Valresultat Arjeplog 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Arjeplog med 44,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 80,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arjeplog ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 1 valdistrikt.

Se Arjeplog på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,3 %
Röstberättigade
2 344
Avgivna röster
1 882
Län
Norrbottens län

Riksdagsvalet 2014 i Arjeplog

Riksdagsvalet 2014 i Arjeplog: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna81844,2 %
SDSverigedemokraterna27314,7 %
VVänsterpartiet22212,0 %
MModeraterna1829,8 %
CCenterpartiet1276,9 %
KDKristdemokraterna643,5 %
MPMiljöpartiet de gröna643,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)613,3 %
FIFeministiskt initiativ311,7 %
Övriga partier90,5 %

Landstingsvalet 2014 i Arjeplog

Landstingsvalet 2014 i Arjeplog: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
NSNS66636,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna55930,4 %
VVänsterpartiet1759,5 %
CCenterpartiet1407,6 %
SDSverigedemokraterna874,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)764,1 %
MModeraterna522,8 %
KDKristdemokraterna422,3 %
MPMiljöpartiet de gröna351,9 %
Övriga partier40,2 %

Kommunvalet 2014 i Arjeplog

Kommunvalet 2014 i Arjeplog: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna68836,9 %
VVänsterpartiet45224,2 %
CCenterpartiet40721,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1739,3 %
SDSverigedemokraterna593,2 %
MPMiljöpartiet de gröna573,1 %
Övriga partier291,6 %

Partiernas utveckling i Arjeplog 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arjeplog i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • M
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arjeplog per valår
Parti200620102014201820222026
S45,4 %46,7 %44,2 %35,2 %37,9 %32,2 %
SD1,7 %4,9 %14,7 %20,3 %24,8 %22,7 %
V14,6 %11,7 %12,0 %14,3 %7,8 %6,6 %
M10,4 %14,5 %9,8 %8,9 %9,0 %13,9 %
C10,4 %5,8 %6,9 %7,7 %4,5 %4,4 %
KD4,7 %4,9 %3,5 %7,2 %8,8 %7,1 %
MP3,0 %4,6 %3,5 %2,1 %3,4 %6,1 %
L6,1 %5,9 %3,3 %2,9 %3,0 %5,4 %
Övr3,7 %1,1 %2,2 %1,5 %0,8 %1,5 %
Valdeltagande76,1 %79,4 %80,3 %84,0 %82,1 %84,0 %

Valdeltagande i Arjeplog 2006–2026

Kommunen mot länet (Norrbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arjeplog 2014

Så skiljer sig Arjeplog från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 9,8 % i Arjeplog mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 13,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,2
  • V +6,3
  • SD +1,9
  • C +0,7

Svagare än i riket

  • M −13,5
  • MP −3,4
  • FP −2,1
  • FI −1,4

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Arjeplog, från 4,9 % till 14,7 % (+9,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 14,5 % till 9,8 % (−4,7).

  • SD +9,8
  • M −4,7
  • FP −2,6
  • S −2,5
  • FI +1,5
  • KD −1,4
  • MP −1,1
  • C +1,1

Valdeltagande i Arjeplog

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 80,3 %, vilket är 5,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Arjeplog på plats 283 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arjeplog är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,8 % i kommunvalet mot 6,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,0 procentenheter.

  • C +15,0
  • V +12,2
  • SD −11,6
  • M −9,1
  • S −7,3
  • FP +6,0
  • KD −2,8
  • MP −0,4

Största parti i Arjeplog sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arjeplog i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arjeplog per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,2 %84,0 %
2022Socialdemokraterna37,9 %82,1 %
2018Socialdemokraterna35,2 %84,0 %
2014Socialdemokraterna44,2 %80,3 %
2010Socialdemokraterna46,7 %79,4 %
2006Socialdemokraterna45,4 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Arjeplog 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 1 valdistrikten i Arjeplog. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arjeplog, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArjeplogS44,2 %S36,9 %77,0 %

Utforska valdistrikten i Arjeplog på kartan

Fler kommuner i Norrbottens län

Hela valresultatet för Norrbottens län 2014 · Alla kommuner 2014