Valresultat Halmstad 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Halmstad med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Halmstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 56 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 74 040
- Avgivna röster
- 63 643
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2014 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 043 | 33,4 % |
| MModeraterna | 15 501 | 24,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 824 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 3 940 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 926 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 379 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 816 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 454 | 3,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 132 | 1,8 % |
| OVRövriga partier | 984 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 421 | 36,1 % |
| MModeraterna | 14 357 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 365 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 4 626 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 876 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 417 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 3 382 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 388 | 3,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 2 043 | 3,3 % |
| Övriga partier | 197 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 965 | 35,2 % |
| MModeraterna | 14 212 | 22,8 % |
| CCenterpartiet | 6 453 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 534 | 8,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 134 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 200 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 3 154 | 5,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 764 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 750 | 2,8 % |
| Övriga partier | 215 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Halmstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Halmstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- L
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 32,4 % | 33,4 % | 30,4 % | 31,6 % | 29,5 % |
| M | 27,5 % | 31,6 % | 24,6 % | 21,3 % | 20,8 % | 21,2 % |
| SD | 2,6 % | 5,3 % | 12,4 % | 17,7 % | 21,7 % | 18,6 % |
| C | 6,8 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,2 % | 6,1 % | 6,4 % |
| MP | 4,3 % | 6,4 % | 6,2 % | 3,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| L | 7,8 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,3 % | 4,4 % | 5,1 % |
| V | 4,4 % | 4,0 % | 4,5 % | 5,5 % | 4,9 % | 7,1 % |
| KD | 6,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,5 % | 6,5 % |
| Övr | 4,2 % | 1,7 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,7 % | 86,0 % | 87,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Halmstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Halmstad 2014
Så skiljer sig Halmstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 33,4 % i Halmstad mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,4
- M +1,3
- OVR +0,6
- C +0,1
Svagare än i riket
- FI −1,3
- V −1,2
- KD −0,7
- MP −0,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Halmstad, från 5,3 % till 12,4 % (+7,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,6 % till 24,6 % (−6,9).
- SD +7,2
- M −6,9
- FP −2,2
- FI +1,6
- OVR +1,5
- KD −1,2
- S +1,0
- V +0,5
Valdeltagande i Halmstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Halmstad på plats 142 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Halmstad är indelad i 56 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,2 % i Andersberg norra till 92,2 % i Gullbrandstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg norra (72,0 %) och sitt svagaste i Tylösand-Frösakull (10,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 37, Moderaterna i 19 av 56 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Halmstad är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 10,3 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- C +4,1
- SD −3,5
- M −1,8
- S +1,8
- KD −1,1
- V +0,6
- MP +0,4
- FP −0,2
Största parti i Halmstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Halmstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Halmstad 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 56 valdistrikten i Halmstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alet | S | 30,1 % | S | 32,1 % | 86,5 % |
| Andersberg norra | S | 72,0 % | S | 72,1 % | 59,2 % |
| Andersberg södra | S | 67,1 % | S | 68,9 % | 63,3 % |
| Brogård | S | 37,3 % | S | 37,6 % | 89,2 % |
| Centrum | M | 28,8 % | S | 28,6 % | 81,6 % |
| Centrum väster | S | 31,9 % | S | 33,3 % | 76,0 % |
| Centrum östra | S | 31,4 % | S | 33,2 % | 77,6 % |
| Eldsberga | S | 33,3 % | S | 33,0 % | 87,6 % |
| Enslöv | S | 31,0 % | S | 33,3 % | 87,2 % |
| Frennarp | S | 38,1 % | S | 40,5 % | 90,4 % |
| Furet | S | 37,1 % | S | 39,4 % | 87,9 % |
| Fyllinge västra | S | 50,8 % | S | 54,0 % | 80,6 % |
| Fyllinge östra | S | 45,4 % | S | 47,3 % | 86,4 % |
| Galgberget | M | 33,3 % | M | 33,2 % | 84,3 % |
| Gamletull | M | 33,4 % | M | 35,0 % | 91,4 % |
| Getinge | S | 41,9 % | S | 39,8 % | 85,5 % |
| Gullbrandstorp | M | 31,1 % | S | 29,2 % | 92,2 % |
| Gustavsfält | S | 55,6 % | S | 57,3 % | 73,8 % |
| Hamnen - Östra förstaden | M | 28,7 % | S | 28,8 % | 81,2 % |
| Harplinge | S | 27,0 % | C | 26,3 % | 88,2 % |
| Haverdal | M | 34,0 % | M | 30,4 % | 89,9 % |
| Holm-Vapnö | M | 31,5 % | C | 27,9 % | 85,0 % |
| Kvibille | S | 30,6 % | S | 29,7 % | 90,5 % |
| Kärleken - Sofieberg | S | 31,6 % | S | 35,7 % | 88,3 % |
| Linehed | S | 47,3 % | S | 51,3 % | 75,7 % |
| Mickedala | M | 30,9 % | M | 30,9 % | 86,7 % |
| Nyatorp | S | 33,4 % | S | 36,6 % | 80,6 % |
| Nyhem | S | 43,9 % | S | 45,4 % | 79,2 % |
| Nyhem norra | S | 45,2 % | S | 47,4 % | 75,6 % |
| Nyhem södra | S | 34,3 % | S | 36,4 % | 82,1 % |
| Nyhem västra | S | 46,8 % | S | 49,1 % | 78,8 % |
| Onsjö-Fammarp | M | 42,8 % | M | 42,7 % | 88,7 % |
| Oskarström 1 | S | 48,2 % | S | 50,8 % | 79,8 % |
| Oskarström 2 | S | 47,6 % | S | 52,2 % | 86,0 % |
| Rotorp | S | 28,0 % | S | 31,1 % | 83,4 % |
| Sennan-Skavböke | S | 32,2 % | S | 33,3 % | 86,8 % |
| Simlångsdalen | S | 24,5 % | S | 25,4 % | 86,7 % |
| Skedala - Marbäck | M | 25,1 % | S | 27,5 % | 87,8 % |
| Slottsjorden | M | 30,6 % | M | 29,4 % | 81,9 % |
| Slottsmöllan - Övraby | M | 27,1 % | S | 29,2 % | 86,1 % |
| Slättåkra | S | 25,9 % | C | 33,6 % | 86,8 % |
| Snöstorp | S | 36,8 % | S | 39,0 % | 84,7 % |
| Steninge-Rävinge | M | 32,5 % | C | 34,8 % | 88,0 % |
| Söndrum 1 | M | 39,3 % | M | 38,4 % | 88,4 % |
| Söndrum 2 | M | 40,0 % | M | 41,0 % | 89,3 % |
| Söndrum 3 | M | 39,5 % | M | 38,3 % | 89,8 % |
| Söndrum 4 | S | 33,5 % | S | 33,7 % | 86,4 % |
| Söndrum 5 | M | 33,1 % | M | 33,3 % | 88,2 % |
| Trönninge | S | 30,7 % | S | 30,4 % | 87,4 % |
| Tylösand-Frösakull | M | 54,1 % | M | 53,2 % | 89,6 % |
| Tönnersjö | M | 23,5 % | C | 24,9 % | 84,8 % |
| Vallås norra | S | 49,7 % | S | 52,3 % | 83,1 % |
| Vallås västra | S | 57,3 % | S | 60,1 % | 73,3 % |
| Vallås östra | S | 48,5 % | S | 52,1 % | 86,1 % |
| Östergård | S | 51,6 % | S | 52,8 % | 77,1 % |
| Östra stranden - Larsfrid | S | 49,5 % | S | 53,7 % | 70,7 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2014 · Alla kommuner 2014