Valresultat Ånge 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ånge med 41,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,8 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ånge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 7 417
- Avgivna röster
- 6 352
- Län
- Västernorrlands län
Riksdagsvalet 2018 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 630 | 41,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 390 | 22,1 % |
| MModeraterna | 707 | 11,3 % |
| CCenterpartiet | 537 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 429 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 306 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 100 | 1,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 68 | 1,1 % |
| Övriga partier | 113 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 692 | 43,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 960 | 15,6 % |
| MModeraterna | 687 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 531 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 451 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 387 | 6,3 % |
| SJVPSJVP | 259 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 97 | 1,6 % |
| Övriga partier | 77 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Ånge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 888 | 45,8 % |
| VFÅVFÅ | 870 | 13,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 814 | 12,9 % |
| MModeraterna | 786 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 406 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 268 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 181 | 2,9 % |
| Övriga partier | 91 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Ånge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ånge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- Övr
- L
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,8 % | 49,8 % | 49,7 % | 41,9 % | 37,2 % | 33,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,9 % | 16,2 % | 22,1 % | 29,8 % | 26,4 % |
| M | 13,8 % | 18,9 % | 11,4 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,3 % |
| C | 12,2 % | 7,7 % | 7,5 % | 8,6 % | 5,5 % | 5,6 % |
| V | 8,5 % | 6,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 4,8 % | 5,2 % |
| KD | 5,0 % | 2,9 % | 2,7 % | 4,9 % | 6,0 % | 8,0 % |
| Övr | 2,5 % | 1,6 % | 3,4 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,9 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 1,5 % | 1,6 % | 1,7 % | 3,1 % |
| MP | 2,5 % | 3,1 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 77,0 % | 82,5 % | 84,6 % | 85,6 % | 84,5 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Ånge 2006–2026
Kommunen mot länet (Västernorrland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ånge 2018
Så skiljer sig Ånge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 41,9 % i Ånge mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,6
- SD +4,6
Svagare än i riket
- M −8,6
- L −3,9
- MP −3,3
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ånge, från 16,2 % till 22,1 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,7 % till 41,9 % (−7,8).
- S −7,8
- SD +6,0
- KD +2,2
- ÖVR −1,9
- FI −1,3
- C +1,1
- V +1,1
- MP −0,9
Valdeltagande i Ånge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,6 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ånge på plats 224 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ånge är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,9 % i Östavall-Byberget-Överturingen till 90,0 % i Alby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ånge centrum (52,7 %) och sitt svagaste i Torpshammar-Naggen-Munkbysjön (30,8 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ånge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,9 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.
- SD −9,2
- S +3,9
- V −2,6
- C −2,1
- KD −2,0
- M +1,2
Största parti i Ånge sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ånge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 77,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Ånge 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Ånge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alby | S | 39,8 % | S | 44,7 % | 90,0 % |
| Borgsjö-Erikslund | S | 36,5 % | S | 41,2 % | 82,5 % |
| Fränsta | S | 39,6 % | S | 37,4 % | 85,2 % |
| Hallsta | S | 41,2 % | S | 46,3 % | 85,4 % |
| Ljungaverk | S | 42,0 % | S | 47,4 % | 82,1 % |
| Torpshammar-Naggen-Munkbysjön | S | 30,8 % | S | 34,8 % | 84,4 % |
| Ånge | S | 50,3 % | S | 56,9 % | 83,7 % |
| Ånge centrum | S | 52,7 % | S | 60,1 % | 80,5 % |
| Östavall-Byberget-Överturingen | S | 40,4 % | S | 41,6 % | 78,9 % |
Fler kommuner i Västernorrlands län
Hela valresultatet för Västernorrlands län 2018 · Alla kommuner 2018