Valresultat Halmstad 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Halmstad med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 81,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Halmstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 50 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,2 %
- Röstberättigade
- 68 826
- Avgivna röster
- 55 854
- Län
- Hallands län
Riksdagsvalet 2006 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 848 | 36,3 % |
| MModeraterna | 15 068 | 27,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 261 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 3 717 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 369 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 409 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 349 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 430 | 2,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 375 | 2,5 % |
| Övriga partier | 905 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 818 | 36,8 % |
| MModeraterna | 13 808 | 25,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 220 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 4 011 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 933 | 5,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 2 803 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 766 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 107 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 278 | 2,4 % |
| Övriga partier | 52 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Halmstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 957 | 36,6 % |
| MModeraterna | 14 200 | 26,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 645 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 4 347 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 661 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 572 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 474 | 4,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 2 274 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 380 | 2,5 % |
| Övriga partier | 61 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Halmstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Halmstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- KD
- V
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % | 32,4 % | 33,4 % | 30,4 % | 31,6 % | 29,5 % |
| M | 27,5 % | 31,6 % | 24,6 % | 21,3 % | 20,8 % | 21,2 % |
| L | 7,8 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,3 % | 4,4 % | 5,1 % |
| C | 6,8 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,2 % | 6,1 % | 6,4 % |
| KD | 6,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 6,2 % | 5,5 % | 6,5 % |
| V | 4,4 % | 4,0 % | 4,5 % | 5,5 % | 4,9 % | 7,1 % |
| MP | 4,3 % | 6,4 % | 6,2 % | 3,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| Övr | 4,2 % | 1,7 % | 3,4 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % |
| SD | 2,6 % | 5,3 % | 12,4 % | 17,7 % | 21,7 % | 18,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,7 % | 86,0 % | 87,4 % | 83,8 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Halmstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Halland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Halmstad 2006
Så skiljer sig Halmstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sveriges Pensionärers Intresseparti, som fick 2,5 % i Halmstad mot 0,5 % i hela landet — en skillnad på 2,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SPI +2,0
- M +1,5
- S +1,1
- FP +0,3
Svagare än i riket
- V −1,4
- C −1,1
- MP −0,9
- KD −0,5
Valdeltagande i Halmstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,2 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Halmstad på plats 106 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Halmstad är indelad i 50 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 51,9 % i Martin Luther 13 till 89,8 % i Söndrum 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Martin Luther 13 (67,7 %) och sitt svagaste i Söndrum 6 (14,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 33, Moderaterna i 16, Centerpartiet i 1 av 50 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Halmstad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,0 % i kommunvalet mot 27,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,5 procentenheter.
- M −1,5
- KD −1,3
- C +1,2
- FP +0,7
- V +0,3
- S +0,3
- MP +0,2
Största parti i Halmstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Halmstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Halmstad 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 50 valdistrikten i Halmstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Breared | S | 26,5 % | S | 24,8 % | 81,5 % |
| Eldsberga | S | 38,3 % | S | 38,8 % | 83,4 % |
| Enslöv | S | 38,0 % | S | 36,6 % | 87,7 % |
| Getinge | S | 45,4 % | S | 45,4 % | 82,1 % |
| Gullbrandstorp | S | 32,7 % | S | 33,0 % | 89,5 % |
| Harplinge | M | 30,3 % | M | 29,1 % | 84,1 % |
| Haverdal | M | 36,1 % | M | 34,6 % | 87,6 % |
| Holm-Vapnö | S | 31,9 % | M | 30,8 % | 81,5 % |
| Kvibille | S | 31,5 % | S | 29,4 % | 85,9 % |
| Martin Luther 1 | M | 35,4 % | M | 32,3 % | 80,7 % |
| Martin Luther 2 | S | 37,8 % | S | 36,9 % | 78,9 % |
| Martin Luther 3 | S | 41,4 % | S | 41,0 % | 77,7 % |
| Martin Luther 4 | S | 41,2 % | S | 42,1 % | 71,0 % |
| Martin Luther 5 | S | 39,2 % | S | 38,9 % | 79,5 % |
| Martin Luther 6 | M | 34,9 % | M | 34,6 % | 81,4 % |
| Martin Luther 7 | S | 43,8 % | S | 43,8 % | 88,7 % |
| Martin Luther 8 | S | 48,0 % | S | 49,3 % | 71,8 % |
| Martin Luther 9 | S | 52,7 % | S | 52,5 % | 75,0 % |
| Martin Luther 14 | S | 42,9 % | S | 43,1 % | 83,5 % |
| Martin Luther 10 | S | 55,1 % | S | 54,8 % | 80,3 % |
| Martin Luther 11 | S | 50,3 % | S | 50,9 % | 73,0 % |
| Martin Luther 12 | S | 65,8 % | S | 69,2 % | 60,6 % |
| Martin Luther 13 | S | 67,7 % | S | 71,7 % | 51,9 % |
| Oskarström 1 | S | 52,3 % | S | 54,9 % | 73,2 % |
| Oskarström 2 | S | 53,0 % | S | 53,8 % | 81,4 % |
| S:t Nikolai 1 | S | 31,5 % | S | 31,4 % | 85,2 % |
| S:t Nikolai 2 | M | 34,1 % | M | 31,9 % | 81,6 % |
| S:t Nikolai 3 | M | 35,9 % | M | 33,2 % | 78,1 % |
| S:t Nikolai 4 | M | 39,5 % | M | 37,2 % | 80,6 % |
| S:t Nikolai 5 | M | 38,7 % | M | 37,8 % | 84,3 % |
| S:t Nikolai 6 | S | 32,6 % | S | 33,6 % | 83,3 % |
| S:t Nikolai 7 | M | 31,9 % | S | 31,8 % | 78,4 % |
| Sennan-Skavböke | S | 32,4 % | S | 32,0 % | 85,6 % |
| Slättåkra | C | 28,2 % | C | 33,3 % | 82,6 % |
| Snöstorp 1 | S | 54,6 % | S | 56,7 % | 68,5 % |
| Snöstorp 2 | S | 49,9 % | S | 49,8 % | 84,9 % |
| Snöstorp 3 | S | 51,4 % | S | 51,6 % | 84,5 % |
| Snöstorp 4 | S | 51,9 % | S | 51,2 % | 79,5 % |
| Snöstorp 5 | S | 35,3 % | S | 34,4 % | 85,0 % |
| Snöstorp 6 | S | 37,9 % | S | 37,7 % | 89,4 % |
| Snöstorp 7 | S | 55,1 % | S | 55,5 % | 78,4 % |
| Steninge-Rävinge | M | 38,7 % | M | 36,0 % | 87,8 % |
| Söndrum 1 | M | 42,2 % | M | 42,5 % | 85,8 % |
| Söndrum 2 | M | 44,7 % | M | 44,4 % | 89,8 % |
| Söndrum 3 | M | 35,6 % | M | 35,1 % | 85,2 % |
| Söndrum 4 | M | 49,8 % | M | 53,1 % | 87,9 % |
| Söndrum 5 | M | 37,8 % | M | 38,2 % | 86,9 % |
| Söndrum 6 | M | 56,5 % | M | 56,5 % | 84,8 % |
| Trönninge | S | 34,9 % | S | 34,6 % | 85,6 % |
| Tönnersjö | S | 25,4 % | C | 31,4 % | 81,2 % |
Fler kommuner i Hallands län
Hela valresultatet för Hallands län 2006 · Alla kommuner 2006