,4 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,0 % | 23,8 % | 22,4 % |
| M | 24,8 % | 30,3 % | 22,7 % | 19,7 % | 20,5 % | 21,6 % |
| KD | 19,5 % | 16,3 % | 13,4 % | 15,1 % | 11,1 % | 12,8 % |
| C | 6,9 % | 5,5 % | 6,5 % | 8,8 % | 7,0 % | 7,3 % |
| L | 5,6 % | 6,0 % | 3,7 % | 4,2 % | 3,8 % | 4,6 % |
| V | 3,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 3,9 % | 2,8 % | 3,2 % |
| MP | 3,1 % | 5,2 % | 5,4 % | 3,4 % | 3,3 % | 3,9 % |
| Övr | 1,6 % | 0,5 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 86,4 % | 90,1 % | 91,6 % | 93,4 % | 91,5 % | 91,7 % |
Valdeltagande i Habo 2006–2026
Kommunen mot länet (Jönköping).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Habo 2018
Så skiljer sig Habo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 15,1 % i Habo mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +8,8
- SD +2,5
- C +0,2
Svagare än i riket
- S −4,5
- V −4,1
- L −1,3
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Habo, från 15,4 % till 20,0 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,7 % till 23,7 % (−3,9).
- SD +4,6
- S −3,9
- M −2,9
- C +2,3
- MP −2,1
- KD +1,7
- FI −0,9
- V +0,7
Valdeltagande i Habo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 93,4 %, vilket är 6,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Habo på plats 2 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Habo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 86,5 % i Kyrkbyn-Furusjö till 93,9 % i Kråkeryd-Möllekullen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum-Gunnarsbo (28,3 %) och sitt svagaste i Kyrkbyn-Furusjö (17,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Habo är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 20,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.
- SD −8,3
- L +3,9
- M +3,9
- MP −1,3
- S +1,2
- V −0,8
- KD −0,4
- C +0,0
Största parti i Habo sedan 2006
Största parti har skiftat i Habo under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,8 % | 91,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 91,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 93,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 91,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,3 % | 90,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 86,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Habo 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Habo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bränninge | S | 22,0 % | M | 26,3 % | 92,6 % |
| Centrum-Gunnarsbo | S | 28,3 % | S | 28,6 % | 87,7 % |
| Gustav Adolf-Brandstorp | SD | 30,1 % | M | 22,6 % | 89,5 % |
| Kråkeryd-Möllekullen | S | 28,1 % | S | 29,8 % | 93,9 % |
| Kyrkbyn-Furusjö | SD | 28,6 % | M | 22,7 % | 86,5 % |
| Kärr-Sjogarp | S | 26,6 % | S | 25,2 % | 93,6 % |
Fler kommuner i Jönköpings län
Hela valresultatet för Jönköpings län 2018 · Alla kommuner 2018